Cele forum

To miejsce, gdzie można można porozmawiać na temat funkcjonowania forum, zachowania użytkowników i pracy moderatorów...
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Cele forum

Post autor: karolex123 »

Cześć,
zastanawiam się jakie są konkretne cele istnienia i działania forum. Niestety nie znalazłem nigdzie informacji na ten temat, a sprawa wcale nie jest dla mnie bardzo oczywista
Oczywiście widzę, że funkcjonowanie forum opiera się (w świetle dziennym) na pomocy innym userom z różnym zadaniami/ problemami natura matematycznej, ale czy to jest jedyny cel?? Jeśli tak, to jak oceniacie realizację tego?

przepraszam, jeśli temat umieściłem w nieodpowiednim dziale, w razie co proszę o przeniesienie
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Cele forum

Post autor: Premislav »

Generowanie zysków dla właściciela strony. A że przy okazji forum spełnia być może pewną rolę edukacyjną, to tym lepiej.
Nie ocenię, jak forum sprawdza się jeśli chodzi o generowanie zysków, bo nie mam wystarczających danych (nie ma też powodu, bym nimi dysponował), jeśli zaś chodzi o rolę edukacyjną, to nie jest najgorzej, ale mogłoby być lepiej (np. gdyby przyciągnąć więcej ludzi ze środowiska akademickiego, tylko że nie bardzo jest czym ich tu przyciągnąć, gdyż na międzynarodowych forach mają więcej partnerów do dyskusji, a na matematyka.pl dominują jednak tematy „oblicz pochodną"; pomysł z Kawiarnią Szkocką raczej nie wypalił, sądząc po aktywności).
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Re: Cele forum

Post autor: karolex123 »

Premislav, dzięki za wyrażenie opinii
ja mam właśnie taką refleksję, że wygląda to tak: część użytkowników wpada po rozwiązania zadanek, tudzież bardziej ambitną pomoc, druga część (w przybliżeniu) im pomaga. No a poziom zadań niestety raczej nieambitny, często jednak bardzo elementarny, a jak powstaje jakiś temat ambitniejszy to szybko umiera, albo w ogóle nie ożywa (oczywiście nie mówię, że wszystkie tematy są śmieciowe i że nie pojawiają się ambitne tematy i posty pod nimi). No i dowodzi też temu, wspomniana przez Ciebie, wymarła Kawiarnia

fajne jest to, że chociaż jest tu to małe skupisko młodszych, którzy dyskutują o Olimpiadzie Matematycznej. Chociaż, czemu by nie (teoretycznie!) dyskutować na temat zadanek z międzynarodowych olimpiad, bądź olimpiad organizowanych w innych krajach etc.

na koniec jeszcze uściślę, że chodzi mi przede wszystkim o to, że posty typu: policz pochodną funkcji \(\displaystyle{ f\left( x\right) =x^2}\) ma taką samą wartość (a może większa, bo ma więcej odpowiedzi) jak post z jakimś ambitniejszym zadaniem/ problematem. To właśnie chyba obniża rangę..
szw1710

Re: Cele forum

Post autor: szw1710 »

karolex123, Twoje pytanie zadane w pierwszym poście zahacza głęboko o tzw. misję. Takiej forum jeszcze nie ma. Zaproponowałem administracji opracowanie tej misji (sam też mógłbym uczestniczyć w tych pracach).

Misję ma każde niemal przedsięwzięcie, nawet mój blog (link w podpisie).

Cel merkantylny nie wydaje mi się trafiony.

W mojej opinii elementem misji forum jest wolontariacka pomoc głównie w zakresie matematyki polegająca na dawaniu rozsądnych wskazówek, a nie gotowców. Sam od roku 2010 udzielam się tu jako wolontariusz wiem co mówię.
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Re: Cele forum

Post autor: karolex123 »

szw1710, dziękuję za odpowiedź. Mam wrażenie, że forum brakuje właśnie owej misji, to jest chyba jednak coś jak rdzeń, jądro
szw1710 pisze: Cel merkantylny nie wydaje mi się trafiony.
Dlaczego?
szw1710

Re: Cele forum

Post autor: szw1710 »

Dlatego, że mimo wszystko robimy tu czasem dobrą matematykę. Nie zaliczam do niej pisania gotowców dla leni, którym nic się nie chce. Ale rozwiązano tu wspólnie kilka ciekawych problemów. A największą satysfakcję daje to, kiedy człowiek zaczyna rozumieć, kiedy pomagają mu nasze wskazówki. Cel merkantylny nie jest celem działania forum, a celem właściciela strony tak, żeby na jego serwerze był ruch. Tyle. Więc jest na którymś miejscu w hierarchii. A my rozmawiamy o forum, a nie o właścicielu strony.

A misja... prace nad nią trwają.
szw1710

Re: Cele forum

Post autor: szw1710 »

Misja forum została dodana zaraz na początku regulaminu forum.
ODPOWIEDZ