Nowy dział

To miejsce, gdzie można można porozmawiać na temat funkcjonowania forum, zachowania użytkowników i pracy moderatorów...
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11409
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

Nowy dział

Post autor: mol_ksiazkowy »

jeśli pominąłem jakąś ważką propozycję
Jeszcze chyba było:
Igor V : stworzyć dział Współczesne problemy matematyki
Awatar użytkownika
Igor V
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1605
Rejestracja: 16 lut 2011, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 604 razy

Nowy dział

Post autor: Igor V »

Myślę że to byłby dobry pomysł ,który mógłby zachęcić szacownych profesorów ,którym "się nie podoba" matematyka.pl do dyskusji nad problemami współczesnej matematyki.

PS
kerajs, na Ars Physica jest dużo bardziej szczegółowo:

Kod: Zaznacz cały

http://fizyczny.net/

Ale nawet tam nie ma działu takiego jak elektrotechnika czy teoria obwodów/sygnałów.
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Nowy dział

Post autor: Spektralny »

Igor V pisze:Myślę że to byłby dobry pomysł ,który mógłby zachęcić szacownych profesorów ,którym "się nie podoba" matematyka.pl do dyskusji nad problemami współczesnej matematyki.
To trochę nie tak działa, no i nazwa chyba zbyt szumna. Myślę, że kawiarnia albo common room byłyby bardziej odpowiednie.
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

Nowy dział

Post autor: kalwi »

kerajs pisze:
kalwi pisze:Co do podziału, to wypowiem się jedynie w kwestii elektromagnetyzmu - czy jest sens robić podfora w tym temacie? Wg mnie - nie.
Et tu Kalwi contra me ? A sądziłem, że akurat Ty będziesz za powstaniem działu który m.in. gromadziłby tematy z teori obwodów i sygnałów które piszesz i na które odpowiadasz.
Jeszcze jak Panowie Mechanicy stwierdzą że nie widzą potrzeby zmiany, to mój post będzie li tylko przyczynkiem do dyskusji co do ewentualnych zmian w działach matematycznych. No cóż, vox populi, vox Dei.
Hmmm, może napiszę tak: w 2014 roku powstało ~330 tematów w temacie elektromagnetyzm - na oko - połowa jest z t. obwodów / sygnałów i modulacji (czyli część inżynierska), a reszta to typowe zadanka z elektronami itd, (część teoretyczna). Nie jestem za tworzeniem nowego działu obok elektromagnetyzmu, bo uważam, że to nie rozwiąże problemu.
Ale jeśli by po wejściu w forum "elektromagnetyzm" były 2 subfora (tj. coś ala tu: forum17.htm), gdzie jedno byłoby o teorii, a drugie o praktyce, to jestem jak najbardziej za.
I to samo tyczy się działu mechanika, gdzie jedno byłoby o kratownicach i tym podobnych, a drugie kinematyka i dynamika - dość proste rozwiązanie, a wad tu nie widzę.

-- 29 gru 2014, o 22:30 --

I kolejna propozycja, aby można było wgrywać swoje fotki prosto na serwer forum (wtedy nie zginą w otchłani internetu) - czyli tak jak jest na elektrodzie - np. post sprzed ponad 5 lat
Oczywiście mam na myśli wrzucanie rysunków głównie w dziale geometria (no i dodajmy do tego fora fizyczne), bo dla reszty to chyba zbyt kontrowersyjny temat do dyskusji.
Tylko wtedy należy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty (lepszy serwer, zapewne też jakieś dodatkowe skrypty oraz optymalizacja wchodzą w grę - ale jak widać po elektrodzie, da się) - nie wiem jak wygląda kwestia finansów matematyka.pl, ale jeśli byłaby potrzeba to chyba jakaś zbiórka na serwer nie byłaby większym problemem.
Awatar użytkownika
mdd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1897
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 10:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 512 razy

Nowy dział

Post autor: mdd »

kerajs pisze:Zastanawiałem się, czy zmianą sprzyjającą rozwojowi forum byloby utworzenie w dziale ,,Matematyka to nie wszystko'' dwóch nowych działów.

1.
Dział ,,Mechanika''
Zawierałby zadania wykraczające poza akademicki/politechniczny kurs fizyki , a pojawiające się na zajęciach z mechaniki lub z konstrukcji maszyn takie jak: kratownice , reakcje w podporach i przegłubach , naprężenia, momenty gnące i siły tnące , środki ciężkości i momenty bezwładności dziwnych figur/brył, itp.
Zadania te zwykle są umieszczane w poddziale ,,Mechanika'' działu ,,Fizyka'' (aby nazwy się nie dublowały to można zmienić jego nazwę na ,,Mechanika klasyczna'').
Może lepiej "Mechanika Techniczna" (czyli inaczej "Mechanikotechnika" 8-) )
kerajs pisze:W jednej z niedawno prowadzonych dyskusji padły takie zdania:
Dział ,,Elektrotechnika''
Tu trafiłyby zadania z elektrotechniki, elektroniki, teorii obwodów i sygnałów które wykraczają poza akademicki/politechniczny kurs fizyki i matematyki. Większość z nich jest w poddziale ,,Elektromagnetyzm'' działu ,,Fizyka'', ale np w dziale ,,Logika'' są zadania z bramkami logicznymi, a zadania z zastosowaniem transformat Laplace'a w obwodzie elektrycznym znaleźć można w ,,Równaniach Różniczkowych''.
Rozdzieliłbym to na dwa działy: "Elektrotechnika i Elektronika", "Automatyka".
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Nowy dział

Post autor: kerajs »

Co prawda mdd, nie napisałeś tego wprost ale Twój post odbieram jako poparcie dla nowych działów.

Igor V pisze: PS kerajs, na Ars Physica jest dużo bardziej szczegółowo. Ale nawet tam nie ma działu takiego jak elektrotechnika czy teoria obwodów/sygnałów.
Masz rację , takiego działu nie ma. Ale Elektromagnetyzm ma tam 7 poddziałów podczas gdy tu żadnego (tematów jest tam 2 razy więcej niż tu). To co tu jest w jednym dziale ,,Mechanika' tam jest w 17 poddziałach, a tematów jest 1,5x więcej niż tu.

Rozwiązanie przedstawione przez kalwi (tj stworzenie subforów) byłoby pewnym wyjściem. Ja optuję za całkowitym wyłączeniem ich z działu Fizyka gdyż z fizyką mają niewiele wspólnego. (i aby uprzedzić ewentualne dyskusje przez niewiele rozumiem wspólne podstawy ale inne metody i inny stopień złożoności tych tematów )

mol_ksiazkowy pisze:Igor V : stworzyć dział Współczesne problemy matematyki
Sorry, przegapiłem. Już będzie na kolejnej liście.


@kalwi. Możesz zwrócić się do moderacji o możliwość zamieszczania obrazków na forum.
miodzio1988

Nowy dział

Post autor: miodzio1988 »

Tylko wtedy należy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty (lepszy serwer, zapewne też jakieś dodatkowe skrypty oraz optymalizacja wchodzą w grę - ale jak widać po elektrodzie, da się) - nie wiem jak wygląda kwestia finansów matematyka.pl, ale jeśli byłaby potrzeba to chyba jakaś zbiórka na serwer nie byłaby większym problemem.
tego pomysłu jestem najbardziej ciekawy
Awatar użytkownika
mdd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1897
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 10:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 512 razy

Nowy dział

Post autor: mdd »

kerajs pisze:Co prawda mdd, nie napisałeś tego wprost ale Twój post odbieram jako poparcie dla nowych działów.
Tak. Większe uporządkowanie jest mile widziane.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11409
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

Nowy dział

Post autor: mol_ksiazkowy »

Jesli idzie o propozycje to sugestia aby odnowić (byc moze w innej niz poprzednio) formie tzw. Problem Tygodnia ;
253343.htm
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Nowy dział

Post autor: yorgin »

Z wyłaniającej się powyżej dyskusji Fizyki można przede wszystkim zauważyć propozycje podziału mechaniki oraz elektromagnetyzmu lub wyodrębnienia z nich innych działów.

W kwestii elektromagnetyzmu mógłbym optować za podziałem na nie więcej niż dwa działy.

Mechanika i mechanika płynów - trochę zaskakuje Wasza chęć wydzielenia tego poza Fizykę. Zdaję sobie sprawę, że mechanika jest dość obszernym działem, co doskonale widać po ilości i tematów, i postów na forum.
Igor V pisze:a)Statyka,Kinematyka ,Dynamika i Mechanika klasyczna
b)Drgania i fale
a) wydaje się być za szerokie. Zważywszy na to, że Twój podział zakłada eliminację mechaniki płynów, posty z tego wylądowałyby do a). Byłaby to de facto kumulacja trzech różnych działów z fizyczny.net (odwołanie do niego przez Wasze referencje). b) z kolei mocno kontrastuje z a), ale wydaje się dobrym wyszczególnieniem.

Nie mam póki co finalnego stanowiska w kwestii mechaniki.

Chciałbym uzyskać więcej opinii oraz komentarzy o mechanice oraz elektromagnetyzmie. Najlepiej od osób, które dużo piszą w tych tematach. Jeżeli znacie inne osoby, które mogłyby się tutaj wypowiedzieć, ściągnijcie je i niech podzielą się swoim zdaniem. Zobaczymy, co da się w tej kwestii zrobić.


P.S. W kwestii działów matematycznych nie mam pytań, propozycje przejrzałem i stawiam w przemyślenie.
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

Nowy dział

Post autor: kalwi »

yorgin pisze:W kwestii elektromagnetyzmu mógłbym optować za podziałem na nie więcej niż dwa działy.
Właściwie to dział elektromagnetyzm jako taki można zostawić, bo jest on typowo fizyczny. Należałoby dodać drugi dział z zakresu części technicznej, tj.: elektronika, energetyka, elektrotechnika, automatyka i robotyka - tylko pytanie jak to zwięźle nazwać?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Nowy dział

Post autor: yorgin »

Ok kalwi, rozumiem ideę.

Kwestia nazwy istotnie stanowić może kłopot. Jeżeli ktoś ma pomysł na zwięzłą nazwę, niechaj się podzieli. Pamiętajmy, że każde forum można opisać, tj na przykładzie forum14.htm każde forum na pod sobą krótki opis zagadnień, których dane forum dotyczy. Nazwa więc mogłaby być dość ogólnikowa.
Awatar użytkownika
mdd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1897
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 10:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 512 razy

Nowy dział

Post autor: mdd »

kalwi pisze:Należałoby dodać drugi dział z zakresu części technicznej, tj.: elektronika, energetyka, elektrotechnika, automatyka i robotyka - tylko pytanie jak to zwięźle nazwać?
yorgin pisze:Kwestia nazwy istotnie stanowić może kłopot. Jeżeli ktoś ma pomysł na zwięzłą nazwę, niechaj się podzieli.
Po prostu Nauki Techniczne

Dział Nauki Techniczne można podzielić tak jak to kalwi proponuje... z małą modyfikacją: Elektrotechnika i Elektronika, Automatyka i Robotyka, Mechanika Techniczna, ... itd. może jeszcze Telekomunikacja (gdzie można by wrzucać zadania z Teorii sygnałów) oraz Inne nauki techniczne (na wszelki wypadek).
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Nowy dział

Post autor: kerajs »

Niestety Mdd, stanowisko administracji wzgledem Elektromagnetyzmu przewiduje tylko jeden dział w opcji: poddział działu ,,Elektomagnetyzm' / osobny dział w ,,Matematyka to nie wszystko', bez subforów. Przypuszczam że możliwa byłaby też opcja poddziału w ,,Fizyka'.

Kwestia nazwy.
,,Nauki Techniczne' w w/w konekscie jest zbyt szerokie bo :
Może: ,,Elektrotechnika i pokrewne', ,,Inżynieria elektrotechniczna ' lub ,,Prąd, obwody i sygnały' .

Dla mnie nazwa drugiego działu, tj ,,Mechanika Techniczna', jest idealna.


Przyznaję że nie bardzo maiłem głowę aby napisać do osób piszących w dziale ,,Michanika' i ,,Elektromagnetyzm'. Postaram sie to dziś nadrobić.
Ps. Do panów Mdd i Kalwi którzy piszą w ,,zadaniach inżynierskich' w dziale ,,Elektromagnetyzm' nie muszę już pisać.


@ Yorgin. Jest możliwość nadania zwykłemu użytnikowi forum czasowych uprawnień do przesuwania tematów w wybranym dziale/działach? Przyznaję , że jako inicjator tego tematu poczuwam się do pomocy przy ewentualnej reorganizacji .
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2430
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 610 razy

Nowy dział

Post autor: siwymech »

Pomysł p. Kerajsa, aby utworzyć dział "mechaniki" i odpowiednio go wyeksponować w pełni zasadny.
Obecnie dość trudno w menu znaleźć ten dział. Gdzieś tam na końcu...
Studenci, uczniowie mają znaczne trudności, aby w kl I-II, na I-II roku podołać wymaganiom tego przedmiotu i nagminnie szukają pomocy, również w necie.
Tytuł działu" Mechanika"czy Mechanika techniczna" nośny i chwytliwy, ale wydaje mi , że bardziej pojemna była nazwa odstawy konstrukcji maszyn i urządzeń.
Taka współczesna tendencja do tworzenia bloków przedmiotowych.
Proponowana nazwa i zawartość działu:
Mechanika i podstawy konstrukcji maszyn.
-rysunek techniczny-maszynowy(problem możliwości graficznych forum),
-mechanika techniczna ciała stałego z klasycznym podziałem
-wytrzymałość materiałów,
- części maszyn i elementy projektowania.
Ostatnio zmieniony 3 sty 2015, o 15:24 przez siwymech, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ