Nowy dział

To miejsce, gdzie można można porozmawiać na temat funkcjonowania forum, zachowania użytkowników i pracy moderatorów...
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Nowy dział

Post autor: yorgin »

mol_ksiazkowy, jest.

Mamy nowe działy: "Funkcje analityczne i analiza zespolona", "Teoria miary i całki", "Analiza wektorowa"
Analiza funkcjonalna została lekko podzielona. Nie łączyliśmy ciągów z granicami, za to wyodrębniliśmy z granic ciągów i funkcji dział "Granica i ciągłość funkcji". Propozycja działu "Współczesne problemy matematyki" została zrealizowana pod nazwą "Kawiarnia szkocka".

Poza tym oczywiście restrukturyzacja Fizyki i dział "Nauki techniczne".

Szata graficzna została na początku roku zmieniona dla Użytkowników mobilnych.
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Nowy dział

Post autor: szachimat »

Mi osobiście przeszkadza to, że o ile strona główna to "Matematyka.pl", to nie po wejściu na nią nie ma czegoś takiego jak "Zobacz aktywne tematy z matematyki".
Matura obowiązkowa jest z matematyki i wiele osób wchodzi na to stronę szukając konkretnie nowych postów tylko z tego przedmiotu.
Wiem, że jest również duże zainteresowanie fizyką, o czym świadczy chociażby ilość sugestii w tym poście, ale czytelniej byłoby, gdyby była zakładka tylko do matematyki, bo nie wszyscy interesują się fizyką, czy chemią, a muszą w poszukiwaniu problemów typowo matematycznych przewijać wiele innych, które ich nie interesują.
Ktoś powie: a ja bym chciał zakładkę do chemii, albo do innego przedmiotu, ale podkreślam, że jest to strona "Matematyka.pl", a nie "Chemia.pl" i dobrze byłoby nadać priorytet właśnie matematyce.
Andreas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 1 lis 2008, o 22:33
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 156 razy

Nowy dział

Post autor: Andreas »

szachimat pisze:czytelniej byłoby, gdyby była zakładka tylko do matematyki, bo nie wszyscy interesują się fizyką, czy chemią
Taka? forum164.htm
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Nowy dział

Post autor: szachimat »

Niezupełnie. Chodzi mi o to, żeby obok zakładki "Zobacz aktywne tematy" (ze wszystkiego), była jeszcze wyszczególniona "Zobacz aktywne tematy tylko z matematyki".
To jest oczywiście tylko moje zdanie, bo wchodząc na forum "Matematyka.pl" potrafię pomóc tylko z matematyki (myślę, że niektórzy podobnie). Gdy szukam aktywnych tematów lub tematów bez odpowiedzi, to niepotrzebnie przewijam te z innych dziedzin.
Alef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 394
Rejestracja: 27 sie 2012, o 10:44
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 95 razy

Nowy dział

Post autor: Alef »

Czy utworzenie nowego działu "Procesy stochastyczne" w sekcji "Probabilistyka" nie byłoby dobrym pomysłem?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Nowy dział

Post autor: yorgin »

To zależy. Nie znam przepływu tematów nawiązujących do precosów stochastycznych i trudno jest mi odpowiedzieć na to, czy otwarcie takiego działu (co dokładnie miałby on obejmować?) jest niezbędne.
Alef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 394
Rejestracja: 27 sie 2012, o 10:44
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 95 razy

Nowy dział

Post autor: Alef »

Jeżeli pytania dotyczą jednej zmiennej losowej np. gęstość, dystrybuanta, prawdopodobieństwo, wartość oczekiwana itp. to lądują w "Prawdopodobieństwo".

Jeżeli pytania dotyczą rodziny zmiennych losowych np. zbieżność według prawdopodobieństwa, zbieżność prawie na pewno, wzór Ito, proces Wienera, proces Poissona, procesy Levy'ego itp. to lądują w "Procesy stochastyczne".

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Proces_stochastyczny


Ja nie namawiam, tylko proponuję. :)
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Nowy dział

Post autor: yorgin »

Alef pisze: Ja nie namawiam, tylko proponuję.
Chyba nie jesteś pierwszy, który proponuje zminay w probabilistyce.

Jeżeli będziemy chcieli wprowadzać jakieś zmiany w działach, najpewniej do dyskusji tej wrócę (mając już punkt odniesienia w postaci Twojego posta). Na obecną chwilę nie planuję żadnych działań.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11361
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3153 razy
Pomógł: 747 razy

Nowy dział

Post autor: mol_ksiazkowy »

Cytuj:
Forum istotnie działa całkiem sprawnie, ale niestety się nie rozwija.
W jakim sensie ? ilub : jak to zmienić (na lepsze)...? !
bardzo mały dopływ świeżej krwi [...], a co za tym idzie mało jest dyskusji wykraczających poza tematy prac domowych...
Pytanie krótkie , ale istotne:
Czy Forum wreszcie zaczęło się rozwijać ? / Jeśli tak: to co o tym świadczy; jeśli nie: to czego wciąż mu brakuje ...?
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Nowy dział

Post autor: Spektralny »

mol_ksiazkowy pisze: Pytanie krótkie , ale istotne:
Czy Forum wreszcie zaczęło się rozwijać ? / Jeśli tak: to co o tym świadczy; jeśli nie: to czego wciąż mu brakuje ...?
Moim zdaniem nie zaczęło. Brakuje mi dyskusji o rzeczach ciekawych w matematyce (o problemach, o ciekawych zadaniach), które kiedyś się pojawiały. Niestety większość użytkowników inicjujących te dyskusje dawno uciekła z forum.

Dział Kawiarnia Szkocka nie generuje nowych tematów, nic tam się nie dzieje.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11361
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3153 razy
Pomógł: 747 razy

Nowy dział

Post autor: mol_ksiazkowy »

Pisząc o tym, że forum się nie rozwija miałem na myśli bardzo mały dopływ świeżej krwi w postaci doktorantów i pracowników naukowych, a co za tym idzie mało jest dyskusji wykraczających poza tematy prac domowych. Istnieje zatem coś co sprawia, że mało osób, które zajmują się zawodowo matematyką, jest chętnych by tutaj pisać.
Dział Kawiarnia Szkocka nie generuje nowych tematów, nic tam się nie dzieje.
Pradwopodobnie więc forum nie jest zbyt znane w tzw. środowiskach naukowych i/lub te środowiska uznają je za nieistotne/ marginalne do uprawiania na nim matematyki....
Dlaczego nie ma takich dyskusji ? czego miałyby dotyczyć i kto miałby je inicjować ...? Jakie były wartościowe dyskusje które "wyczerpały się" ....?
Na jeden argument by się można jednak nie przystać (wydaje się być fałszywym): że nie ma na forum ciekawych i oryginalnych zadań/problemów.
Reasumując: Forum jest bardzo sprawnie zarzadzane i dobrze zorganizowane .Ale nie wykorzystuje ono swoich wszystkich możliwości... /rozwija się niedostatecznie dobrze...(jednak z powodów jakby od niego niezależnych).

Może ktoś będzie miał jakieś inne pomysły w tym względzie ....?
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Nowy dział

Post autor: Mruczek »

To ja chcę jeszcze zwrócić uwagę, że nie wiem czy dział Kombinatoryka i matematyka dyskretna pasuje do tej probabilistyki. W szczególności tematy związane z teorią grafów lądują w dyskretnej, a w opisie działu (tam gdzie są wymienione "wszystkie" elementy którymi dział się zajmuje czyli permutacje, wariacje itd.) grafów zabrakło.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34218
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5197 razy

Nowy dział

Post autor: Jan Kraszewski »

Dodałem teorię grafów do opisu działu.

JK
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11361
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3153 razy
Pomógł: 747 razy

Re: Nowy dział

Post autor: mol_ksiazkowy »

Forum istotnie działa całkiem sprawnie, ale niestety się nie rozwija.
W jakim sensie ? i\lub : jak to zmienić (na lepsze)...? !
m.in słabo rozwijają sie rozmowy w wątku Dyskusje o matematyce. Prawdopodobnie nie rozwija sie (lub : słabo sie rozwija) ale tez nie cofa się. tj mniej więcej stoi w tym samym miejscu.

+++ :) :arrow: można dodać dział Kompendium informatyki/ techniki.

Dodano po 2 minutach 47 sekundach:
:arrow: można wspomnieć też o wciąż słabej grafice na forum...
ODPOWIEDZ