Uwag kilka do początkujących - korzystanie z LaTeX-a

To miejsce, gdzie można można porozmawiać na temat funkcjonowania forum, zachowania użytkowników i pracy moderatorów...
Awatar użytkownika
Szemek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4819
Rejestracja: 10 paź 2006, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 1407 razy

Uwag kilka do początkujących - korzystanie z LaTeX-a

Post autor: Szemek »

Przejrzałem już tysiące postów, parę kolejnych tysięcy napisałem i szczerze mało ciekawe jest czytanie jaki ten LaTeX jest zły albo nie chce działać, etc. Pomijam sytuacje kiedy faktycznie były problemy techniczne po stronie forum.

W pierwszej kolejności pragnę polecić stronę:
http://www.sciweavers.org/free-online-latex-equation-editor\(\displaystyle{ \to}\) Online LaTeX Equation Editor
to jest najlepsza strona do testowania wzorów w LaTeX-u z jaką się spotkałem - wpisujemy wyrażenie, a po chwili widzimy obrazek. Dodatkowo podczas wpisywania automatycznie uzupełnianie są nawiasy, czy komendy typu \begin{...} \end{...}. Lista symboli jest w większości wypadków wystarczająca.

Dlatego użytkowniku zanim napiszesz coś tutaj czemu by nie sprawdzić tego na tamtej stronie - chyba, że lubisz korzystać za każdym razem z Podglądu wiadomości :wink:

Najczęstszym błędem popełnianym na naszym forum jest nadmiarowość klamer [latex][/latex] lub ich brak oraz zapis-mix - wyrażenia matematyczne są zlepkiem typu: a \(\displaystyle{ x^2}\)+b\(\displaystyle{ x}\)+c=10, ani to ładne, ani to czytelne.

Jeżeli napiszesz w całości poprawne wyrażenie, to wystarczy jedna para klamer.
Odradzam z drugiej strony nadużywanie LaTeX-a, spotkałem się z postami, gdzie został on w całości zapisany w LaTeX-u. Niestety tekst był bardziej nieczytelny od zwykłej czcionki z przeglądarki.

Tak więc, wyrażenia matematyczne w LaTeX-u, a tekst niech będzie tekstem.

Oczywiście nikt nie musi znać na pamięć\(\displaystyle{ \to}\) instrukcji LaTeX-a, ale w razie potrzeby należy z niej skorzystać :!:

To tyle ode mnie.
Niech LaTeX będzie z Wami :wink:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2014, o 23:36 przez yorgin, łącznie zmieniany 2 razy.
Zablokowany