Gotowce, zbieracze punktów "pomógł"

To miejsce, gdzie można można porozmawiać na temat funkcjonowania forum, zachowania użytkowników i pracy moderatorów...
Awatar użytkownika
jerzozwierz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 526
Rejestracja: 22 lut 2009, o 10:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 42 razy

Gotowce, zbieracze punktów "pomógł"

Post autor: jerzozwierz »

Witam, może i ten temat był już poruszany, ale wydaje mi się że coś z tym trzeba w końcu zrobić.
Mianowicie: ktoś prosi o pomoc przy jakimś zadaniu. Widzę to - nikt nic jeszcze nie napisał, pytam co jest nie tak, daję jakąś wskazówkę. Oczywiście naprowadzam do rozwiązania, tak żeby ta osoba sama coś pomyślała. A tu nagle wyskakuje jakiś gość i wrzuca calutkiego gotowca. Krew mnie zalewa, bo cała praca idzie praktycznie na marne, i w dodatku proszący o pomoc utwierdza w sobie przekonanie "o, jest zadanie domowe to wrzucamy na matematyka.pl, tam ci frajerzy robią w całości, z rozwiązaniem i w dodatku za darmo!"
Może powinien się pojawić punkt w regulaminie, że za wrzucanie bezczelnych gotowców, tym bardziej jak ktoś już się stara nauczyć kogoś robić takie zadania, jest zabronione i grożą za to jakieś sankcje?
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10217
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Gotowce, zbieracze punktów "pomógł"

Post autor: Dasio11 »

Może nie jest to zbyt pouczające i miłe, ale w końcu nawet gotowiec wymaga pracy i dobrej woli, więc karać za chęć nawet tak "brutalnej" pomocy to chyba lekko nie w porządku.
barakuda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1086
Rejestracja: 22 paź 2009, o 19:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polen
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 306 razy

Gotowce, zbieracze punktów "pomógł"

Post autor: barakuda »

jerzozwierz, weź pod uwagę, że:
1. często sie zdaża iż 2 osoby pisza w tym samym czasie (1 daje wskazówki a 2 gotowca) i obie wysyłają prawie jednocześnie.

2. czasami zadania sa tak błahe, że lepiej jest rozwiazać aby proszacy o pomoc mógł przeanalizować

3. wielokrotnie znalazłam zadanie do którego delikwent otrzymał wzkazówki lub częściowe rozwiazane na innym forum, gdzie i tak dostał to czego chciał.

4. Sama odobiście wolę jak ktoś mi da rozwiazanie, które bedę mogła przeanalizować i zastosować do innych zadań, niż wskazówki które często niczego nie wnoszą a tylko robia większy mętlik.

5. Chęć zrozumienia zadania zależy od indywidualnego podejścia piszacego, gdyz generalnie mozemy ich podzielić na 2 grupy :
a) szybki gotowiec - praca domowa zaliczona a co bedzie dalej to się zobaczy
b) gotowiec lub wskazówki - analiza - zrozumienie tematu
afugssa

Gotowce, zbieracze punktów "pomógł"

Post autor: afugssa »

Pierwszy punkt wg. mnie bezzasadny, ponieważ jeżeli ktoś się dopisał przed wysłaniem wiadomości to to widać i można po prostu wiadomość skasować czy też wysłać (o ile wnosi coś ona do tematu). Co do piątego, to nie rozumiem "szybkiego gotowca". Nie lepiej pracę domową spisać na przerwie i po kłopocie, tylko prosić się o nią na forum? Pozdrawiam!
luka52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8601
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1816 razy

Gotowce, zbieracze punktów "pomógł"

Post autor: luka52 »

Sprawa była już dyskutowana (nic się w tej materii nie zmieniło) i nie zamierzamy regulować takiego zachowania regulaminem poprzez jakiekolwiek nakazy/zakazy.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22203
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3753 razy

Re: Gotowce, zbieracze punktów "pomógł"

Post autor: a4karo »

Temat, choć stary, wraca na okrągło.
Dasio11 pisze:Może nie jest to zbyt pouczające i miłe, ale w końcu nawet gotowiec wymaga pracy i dobrej woli, więc karać za chęć nawet tak "brutalnej" pomocy to chyba lekko nie w porządku.
To prawda, ale ostatnio często spotykamy się z taką sytuacją:
A zadaje pytanie.
B podaje bardziej lub mniej trywialną wskazówkę.
C publikuje gotowca na bazie wskazówki B.

Ja rozumiem, że każdego rozpiera duma, że potrafi tak ślicznie rozwiązać zadanie, ale moim zdaniem C mówi tak:
"A na pewno jest na tyle głupi, że z tej wskazówki nie potrafi skorzystać."

A to z już kwalifikuje się jako obrażanie użytkownika forum.
ODPOWIEDZ