kolejne boki trójkąta

Dział całkowicie poświęcony zagadnieniom związanymi z trójkątami. Temu co się w nie wpisuje i na nich opisuje - też...
Matii_MM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 26 cze 2007, o 13:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wrocław

kolejne boki trójkąta

Post autor: Matii_MM »

Witam, Mam mały problem z pewnym zadaniem. o to jego treść. Osobiście stawiam, że jest z nim coś nie tak, ale może się mylę :
Które kolejne liczby naturalne utworzą trójkąt rozwartokątny. I to podkreślone mi nie pasuje. Wydaje mi się, że powinno być prostokątny, ale czekam na zdanie innych
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

kolejne boki trójkąta

Post autor: piasek101 »

Wszystko gra, poszukaj (nie są duże).
Matii_MM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 26 cze 2007, o 13:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wrocław

kolejne boki trójkąta

Post autor: Matii_MM »

piasek101 pisze:Wszystko gra, poszukaj (nie są duże).
A jak to zrobić, tzn udowodnić, które liczby mogą być?

edit:

A mogę to zrobić tak, że opisze boki trójkąta jako: n, n+1, n+2 i zapisze jako:
\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l}(n+2)^2> n^2 +(n+1)^2\\(n+1)^2>(n+2)^2 + n^2\\n^2 > (n+2)^2 + (n+1)^2 \end{array}}\)

no i po obliczeniach wychodzi:

\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l}3>n^2 - 2n\\-3 > n^2 +2n\\-5> n^2+6n\end{array}}\)

i teraz z tego wychodzi że dla równiania:
\(\displaystyle{ 3>n^2-2n\ \ \n n\in (-2,3)}\)
\(\displaystyle{ -3> n^2+2n\ \ \n n\in \otimes}\)
\(\displaystyle{ -5> n^2 +6n\ \ \n n\in (-5,-1)}\)
więc ogólnie\(\displaystyle{ n (-2,-1)}\)
więc odpowiedź jest, że nie ma takich kolejnych liczb naturalnych które utworzyłyby trójkąt rozwartokątny. Czy moje rozwiązanie jest prawidłowe?? Jeżeli tak to przepraszam za kłopot bo tyle to ja wiedziałem, ale przez cały czas myślałem, że da sie utworzyć taki trójkąt i myślałem, że coś źle robię
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

kolejne boki trójkąta

Post autor: piasek101 »

Matii_MM pisze:A mogę to zrobić tak, że opisze boki trójkąta jako: n, n+1, n+2 i zapisze jako:
\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l}(n+2)^2> n^2 +(n+1)^2\\(n+1)^2>(n+2)^2 + n^2\\n^2 > (n+2)^2 + (n+1)^2 \end{array}}\)
Przesadziłeś z ilością tych nierówności (jest oczywistym - dla mnie - że dostaniesz z nich ,,fi").

Jak koniecznie chcesz to wyliczyć to podpowiem, że tylko pierwsza z nich jest prawdziwa (jeśli chodzi o to zadanie).
Podając podpowiedź myślałem, że zrobisz to metodą prób i błędów.
Matii_MM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 26 cze 2007, o 13:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wrocław

kolejne boki trójkąta

Post autor: Matii_MM »

piasek101 pisze:
Matii_MM pisze:A mogę to zrobić tak, że opisze boki trójkąta jako: n, n+1, n+2 i zapisze jako:
\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l}(n+2)^2> n^2 +(n+1)^2\\(n+1)^2>(n+2)^2 + n^2\\n^2 > (n+2)^2 + (n+1)^2 \end{array}}\)
Przesadziłeś z ilością tych nierówności (jest oczywistym - dla mnie - że dostaniesz z nich ,,fi").

Jak koniecznie chcesz to wyliczyć to podpowiem, że tylko pierwsza z nich jest prawdziwa (jeśli chodzi o to zadanie).
Podając podpowiedź myślałem, że zrobisz to metodą prób i błędów.
Co pierwsza z nich jest prawdziwa?? Nie rozumiem tego. Chodzi ci o to, że tylko pierwsze równanie jest prawdziwe? Mógłbyś podać jakieś przykładowe rozwiązanie( nie musi być na tym zadnaiu) chodzi mi o jakiś przykład. albo też początek rozwiązywania lub coś w tym stylu?
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

kolejne boki trójkąta

Post autor: JankoS »

Matii_MM pisze:Co pierwsza z nich jest prawdziwa??
Wynika to z twierdzenia cosinusów. faktu, że trójkąt ma być rozwartokątny i z twierdzenia, iż naprzeciw większego kąta leży dłuższy bok.
\(\displaystyle{ (n+2)^2=n^2+(n+1)^2-2n(n+1)cosx.}\) gdzie cosx < 0.
Matii_MM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 26 cze 2007, o 13:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wrocław

kolejne boki trójkąta

Post autor: Matii_MM »

JankoS pisze:
Matii_MM pisze:Co pierwsza z nich jest prawdziwa??
Wynika to z twierdzenia cosinusów. faktu, że trójkąt ma być rozwartokątny i z twierdzenia, iż naprzeciw większego kąta leży dłuższy bok.
\(\displaystyle{ (n+2)^2=n^2+(n+1)^2-2n(n+1)cosx.}\) gdzie cosx < 0.
To wiem, że można tak zrobić ale dalej nie widze, gdzie w twoim równianiu jest odpowiedź na moje zadanie.
Mam takie pytania:
1. Czy moim sposobem można zrobić to zadanie i czy rozwiązanie jest prawidłowe?
2. Czy z twojego równiania także wynika to samo? Jeżeli tak to prosiłbym o jakąś wskazówki
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

kolejne boki trójkąta

Post autor: JankoS »

Matii_MM pisze:1. Czy moim sposobem można zrobić to zadanie i czy rozwiązanie jest prawidłowe?
2. Czy z twojego równiania także wynika to samo? Jeżeli tak to prosiłbym o jakąś wskazówki
Poniekąd odpowiedział na to Kolega piasek101. Wystarczy rozwiązać tę pierwszą nierówność.
Nie wiem, skąd Kolega wziął dwie pozostałe nierówności, ale przecież widać, że są one sprzeczne. przecież nie może zajść \(\displaystyle{ (n+1)^2>(n+2)^2+n^2.}\) Tak samo sprzeczna jest ostatnia nierówność.
Kąt rozwarty w trójkącie jest tylko jeden i musi leżeć naprzeciw najdłuższego boku n + 2. Jak napisałem
\(\displaystyle{ (n+2)^2=n^2+(n+1)^2-2n(n+1)cosx>n+(n+1)^2.}\)
Tak więc pozostaje rozwiązać pierwszą nierówność.
\(\displaystyle{ n^2+4n+4>n^2+n^2+2n+1 n^2-2n-3=(n+1)(n-3) -1}\)
Matii_MM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 26 cze 2007, o 13:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wrocław

kolejne boki trójkąta

Post autor: Matii_MM »

JankoS pisze:
Matii_MM pisze:1. Czy moim sposobem można zrobić to zadanie i czy rozwiązanie jest prawidłowe?
2. Czy z twojego równiania także wynika to samo? Jeżeli tak to prosiłbym o jakąś wskazówki
Poniekąd odpowiedział na to Kolega piasek101. Wystarczy rozwiązać tę pierwszą nierówność.
Nie wiem, skąd Kolega wziął dwie pozostałe nierówności, ale przecież widać, że są one sprzeczne. przecież nie może zajść \(\displaystyle{ (n+1)^2>(n+2)^2+n^2.}\) Tak samo sprzeczna jest ostatnia nierówność.
Kąt rozwarty w trójkącie jest tylko jeden i musi leżeć naprzeciw najdłuższego boku n + 2. Jak napisałem
\(\displaystyle{ (n+2)^2=n^2+(n+1)^2-2n(n+1)cosx>n+(n+1)^2.}\)
Tak więc pozostaje rozwiązać pierwszą nierówność.
\(\displaystyle{ n^2+4n+4>n^2+n^2+2n+1 n^2-2n-3=(n+1)(n-3) -1 dzięki wielkie.}\)
ODPOWIEDZ