Cechy przystawania trójkątów - kąty

Dział całkowicie poświęcony zagadnieniom związanymi z trójkątami. Temu co się w nie wpisuje i na nich opisuje - też...
Awatar użytkownika
matematykstulecia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 26 sty 2022, o 13:56
Płeć: Kobieta
wiek: 18
Podziękował: 5 razy

Cechy przystawania trójkątów - kąty

Post autor: matematykstulecia »

Cześć,
mam do wykonania takie zadanie: podaj cechę przystawania, na podstawie której można stwierdzić, że trójkąt narysowany poniżej jest przystający. Rysunek zamieściłam w załączniku (wyszedł mi trochę krzywy, ale rysowałam go myszką, więc wybaczcie).
Ogółem (chyba) dobrze rozumiem, o co chodzi w tym zadaniu – z racji, że odcinki \(\displaystyle{ AB}\) i \(\displaystyle{ DE}\) są do siebie równoległe oraz przecina je jakaś prosta, to mamy tu kąty naprzemianległe \(\displaystyle{ DEC}\) i \(\displaystyle{ CAB}\) (zaznaczone przeze mnie na niebiesko), w wyniku przecięcia się prostych mamy kąty wierzchołkowe \(\displaystyle{ ACB}\) i \(\displaystyle{ DCE}\) (różowe), a także odcinki \(\displaystyle{ AC}\) i \(\displaystyle{ CE}\) są równej długości, więc cechą przystawania tego trójkąta jest kąt-bok-kąt, bo mamy identyczne dwa kąty leżące przy jednym boku trójkąta. Zastanawia mnie jednak, czy kąty \(\displaystyle{ ABC}\) i \(\displaystyle{ CDE}\) zaznaczone przeze mnie na zielono też są kątami naprzemianległymi – w internecie spotykam się wyłącznie z odpowiedziami, że są to kąty niebieskie. Jeśli nie są to kąty naprzemianległe, to czy ma to związek z tym, że \(\displaystyle{ |AC| = |CE|}\)? Jak w takim razie rozpoznawać kąty naprzemianległe w zadaniach i mieć 100 % pewności, że są to one?
Proszę o odpowiedź, dziękuję
Załączniki
zadanieee.png
Ostatnio zmieniony 26 sty 2022, o 17:32 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Cechy przystawania trójkątów - kąty

Post autor: Jan Kraszewski »

matematykstulecia pisze: 26 sty 2022, o 16:52czy kąty \(\displaystyle{ ABC}\) i \(\displaystyle{ CDE}\) zaznaczone przeze mnie na zielono też są kątami naprzemianległymi

Są.
matematykstulecia pisze: 26 sty 2022, o 16:52w internecie spotykam się wyłącznie z odpowiedziami, że są to kąty niebieskie.
To zależy, gdzie szukasz:

JK
Awatar użytkownika
matematykstulecia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 26 sty 2022, o 13:56
Płeć: Kobieta
wiek: 18
Podziękował: 5 razy

Re: Cechy przystawania trójkątów - kąty

Post autor: matematykstulecia »

Dziękuję bardzo za pomoc!
ODPOWIEDZ