Wykazanie równości dla okręgów w trójkącie

Dział całkowicie poświęcony zagadnieniom związanymi z trójkątami. Temu co się w nie wpisuje i na nich opisuje - też...
Mendzik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 21 gru 2017, o 14:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 1 raz

Wykazanie równości dla okręgów w trójkącie

Post autor: Mendzik »

Dzień dobry :)
Zwracam się do Was z zadaniem, które sprawia mi od jakiegoś czasu sporo problemów. Nie wiem z której strony je ugryźć, żeby wyszło cokolwiek. Być może któryś z Was już się z podobnym spotkał i może coś doradzić. Poniżej zamieszczam treść:
W trójkąt \(\displaystyle{ ABC}\) wpisano okrąg \(\displaystyle{ O_1}\) o środku \(\displaystyle{ S_1}\) i promieniu \(\displaystyle{ r_1}\) oraz dopisano okrąg \(\displaystyle{ O_2}\) o środku \(\displaystyle{ S_2}\) i promieniu \(\displaystyle{ r_2}\) styczny do boku \(\displaystyle{ BC}\). Wykaż równość \(\displaystyle{ |S_1S_2|^2=|BC|^2+(r_1-r_2)^2}\).

Jeśli ktoś ma pomysł/wskazówkę, uprzejmie proszę o informację.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wszelkie rady.
Awatar użytkownika
cmnstrnbnn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 4 mar 2019, o 20:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Wykazanie równości dla okręgów w trójkącie

Post autor: cmnstrnbnn »

A masz tutaj jakieś postępy?
Mendzik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 21 gru 2017, o 14:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Wykazanie równości dla okręgów w trójkącie

Post autor: Mendzik »

cmnstrnbnn pisze: 10 gru 2020, o 12:38 A masz tutaj jakieś postępy?
Otóż żadnych. Algebra z geometrią to moja pięta achillesowa. Coś próbuję robić, np. tworzyć nowe trójkąty związane z promieniem okręgów, ale nic mi to nie daje. Dlatego właśnie proszę o jakąś wskazówkę/radę jak to rozpocząć.
Awatar użytkownika
cmnstrnbnn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 4 mar 2019, o 20:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Wykazanie równości dla okręgów w trójkącie

Post autor: cmnstrnbnn »

Udowodnij, że \(\displaystyle{ S_{1}S_{2}}\) to symetralna odcinka \(\displaystyle{ BC}\)
Mendzik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 21 gru 2017, o 14:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Wykazanie równości dla okręgów w trójkącie

Post autor: Mendzik »

cmnstrnbnn pisze: 10 gru 2020, o 13:47 Udowodnij, że \(\displaystyle{ S_{1}S_{2}}\) to symetralna odcinka \(\displaystyle{ BC}\)
Czyli bierzemy pod uwagę wyłącznie sytuację, gdzie okrąg o środku \(\displaystyle{ S_2}\) jest styczny zewnętrznie względem trójkąta i \(\displaystyle{ S_1S_2}\) jest odcinkiem o końcach w środkach obu okręgów? Bo zaczęłam na początku rozpatrywać m.in. przypadek, gdzie okrąg o środku w \(\displaystyle{ S_2}\) jest wewnątrz trójkąta. Ale w sumie z treści zadania by wynikało, że promienie obu okręgów tworzą odcinek.. Chyba należy mi się jakiś matematyczny Darwin. W każdym razie dzięki za podpowiedź i oczywiście będę działać w tym kierunku.

Dodano po 1 dniu 23 godzinach 30 minutach 1 sekundzie:
cmnstrnbnn pisze: 10 gru 2020, o 13:47 Udowodnij, że \(\displaystyle{ S_{1}S_{2}}\) to symetralna odcinka \(\displaystyle{ BC}\)
Nope, jednak sobie nie radzę. Nie potrafię wykazać, że \(\displaystyle{ S_1S_2}\) jest symetralną odcinka \(\displaystyle{ BC}\). Mogę prosić o dalszą pomoc, jak to zrobić?
ODPOWIEDZ