suma miarę wewnątrz wielokatu

Dział całkowicie poświęcony zagadnieniom związanymi z trójkątami. Temu co się w nie wpisuje i na nich opisuje - też...
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

suma miarę wewnątrz wielokatu

Post autor: Niepokonana »

Mamy trójkąty i potrzebuję wzoru na sumę kątów wewnętrznych. Nie wiem, jak go wyprowadzić, proszę mi to zrozumiale wyprowadzić .
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: suma miarę wewnątrz wielokatu

Post autor: Premislav »

Co to znaczy „mamy trójkąty"? Jeśli chodzi Ci o wzór na sumę kątów wewnętrznych w \(\displaystyle{ n}\)-kącie wypukłym, to jest to w radianach \(\displaystyle{ \pi(n-2)}\) bądź w stopniach \(\displaystyle{ 180(n-2) ^{\circ}}\). Najprostszy dowód, jaki przychodzi mi do głowy, korzysta z indukcji matematycznej, ale nie jestem pewny, czy pojawia się ona w programie liceum (ja ją miałem, ale to było 10 lat temu prawie, a program się zmieniał).
W kroku indukcyjnym ustalamy dowolny \(\displaystyle{ n}\)-kąt wypukły, \(\displaystyle{ n\ge 4}\), wybieramy jakiś wierzchołek \(\displaystyle{ A}\) naszego \(\displaystyle{ n}\)-kąta i dwa sąsiadujące z nim, powiedzmy \(\displaystyle{ A_1}\) i \(\displaystyle{ A_2}\), odcinamy trójkąt, zgodnie z założeniem indukcyjnym w \(\displaystyle{ n-1}\)-kącie odciętym jest suma miar kątów wewnętrznych równa \(\displaystyle{ (n-3)\pi}\), a suma miar kątów wewnętrznych w \(\displaystyle{ n}\)-kącie jest większa o \(\displaystyle{ |\angle A_1AA_2|+|\angle A_1A_2 A|+|\angle A A_1 A_2|=\pi}\) (suma miar kątów wewnętrznych w trójkącie), stąd wynosi \(\displaystyle{ (n-3)\pi+\pi=(n-2)\pi}\).
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: suma miarę wewnątrz wielokatu

Post autor: Niepokonana »

No bo teraz w szkole mamy geometria trójkątów i czasem do zadań jest potrzebny wzór na sumę kątów wewnętrznych. Znam go, ale nie skąd się wziął.edit: nie nie ma indukcji.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: suma miarę wewnątrz wielokatu

Post autor: kruszewski »

Wikipedia pod hasłem : Suma kątów wewnętrznych w trójkącie.
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Re: suma miarę wewnątrz wielokatu

Post autor: Dilectus »

1. Narysuj dowolny trójkąt.
2. poprowadź przez jego wierzchołek prostą równoległą do podstawy i przyjrzyj się kątom naprzemianległym i odpowiadającym, jakie tworzą boki trójkąta z tą prostą. Popatrz na kąty trójkąta przy podstawie i wyciągnij wnioski. Te wnioski będą dowodem na sumę kątów wewnętrznych w trójkącie.

:)

P.S. Trój·kąt -ąta, -ącie; -ąty, -ątów, tak, jak kąt kąta, kącie; kąty, kątów.

:) :)
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: suma miarę wewnątrz wielokatu

Post autor: kruszewski »

Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: suma miarę wewnątrz wielokatu

Post autor: Niepokonana »

Nie no wiem, jak się pisze, tylko z telefonu pisałam na szybko, ale dzięki za poprawę :P
Dobra, spróbuję narysować i powiem, czy mi wyszło, dziękuję.
EDIT: ale ten dowód zadziała na wszystkie n-kąty \(\displaystyle{ n>2}\)?
EDIT: ja nie wiem w sumie, czy to jest dobry dział na ten wątek, bo niby mi to jest potrzebne do zadań z trójkątami, ale to ma być wzór do wszystkich wielokątów.
Awatar użytkownika
Gosda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 340
Rejestracja: 29 cze 2019, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oulu
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 60 razy

Re: suma miarę wewnątrz wielokatu

Post autor: Gosda »

Proszę przymrużyć oko ;)

Z twierdzenia Gaussa-Bonneta, jeśli \(\displaystyle{ T}\) jest trójkątem o bokach \(\displaystyle{ \gamma_i}\), wierzchołkach \(\displaystyle{ v_i}\), mamy

\(\displaystyle{ \int_T K+\sum_i\int_{\gamma_i}\kappa + \sum_i\alpha_i=2\pi\chi(T)}\),

gdzie \(\displaystyle{ K}\) to krzywizna Gaussa, \(\displaystyle{ \kappa}\) to krzywizna geodezyjna wzdłuż boków, \(\displaystyle{ \alpha_i}\) to zewnętrzny kąt przy wierzchołku \(\displaystyle{ v_i}\) mierzony w radianach, zaś \(\displaystyle{ \chi(T)}\) jest oczywiście charakterystyką Eulera. Płaszczyzna jest płaska, więc \(\displaystyle{ K \equiv 0}\), boki trójkąta są liniami geodezyjnymi, więc \(\displaystyle{ \kappa \equiv 0}\), wreszcie \(\displaystyle{ T}\) jest ściągalny, czyli \(\displaystyle{ \chi(T) = 1}\). To upraszcza wzór do

\(\displaystyle{ \sum_i \alpha_i = 2\pi}\),

skąd wynika już bezpośrednio teza :D :D :D

Kod: Zaznacz cały

https://math.stackexchange.com/questions/269833/whats-a-proof-that-the-angles-of-a-triangle-add-up-to-180
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: suma miarę wewnątrz wielokatu

Post autor: kruszewski »

Ale prostszy dowód można zobaczyć tu :) :

Kod: Zaznacz cały

http://strefamatematyczna.uwm.edu.pl/wamat/licea/definicje/def_13_01_004_pg.pdf

Przypomiał mi się stary dowcip o czyszczeniu lufy, że można logarytmem ale wyciorem jest skuteczniej. :)
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: suma miarę wewnątrz wielokatu

Post autor: Niepokonana »

A dziękuję Kruszewski, rozumiem. :)
ODPOWIEDZ