Nierówność z dwoma modułami

Definicja, własności - specyfika równań i nierówności.
domel666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 18:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radzymin
Podziękował: 2 razy

Nierówność z dwoma modułami

Post autor: domel666 »

Witam

Mam do rozwiązania, na pierwszy rzut oka łatwą nierówność z wartością bezwzględną:

\(\displaystyle{ |x+2| - |x| > 1}\)

Coś mi świta, ale nic mi nie wychodzi, a nie chce mi się przeszukiwać starych zeszytów, bo jest ich sporo, a wydaje mi się, że coś już było podobnego, ale nie jestem pewien.
Interesuje mnie przede wszystkim sposób rozwiązania, krok po kroku, bo chodzi o tym bym to umiał
Ostatnio zmieniony 24 sie 2016, o 01:40 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa tematu.
Awatar użytkownika
abrasax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 844
Rejestracja: 20 maja 2005, o 13:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Zabrze
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 161 razy

Nierówność z dwoma modułami

Post autor: abrasax »

Awatar użytkownika
Maniek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 841
Rejestracja: 11 paź 2004, o 15:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Będzin | Gliwice
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 79 razy

Nierówność z dwoma modułami

Post autor: Maniek »

Musisz rozwiązać w 3 przedziałach tzn \(\displaystyle{ (-\infty ;-2) \cup \langle -2 ; 0) \cup \langle 0; +\infty)}\) popatrzeć jakie tam przyjmuje wartość bezwzględna znaki, rozwiązać 3 nierówności, wziąć część wspólną założeń.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2016, o 01:39 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Tristan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2353
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 557 razy

Nierówność z dwoma modułami

Post autor: Tristan »

Bardzo drobna uwaga Maniek. Miło by było, aby drugi i trzeci przedział był ostry, najlepiej lewostronnie:)

załatwione
domel666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 18:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radzymin
Podziękował: 2 razy

Nierówność z dwoma modułami

Post autor: domel666 »

Wybaczcie, że się ostatnio nie odzywałem ale byłem zajęty lub zapomniałem
Niestety ale do końca tego nie rozumiem, byc może jestem jakis ograniczony, albo to jest takie trudne. Siedziałem i kombinowałem ze 2 godziny po przeczytaniu Waszych postów i NIC

Proszę więc, byście mi powiedzieli dokładnie jak mam to zrobić. No i żeby Maniek lepiej wyjaśnił, bo zrobił to dosyć skromnie.

Sorry, że zawracam wam głowę, ale zależy mi na tym.
Z góry WIELKIE dzięki.
Awatar użytkownika
Maniek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 841
Rejestracja: 11 paź 2004, o 15:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Będzin | Gliwice
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 79 razy

Nierówność z dwoma modułami

Post autor: Maniek »

Ale co tu tłumaczyć więcej ??? abrasax podała ci link do identycznego zadania jak twoje tylko zmienić dane .. czy to takie trudne ??
Awatar użytkownika
Tristan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2353
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 557 razy

Nierówność z dwoma modułami

Post autor: Tristan »

Cóż... cierpliwości nigdy za wiele:)

Narysuj sobie oś OX. Spójrz na swoją nierówność i na pierwszy moduł. Zauważ, że wartość pod modułem jest nieujemna dla \(\displaystyle{ x\geq-2}\) , czyli zaznaczasz sobie na osi OX liczbę -2, i rysujesz sobie przedziały, możesz sobie to zaznaczyć, np, tak ( rysując minusiki na lewo od -2, a plusiki na prawo od -2)
--------------2/++++++++++

Oczywiście zaznaczasz tutaj nad osią OX. Teraz patrzysz na drugie wyrażenie pod modułem i widzisz, że x jest nieujemny gdy jest większy lub równy zero, czyli na tej samej osi OX zaznaczasz 0, a pod osią OX rysujesz znów sobie
------------------/0++++++++

Widzisz teraz, że oś OX jest podzielona na trzy przedziały, to jest \(\displaystyle{ (-\infty;-2)\cup1, co jest sprzecznością, czyli nasza nierówność nie przyjmuje żadnych wartości w przedziale \(\displaystyle{ (-\infty;-2)}\). Rozważamy drugi przedział, czyli 1}\) czyli \(\displaystyle{ x>-\frac{1}{2}}\), ale pamiętając o tym, że rozważamy tą nierówność w przedziale 1, czyli nasza nierówność jest spełniona w całym przedziale. I teraz przechodzimy do końca czyli do porównania tego co otrzymaliśmy z trzech przedziałów: z pierwszego sprzeczność, z drugiego przedział \(\displaystyle{ (-\frac{1}{2};0)}\), a z trzeciego przedział, który rozważaliśmy, czyli \(\displaystyle{ [maniek][/i][/color]}\)
domel666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 18:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radzymin
Podziękował: 2 razy

Nierówność z dwoma modułami

Post autor: domel666 »

No o to mi chodziło ))
WIELKIE DZIĘKI

Ale mam pytanko, czy dla nierównośći z trzema wartościami bezwzględnymi a nie dwoma jak w przypadku, który opisał Tristan postępuje się tak samo ???
Awatar użytkownika
Tristan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2353
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 557 razy

Nierówność z dwoma modułami

Post autor: Tristan »

Tak, postępujesz analogicznie, Bierzesz wartości pod modułami, zaznaczasz na osi. Wychodzą znów jakieś przedziały, i rozważasz w każdym przedziale osobna daną nierówność, po czym rozwiązania porównujesz z przedziałami a suma to wynik:)
ODPOWIEDZ