Parzystośc, nieparzystość z wartoscia bezwzgledna

Definicja, własności - specyfika równań i nierówności.
Vidar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 18 wrz 2016, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 41 razy

Parzystośc, nieparzystość z wartoscia bezwzgledna

Post autor: Vidar »

Do sprawdzenia miałem parzystość tej funkcji:

\(\displaystyle{ \frac{x^{2}-4}{|x-2|}}\)

W jaki sposób mam to wykonać, czy mam zrobić, aż 3 przypadki dla tego zadania?
Od nieskonczonosci do \(\displaystyle{ -2}\), od \(\displaystyle{ -2}\) do \(\displaystyle{ 2}\) i od \(\displaystyle{ 2}\) do nieskonczonosci i wtedy okreslic dla kazdego przypadku parzystosc lub nieparzystosc funkcji?

Drugi przykład to sprawdzanie nieparzystosci:
\(\displaystyle{ \frac{|x|}{x}}\)

Po zrobieniu 2 przypadków \(\displaystyle{ x>0}\) oraz \(\displaystyle{ x<0}\) jestem w stanie okreslic, ze te funkcje są nieparzyste i parzyste, ale nie skracajac tych "\(\displaystyle{ x}\)" to po prostu nie wychodzi, tak jakby nie były nieparzyste.

Pozdrawiam i dziekuje za pomoc
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2016, o 15:16 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Parzystośc, nieparzystość z wartoscia bezwzgledna

Post autor: a4karo »

Po prostu zamiast \(\displaystyle{ x}\) wstaw \(\displaystyle{ -x}\) i zobacz czy wyszło to samo (a może to samo tylko z przeciwnym znakiem.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Parzystośc, nieparzystość z wartoscia bezwzgledna

Post autor: bakala12 »

W pierwszym przykładzie nie ma czego sprawdzać. Wystarczy zobaczyć, że dziedzina nie jest symetryczna względem zera, a więc ani na parzystość, ani na nieparzystość nie ma żadnych szans.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34277
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Parzystośc, nieparzystość z wartoscia bezwzgledna

Post autor: Jan Kraszewski »

Vidar pisze:Drugi przykład to sprawdzanie nieparzystosci:
\(\displaystyle{ \frac{|x|}{x}}\)

Po zrobieniu 2 przypadków \(\displaystyle{ x>0}\) oraz \(\displaystyle{ x<0}\) jestem w stanie okreslic, ze te funkcje są nieparzyste i parzyste, ale nie skracajac tych "\(\displaystyle{ x}\)" to po prostu nie wychodzi, tak jakby nie były nieparzyste.
Jakie "te funkcje'? Przecież tu jest tylko jedna funkcja.

JK
Vidar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 18 wrz 2016, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 41 razy

Parzystośc, nieparzystość z wartoscia bezwzgledna

Post autor: Vidar »

bakala12, Chodzi Ci oto, ze dziedziny nie sa równe w pierwszym przykładzie?

Co do pierwszego przykładu mam to wyrażenie:
\(\displaystyle{ \frac{x^{2}-4}{|x-2|}}\)

Teraz robiąc \(\displaystyle{ f(-x)}\) zostaje mi \(\displaystyle{ \frac{x^{2}-4}{|-x-2|}}\)
Jeżeli w module jest takie wyrażenie to nie powinienem zrobić do tego oddzielnych przypadków, że
\(\displaystyle{ |-x-2|\neq0}\), a więc \(\displaystyle{ -x-2 > 0}\) dla którego wstawiam \(\displaystyle{ -x-2}\)
oraz
\(\displaystyle{ -x-2 < 0}\) dla którego wstawiam \(\displaystyle{ x+2}\)

... pogubiłem sie, czy to ma jakis sens co tutaj napisalem? Rozpisalem to na kartce i nie wiem jak mam to rozwiazac

EDIT:
W skrócie chodzi mi oto, że po wstawieniu minusa do modułu \(\displaystyle{ f(-x)}\) będzie inny, ale po zdjęciu modułu nie zmieniam tych znaków co stoją przy \(\displaystyle{ x}\) ?
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2016, o 20:26 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34277
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Parzystośc, nieparzystość z wartoscia bezwzgledna

Post autor: Jan Kraszewski »

Co do pierwszego przykładu, to nic nie zrozumiałeś. Żeby funkcja była parzysta/nieparzysta, to w szczególności musi mieć dziedzinę symetryczną względem zera. To dziedzina to \(\displaystyle{ \RR\setminus\{2\}}\), więc nie spełnia tego warunku. Zatem nic nie liczysz, to już koniec, nie jest spełniony warunek konieczny, więc funkcja nie jest parzysta.

Wydaje mi się, że nie rozumiesz pojęć, którymi operujesz. Cały czas pojawia się liczba mnoga: dziedziny, funkcje itd. Tu nie ma funkcji czy dziedzin! Jest jedna funkcja i jedna dziedzina.

JK
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Parzystośc, nieparzystość z wartoscia bezwzgledna

Post autor: bakala12 »

Jakie są warunki na to aby funkcja była parzysta/nieparzysta?
\(\displaystyle{ f\left( x\right) = \pm f\left( -x \right)}\)

Zauważ, że ten warunek ma być spełniony dla każdego \(\displaystyle{ x}\) z dziedziny funkcji (czyli dla tych argumentów dla których funkcja jest określona).
W szczególności, aby warunek na parzystość/nieparzystość zachodził, musi być:
Dla każdego \(\displaystyle{ x \in D}\) zachodzi \(\displaystyle{ -x \in D}\) (gdzie \(\displaystyle{ D}\) oznacza dziedzinę funkcji.
To jest tak jak napisał Jan Kraszewski warunek konieczny. U nas nie zachodzi, bo jak łatwo się przekonać \(\displaystyle{ -2 \in D}\), zaś \(\displaystyle{ 2 \not \in D}\). Żeby sobie to bardziej uzmysłowić popatrz jeszcze raz na warunek na parzystość i podstaw do niego \(\displaystyle{ 2}\) (lub, co na jedno wychodzi, \(\displaystyle{ -2}\)).
Wówczas wartość funkcji dla \(\displaystyle{ -2}\) (po jednej stronie) będzie \(\displaystyle{ 0}\), a wartość dla \(\displaystyle{ 2}\) jest nieokreślona. Nie można powiedzieć, że \(\displaystyle{ 0}\) i coś nieokreślonego są sobie równe, więc warunek na parzystość/nieparzystość nie jest spełniony (ani jeden, ani drugi). W takiej sytuacji funkcja nie jest ani parzysta, ani nieparzysta.
Pozwoliłem sobie na pewne skróty myślowe, ale mam nadzieję, że wszystko jest jasne.
Vidar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 18 wrz 2016, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 41 razy

Parzystośc, nieparzystość z wartoscia bezwzgledna

Post autor: Vidar »

Dziękuję bardzo za pomoc, wytłumaczone jak dla chłopa, dzięki wielkie

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ