Rozwiązywanie graficzne nierówności

Zagadnienia dot. funkcji kwadratowej. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI kwadratowe i pierwiastkowe. Układy równań stopnia 2.
koxu357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 cze 2021, o 18:58
Płeć: Mężczyzna
wiek: 17

Rozwiązywanie graficzne nierówności

Post autor: koxu357 »

Hej,
mam pewien problem przy rozwiązywaniu graficznym nierówności, a mianowicie mając narysowany wykres funkcji kwadratowej \(\displaystyle{ f(x)}\) oraz funkcji liniowej \(\displaystyle{ g(x)}\) mam rozwiązać nierówności takie jak:
a) \(\displaystyle{ f(x)<g(x)}\)
b) \(\displaystyle{ f(x)>g(x)}\)
c) \(\displaystyle{ f(x)}\) jest równe lub większe/mniejsze od \(\displaystyle{ g(x)}\)

I tu moje pytanie - skąd mam wiedzieć kiedy dana funkcja jest od drugiej mniejsza/większa/równa...? Masakra! Nie mam pojęcia... :|
Ostatnio zmieniony 9 cze 2021, o 19:45 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeXa - proszę zapoznać się z instrukcją: https://matematyka.pl/latex.htm.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Rozwiązywanie graficzne nierówności

Post autor: a4karo »

W danym punkcie `x` rysujesz pionową kreskę. Jeżli przecina wykres `f` niżej niż wykres `g`, to `f(x)<g(x)`
koxu357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 cze 2021, o 18:58
Płeć: Mężczyzna
wiek: 17

Re: Rozwiązywanie graficzne nierówności

Post autor: koxu357 »

a4karo pisze: 9 cze 2021, o 19:42 W danym punkcie `x` rysujesz pionową kreskę. Jeżli przecina wykres `f` niżej niż wykres `g`, to `f(x)<g(x)`
W danym punkcie? Chodzi o to, że \(\displaystyle{ f(x)<g(x)}\) nie ma podstawionego \(\displaystyle{ x}\) - ogólnik taki. Chyba, że nie rozumiem.
Ostatnio zmieniony 9 cze 2021, o 23:17 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeXa - proszę zapoznać się z instrukcją: https://matematyka.pl/latex.htm.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34240
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Rozwiązywanie graficzne nierówności

Post autor: Jan Kraszewski »

A rozumiesz w ogóle, co oznacza fraza "Graficzne rozwiązywanie nierówności"? Zrobiłeś jakieś rysunki?

JK
ODPOWIEDZ