Funkcja kwadratowa zastosowania 5

Zagadnienia dot. funkcji kwadratowej. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI kwadratowe i pierwiastkowe. Układy równań stopnia 2.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34239
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Funkcja kwadratowa zastosowania 5

Post autor: Jan Kraszewski »

Niepokonana pisze: 8 wrz 2019, o 23:29 Aaaa, dobra, dzięki... Co do dziedziny... Argumenty muszą być dodatnie, tak samo ich wartości, prawda? Bo liczymy pole prostokąta, a ujemne boki nie istnieją.
Nie. To znaczy napisałaś prawdę, ale po pierwsze pytanie o dziedzinę nie dotyczy wartości, a po drugie ograniczenie \(x>0\) to za mało.

W tym roku za brak dziedziny można było stracić dwa punkty na maturze...

JK
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Funkcja kwadratowa zastosowania 5

Post autor: Niepokonana »

A do zbioru wartości nie trzeba zrobić, że \(\displaystyle{ y>0}\)
Zarówno \(\displaystyle{ x}\) jak i \(\displaystyle{ y}\) (te z pierwszego równania) są mniejsze niż 10, a więc dziedzina jest od 0 do 10 z nawiasami otwartymi i proszę mnie nie straszyć maturą, ja już się boję.
EDIT: w sumie mam wątpliwości, co do tego od 0 do 10... Bo boków mamy 8, więc od 0 do 5 pasuje bardziej, ale pewna nie jestem. EDIT2: jest jeszcze opcja, że do \(\displaystyle{ 40/14}\).
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34239
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Funkcja kwadratowa zastosowania 5

Post autor: Jan Kraszewski »

Niepokonana pisze: 9 wrz 2019, o 07:21A do zbioru wartości nie trzeba zrobić, że \(\displaystyle{ y>0}\)
A po co?
Niepokonana pisze: 9 wrz 2019, o 07:21Zarówno \(\displaystyle{ x}\) jak i \(\displaystyle{ y}\) (te z pierwszego równania) są mniejsze niż 10, a więc dziedzina jest od 0 do 10 z nawiasami otwartymi i proszę mnie nie straszyć maturą, ja już się boję.
EDIT: w sumie mam wątpliwości, co do tego od 0 do 10... Bo boków mamy 8, więc od 0 do 5 pasuje bardziej, ale pewna nie jestem. EDIT2: jest jeszcze opcja, że do \(\displaystyle{ 40/14}\).
I wszystkie opcje są złe. Tym się właśnie różni modelowanie od rachowania - trzeba zrozumieć sytuację...

Twoją funkcją jest \(f(x)=2x^{2}+3(5-0,75x)^{2}\), gdzie \(x\) oznacza długość (krótszego) boku prostokąta, którego boki mają długości w proporcji \(1:2\). Ta długość boku może być dowolnie małą liczbą dodatnią, więc mamy \(x>0\). Z drugiej strony wiemy, że \(6x+8y=40\) i zastanawiamy się, jak duży może być bok o długości \(x\). I tu należy zauważyć, że ten bok jest tym dłuższy, im krótszy jest bok o długości \(y\). A ponieważ bok o długości \(y\) może być dowolnie krótki, więc graniczną sytuacją (do której nigdy nie dojdziemy, ale możemy być dowolnie blisko) jest \(y=0\). Wtedy \(6x=40\), czyli `x=\frac{20}{3}`. To oznacza, że dziedziną funkcji \(f\) jest zbiór \(\left(0,\frac{20}{3}\right)\).

JK
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Funkcja kwadratowa zastosowania 5

Post autor: Niepokonana »

No dobrze, dziękuję bardzo. :) Nie mogę Panu dać lajka.
ODPOWIEDZ