Równania kwadratowe z parametrem 6

Zagadnienia dot. funkcji kwadratowej. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI kwadratowe i pierwiastkowe. Układy równań stopnia 2.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Równania kwadratowe z parametrem 6

Post autor: Niepokonana »

Wyznacz wartości \(\displaystyle{ m}\), dla których oba pierwiastki równania \(\displaystyle{ x^{2}-(m+1)x+m=0}\) są mniejsze niż \(\displaystyle{ 2}\).
Dwa pierwiastki są dla \(\displaystyle{ m \neq 1}\), bo delta wynosi \(\displaystyle{ (m-1)^{2}}\).
\(\displaystyle{ x_{1}+x_{2}<4 \ \ \frac{-b}{a}<4 \ \ m+1<4 \ \ m<3}\)

Tylko problem zaczyna się przy \(\displaystyle{ (x_{1}-2)(x_{2}-2)>0.}\) Jak wszystko pomnożę, to wychodzi mi \(\displaystyle{ x_{1}x_{2}-2(x_{1}x_{2})+4>0}\) i wychodzi mi, że \(\displaystyle{ m<-2}\), a to według odpowiedzi jest źle.
Ostatnio zmieniony 18 sie 2019, o 15:32 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Równania kwadratowe z parametrem 6

Post autor: kerajs »

Niepokonana pisze:W
Tylko problem zaczyna się przy \(\displaystyle{ (x_{1}-2)(x_{2}-2)>0}\) Jak wszystko pomnożę to wychodzi mi \(\displaystyle{ x_{1}x_{2}-2(x_{1}x_{2})+4>0}\) i wychodzi mi, że \(\displaystyle{ m<-2}\), a to według odpowiedzi jest źle.
\(\displaystyle{ (x_{1}-2)(x_{2}-2)>0}\)
\(\displaystyle{ x_{1}x_{2}-2(x_{1}+x_{2})+4>0}\)
\(\displaystyle{ m<2}\)


Rozwiązanie alternatywne z położenia paraboli \(\displaystyle{ y=x^2-(m+1)x+m}\) i jej wierzchołka :

\(\displaystyle{ \begin{cases} y(2)>0\\ x_w<2 \\ y_w<0 \end{cases}}\)
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Równania kwadratowe z parametrem 6

Post autor: Niepokonana »

kerajs pisze:Rozwiązanie alternatywne z położenia paraboli \(\displaystyle{ y=x^2-(m+1)x+m}\) i jej wierzchołka :

\(\displaystyle{ \begin{cases} y(2)>0\\ x_w<2 \\ y_w<0 \end{cases}}\)
Co masz na myśli?
Ostatnio zmieniony 18 sie 2019, o 16:57 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
MrCommando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 554
Rejestracja: 5 gru 2016, o 21:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock/MiNI PW
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 107 razy

Równania kwadratowe z parametrem 6

Post autor: MrCommando »

To samo, co ja, gdy w jednym z Twoich ostatnich tematów proponowałem podejście odwołujące się do geometrycznych intucji. Warunki napisane przez kerajsa można napisać, jak się zastanowi, jak wykres takiej funkcji będzie wyglądał. Tutaj \(\displaystyle{ x_w,y_w}\) oznaczają współrzędne wierzchołka.
Belf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 10 lis 2017, o 15:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 113 razy

Równania kwadratowe z parametrem 6

Post autor: Belf »

kerajs pisze:Rozwiązanie alternatywne z położenia paraboli \(\displaystyle{ y=x^2-(m+1)x+m}\) i jej wierzchołka :

\(\displaystyle{ \begin{cases} y(2)>0\\ x_w<2 \\ y_w<0 \end{cases}}\)
Trzeci warunek jest zbędny, skoro mamy dwa pierwiastki i dodatni współczynnik przy: \(\displaystyle{ x^2}\)
Ostatnio zmieniony 19 sie 2019, o 13:09 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Thingoln
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 27 lip 2019, o 22:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 15 razy

Równania kwadratowe z parametrem 6

Post autor: Thingoln »

Niepokonana pisze:
kerajs pisze:Rozwiązanie alternatywne z położenia paraboli \(\displaystyle{ y=x^2-(m+1)x+m}\) i jej wierzchołka :

\(\displaystyle{ \begin{cases} y(2)>0\\ x_w<2 \\ y_w<0 \end{cases}}\)
Co masz na myśli?
Dobrze, jak inni napisali wyżej, zastanowić się, jak będzie wyglądać wykres tej funkcji kwadratowej. Jeśli wierzchołek funkcji znajduje się poniżej osi OX, czyli \(\displaystyle{ y_w < 0}\), oraz ramiona paraboli są skierowane do góry (a współczynnik przy \(\displaystyle{ x^2}\) na to wskazuje), to wykres funkcji musi w pewnych miejscach przecinać oś OX. Jeśli tak jest, to zastanawiamy się, gdzie musi leżeć wierzchołek, aby były spełnione warunki zadania. Wierzchołek znajduje się pomiędzy miejscami zerowymi, więc na pewno musi leżeć „przed dwójką” (\(\displaystyle{ x_2 < 2}\)); w innym przypadku co najmniej jedno miejsce zerowe tej funkcji leżałoby „na prawo od dwójki”. Mogłoby się jednak zdarzyć, że wierzchołek znajdowałby się w takim miejscu, jednak wykres byłby „rozciągnięty” i jedno z miejsc zerowych i tak znajdowałoby się „na dwójce” albo „na prawo od niej”. Dlatego jest jeszcze jeden warunek, \(\displaystyle{ f(2) > 0}\). Jeśli wartość funkcji dla argumentu \(\displaystyle{ x = 2}\) jest dodatnia, a wierzchołek, jak wcześniej sprawdziliśmy, leży „na lewo od dwójki” i poniżej osi OX, to oznacza to, że gdzieś pomiędzy znajdowało się miejsce zerowe, gdyż z wartości ujemnych funkcja przeszła w wartości dodatnie. Z tego wszystkiego wynika, że oba miejsca zerowe są mniejsze od \(\displaystyle{ 2}\).
Belf pisze:Trzeci warunek jest zbędny, skoro mamy dwa pierwiastki i dodatni współczynnik przy: \(\displaystyle{ x^2}\)
Trzeci warunek nie jest potrzebny, ale mimo wszystko myślę, że warto zapisać. Zawsze ma się pewność.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem 6

Post autor: Niepokonana »

Z tego co wiem, to wierzchołek jest w połowie drogi między miejscami zerowymi. Przynajmniej w normalnych funkcjach bez zbędnych udziwnień.
Belf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 10 lis 2017, o 15:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 113 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem 6

Post autor: Belf »

Jak może być: \(\displaystyle{ y_w>0}\),jeśli trójmian o dodatnim współczynniku przy a , ma dwa miejsca zerowe? O jakiej pewności mówisz ?-- 19 sie 2019, o 13:39 --
Niepokonana pisze:Z tego co wiem, to wierzchołek jest w połowie drogi między miejscami zerowymi. Przynajmniej w normalnych funkcjach bez zbędnych udziwnień.

Jeśli trójmian posiada dwa miejsca zerowe,to odcięta wierzchołka paraboli zawsze leży w środku między nimi.
Thingoln
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 27 lip 2019, o 22:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem 6

Post autor: Thingoln »

Belf pisze:Jak może być: \(\displaystyle{ y_w>0}\),jeśli trójmian o dodatnim współczynniku przy a , ma dwa miejsca zerowe? O jakiej pewności mówisz ?
O pewności w trakcie robienia zadania. Oczywiście masz rację, wierzchołek paraboli zawsze będzie w takim wypadku znajdował się poniżej osi OX, ale mam na myśli, że dodanie takiego warunku nie wpływa na poprawność rozwiązania zadania.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem 6

Post autor: Niepokonana »

Ok, \(\displaystyle{ x_{2}}\) jest między wierzchołkiem a 2. Pytanie brzmi, gdzie konkretnie jest \(\displaystyle{ x_{2}}\).
Ostatnio zmieniony 19 sie 2019, o 15:16 przez Niepokonana, łącznie zmieniany 1 raz.
Belf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 10 lis 2017, o 15:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 113 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem 6

Post autor: Belf »

Niepokonana pisze:Ok, \(\displaystyle{ x_{2}}\) jest między wierzchołkiem a 2. Pytanie brzmi, gdzie konkretnie jest x_{2}

Nikt Cię o to nie pyta. Masz znależć wartości parametru \(\displaystyle{ m}\) , dla których obydwa pierwiastki są mniejsze od \(\displaystyle{ 2}\)
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem 6

Post autor: Niepokonana »

No to ja się pytam, jak to zrobić. XDD
Ok, może po prostu będę robiła to tym pierwszym sposobem.
Belf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 10 lis 2017, o 15:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 113 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem 6

Post autor: Belf »

Niepokonana pisze:No to ja się pytam, jak to zrobić. XDD
Ok, może po prostu będę robiła to tym pierwszym sposobem.
Przecież takich miejsc zerowych jest nieskończenie wiele.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem 6

Post autor: Niepokonana »

I w tym jest zasadniczy problem. Skąd wziąć m, które pasuje?
To uczucie, gdy pomylisz 2 i -2 i niechcący tworzysz dziwną dyskusję o niczym.
Belf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 10 lis 2017, o 15:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 113 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem 6

Post autor: Belf »

Przecież masz trzy warunki:

1) \(\displaystyle{ \Delta > 0}\)
2) \(\displaystyle{ x_w < 2}\)
3) \(\displaystyle{ f(2) > 0}\)
ODPOWIEDZ