Równania kwadratowe z parametrem

Zagadnienia dot. funkcji kwadratowej. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI kwadratowe i pierwiastkowe. Układy równań stopnia 2.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Równania kwadratowe z parametrem

Post autor: janusz47 »

Musimy uwzględnić alternatywę dwóch warunków.

Warunek pierwszy, gdy rozwiązujemy równanie liniowe.

Warunek drugi, gdy rozwiązujemy równanie kwadratowe z wyróżnikiem \(\displaystyle{ \Delta =0.}\)

Co zapisujemy

\(\displaystyle{ (m+1 = 0 \wedge \frac{-2}{m-1}<0) \vee (m+1 \neq 0 \wedge -\frac{b}{2a} = -\frac{m-1}{2(m+1)} <0 ).}\)
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem

Post autor: Niepokonana »

Jakie równanie liniowe? Skąd się wzięło?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Równania kwadratowe z parametrem

Post autor: janusz47 »

Z uwzględnienia \(\displaystyle{ a =0}\) w równaniu kwadratowym \(\displaystyle{ ax^2 +bx +c =0.}\)

Pamiętajmy, że chodzi o wartości parametru \(\displaystyle{ m,}\) żeby dane równanie miało dokładnie jeden pierwiastek ujemny. W naszym przypadku, gdy \(\displaystyle{ a = m+1 = 0,}\) powstałe z równania kwadratowego - równanie liniowe ma dokładnie jeden pierwiastek \(\displaystyle{ x_{0}= \frac{-2}{m-1}.}\)-- 13 sie 2019, o 14:47 --Dla \(\displaystyle{ m-1 \neq 0 \ \ m\neq 1.}\)
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem

Post autor: Niepokonana »

Dlatego \(\displaystyle{ m \neq -1}\)
Nieee, to musi być kwadratowe... Tylko ja tego nie rozumiem, bo w odpowiedziach jest jakaś liczba z pierwiastkiem.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem

Post autor: Premislav »

janusz47 pisze:Warunek pierwszy, gdy rozwiązujemy równanie liniowe.
W treści zadania jest mowa o pierwiastku podwójnym, więc przypadek równania liniowego należy wykluczyć, jak już pisałem.

Niepokonana, to pokaż tę liczbę z pierwiastkiem z odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem

Post autor: Niepokonana »

W odpowiedziach jest \(\displaystyle{ m=5+4 \sqrt{2}}\) i ja nie wiem, skąd się to wzięło.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Równania kwadratowe z parametrem

Post autor: janusz47 »

Musi być kwadratowe i należy uwzględnić przypadek, gdy może być równaniem liniowym.

W zadaniach dotyczących równań kwadratowych z parametrem, czy równań z parametrem wyższych stopni, uwzględnia się przypadki, kiedy współczynnik przy najwyższej potędze równania może być równy zeru, zwłaszcza, gdy ten współczynnik zawiera nieznany parametr \(\displaystyle{ m.}\)

W tym zadaniu pierwszy z warunków

\(\displaystyle{ ( m=-1 \wedge -2(m-1)<0) \rightarrow (m=-1 \wedge m> 1 )}\) jest sprzeczny, ale należało go uwzględnić.

Warunek drugi składa się z nierówności:

\(\displaystyle{ a =m+1 \neq 0 \wedge \Delta = (m-1)^2 -4(m+1)\cdot 2=0 \wedge -\frac{b}{2a}=-\frac{m-1}{2(m+1)}<0}\)

Proszę rozwiązać układ tych trzech nierówności.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem

Post autor: Premislav »

Rozumiem, że to jest na pewno odpowiedź do tego zadania:
Dla jakich wartości \(\displaystyle{ m}\) równanie ma podwójny pierwiastek będący liczbą ujemną?
\(\displaystyle{ (m+1)x^{2}+(m-1)x+2=0}\)
Liczba z odpowiedzi jest w takim razie poprawna (tzn. nie ma gwarancji, że to jest cała odpowiedź, bo są dwie możliwe liczby, które wychodzą z przyrównania wyróżnika do zera, które to daje równanie kwadratowe zmiennej \(\displaystyle{ m}\)), ponieważ dla takiego \(\displaystyle{ m}\), jak podano będzie
\(\displaystyle{ (m+1)x^2+(m-1)x+2=(6+4\sqrt{2})x^{2}+(4+4\sqrt{2})x+2=2\left[ (1+\sqrt{2})x+1\right]^2}\), ogólnie dla \(\displaystyle{ m\neq -1}\) mamy
\(\displaystyle{ (m+1)x^2+(m-1)x+2=(m+1)\left( x+\frac{m-1}{2m+2}\right)^2+2- \frac{(m-1)^2}{4(m+1)}}\)
(to jest właśnie z grubsza to wykorzystanie wzorów skróconego mnożenia na poziomie gimnazjum; nie forsowałem tego rozwiązania, ponieważ uznałem, że chcesz opanować typowy sposób podejścia do problemu).

Niepokonana, jeśli takich pierwiastków nie otrzymałaś, to źle obliczyłaś wyróżnik trójmianu \(\displaystyle{ (m+1)x^{2}+(m-1)x+2}\) (dla \(\displaystyle{ m\neq -1}\)) lub niepoprawnie rozwiązałaś równanie kwadratowe, które wynika z przyrównania tego wyróżnika do zera.
Pokaż swoje obliczenia, to może coś poradzimy.
janusz47 pisze: i należy uwzględnić przypadek, gdy może być równaniem liniowym
wujku Januszu, a Ty umiesz czytać, czy nie? [nawiązanie do reklamy akcji Cała Polska czyta dzieciom]. Należało ten przypadek wykluczyć, a nie uwzględnić, ponieważ jeśli masz równanie liniowe, to nie będzie pierwiastka podwójnego. Co się robi w szkole, to mnie nie interesuje, ja wiem (akurat w tej prostej sprawie, nie w każdym możliwym kontekście), co jest poprawne, a co nie.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem

Post autor: Niepokonana »

\(\displaystyle{ (m+1)x^2+(m-1)x+2=(m+1)\left( x+\frac{m-1}{2m+2}\right)^2+2- \frac{(m-1)^2}{4(m+1)}}\)
Skąd się wzięło to całe \(\displaystyle{ (x +\frac{-b}{a} )^{2}}\)
EDIT: raz mi wychodzi delta \(\displaystyle{ m^{2}-6m+9}\) a raz \(\displaystyle{ m^{2}-10m-8}\)... Także moje obliczenia są złe.

Wzory skróconego mnożenia to też liceum.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Równania kwadratowe z parametrem

Post autor: janusz47 »

Pierwszy warunek;

\(\displaystyle{ m \neq -1}\)

Drugi warunek

\(\displaystyle{ m^2 -10m -7 =0, \ \ m_{1}= \frac{10+8\sqrt{2}}{2} = 5 + 4\sqrt{2}, \ \ m_{2} = 5 -4\sqrt{2}}\)

Warunek trzeci

\(\displaystyle{ -2(m+1)(m-1) <0 , \ \ m\in( -\infty, 1) \cup (1, \infty)}\)

Tylko liczba \(\displaystyle{ 5 + 4\sqrt{2}}\) spełnia układ tych trzech warunków.

W przypadku pierwiastka podwójnego wynikającego z treści zadania rozpatrywanie równania liniowego jest zbędne.
Ostatnio zmieniony 13 sie 2019, o 16:30 przez janusz47, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem

Post autor: Premislav »

Niepokonana pisze:Skąd się wzięło to całe \(\displaystyle{ (x +\frac{-b}{a} )^{2}}\)?
Jak masz trójmian kwadratowy
\(\displaystyle{ ax^2+bx+c}\), gdzie \(\displaystyle{ a\neq 0}\), to możesz go przepisać w takiej oto postaci:
\(\displaystyle{ a\left( x^2+\frac b a \cdot x+\frac c a\right)}\)
Chcielibyśmy zapisać to w formie
\(\displaystyle{ a\left((x-d)^2+e\right)}\)
Narzuca się tu wzór na kwadrat sumy:
\(\displaystyle{ \left( x+\frac b {2a}\right)^2=x^2+\frac b a\cdot x+\frac{b^2}{4a^2}}\)
tylko musimy to trochę przerobić, coś dodać i odjąć, wszak w nawiasie wyskoczyło nam
\(\displaystyle{ \frac{c}{a}}\), a nie \(\displaystyle{ \frac{b^2}{4a^2}}\). W tym celu zapisujemy
\(\displaystyle{ 0=\frac{b^2}{4a^2} -\frac{b^2}{4a^2}}\)
i mamy
\(\displaystyle{ a\left( x^2+\frac b a \cdot x+\frac c a\right)=a\left( x^2+\frac b a \cdot x+\frac{b^2}{4a^2}-\frac{b^2}{4a^2}+\frac c a\right)}\)
Korzystamy ze wspomnianego wzoru na kwadrat sumy i jest:
\(\displaystyle{ a\left( \left( x+\frac b {2a}\right)^2 -\frac{b^2}{4a^2}+\frac c a\right)}\)
no i teraz jak ma być pierwiastek podwójny, to to wyrażenie
\(\displaystyle{ -\frac{b^2}{4a^2}+\frac c a}\) musi być równe zero.

A jeśli wychodzi Ci zły wyróżnik, to piszę Ci chyba po raz trzeci, zaprezentuj, proszę, swoje obliczenia krok po kroku. A jeśli nie chce Ci się ich wpisywać na forum, to jest sobie stronka np. wolframalpha.com.
Wzory skróconego mnożenia to też liceum.
Sic transit gloria mundi.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem

Post autor: Niepokonana »

Nooo moje obliczenia to:
Delta \(\displaystyle{ (m-1)^{2}-8(m+1)=m^{2}-10m-8}\)
I \(\displaystyle{ \frac{-b}{2a}= \frac{1-m}{2m+2}< 0}\) \(\displaystyle{ m \neq -1}\) [m mniejsze niż -1 lub m większe od 1 i toby było na tyle...

EDIT: Wzięłam przepisałam te dziwne wzory.
\(\displaystyle{ \frac{-b^{2}}{4a^{2}} + \frac{c}{a}=0}\)

\(\displaystyle{ \frac{-(m-1)^{2}}{4(m+1)^{2}} + \frac{2}{m+1}=0}\)

\(\displaystyle{ \frac{-(m-1)^{2}}{4(m+1)^{2}}+ \frac{8(m+1)}{4(m+1)^{2}} =0}\)

Potem
\(\displaystyle{ \frac{-m^{2}+10m+7}{4(m+1)^{2}} =0}\)

Czy to już? Tylko wyliczyć deltą m z licznika?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem

Post autor: janusz47 »

Równanie kwadratowe z warunku zerowania się wyróżnika \(\displaystyle{ \Delta}\)

\(\displaystyle{ m^2 -10m -7 = 0,}\)

z którego wynika, że tylko jeden z jego dwóch pierwiastków \(\displaystyle{ m_{1}= 5 + 4\sqrt{2}}\) jest różny od \(\displaystyle{ m\neq -1}\) i zawiera się w jednym z sumy dwóch przedziałów \(\displaystyle{ (-\infty, -1 ) \cup (1, +\infty)}\)
Ostatnio zmieniony 13 sie 2019, o 17:31 przez janusz47, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem

Post autor: Niepokonana »

No to już zrobiłam wychodzi \(\displaystyle{ m=5-4 \sqrt{2} \vee 5+4 \sqrt{2}}\). Tylko dlaczego tego pierwszego m nie ma w odpowiedziach, skoro niby pasuje?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Równania kwadratowe z parametrem

Post autor: janusz47 »

Bp pierwiastek \(\displaystyle{ m_{2} = 5 - 4\sqrt{2} \approx -0.65685}\) i jest większy od \(\displaystyle{ -1}\) - nie zawiera się w sumie przedziałów \(\displaystyle{ (-\infty -1 ) \cup (1, \infty).}\)
ODPOWIEDZ