Jak wyznaczyć punkt przecięcia z osią OY lub OX?

Zagadnienia dot. funkcji kwadratowej. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI kwadratowe i pierwiastkowe. Układy równań stopnia 2.
canay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 6 wrz 2011, o 15:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kujawy ;)
Podziękował: 1 raz

Jak wyznaczyć punkt przecięcia z osią OY lub OX?

Post autor: canay »

Cześć. Mam pewien problem, otóż kompletnie nie mam zielonego pojęcia jak wyznaczyć owe punkty. Przy okazji mógłby ktoś sprawdzić, czy dobrze rozwiązuję? Jutro mam z tego kartkówkę. Przykładowo mam równość.

\(\displaystyle{ y=-x{2}-4x+3}\)

Z tego wyznaczam a,b,c, po czym zabieram się za deltę, która równa jest 28, co oznacza, że miejsc zerowych są 2. Wyniki: \(\displaystyle{ x_{1} \approx 0,6}\) natomiast \(\displaystyle{ x_{2} \approx -4,6}\).

Obliczam wierzchołek, czyli p i q. Wynik to -2 i 7. I tutaj rodzi się moje pytanie.

Skąd mam wiedzieć, kiedy mam przeciąć oś z osią OY a OX? Z lekcji zrozumiałem, ze w przypadku przecięcia się z osią OY współrzędne punktu biorę ze wzoru \(\displaystyle{ y=-x{2}-4x+3}\) Z TYM, że zawsze pierwsza współrzędna jest zerem, a o drugiej decyduje cyfra stojąca przy wyrażeniu c. Czy dobrze myślę? A jak to jest w przypadku przecięcia z osią OX? Na co mam uważać i z czego ją mogę wziąć? Dokładniej rozchodzi mi się tylko o te kwestie, bo z rysunkiem to nie będę miał problemu, czy także z jego własnościami.
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Jak wyznaczyć punkt przecięcia z osią OY lub OX?

Post autor: loitzl9006 »

\(\displaystyle{ x_{1} \approx 0,6 \\ x_{2} \approx -4,6}\)

To są twoje punkty przecięcia wykresu funkcji z osią \(\displaystyle{ OX}\) - właśnie te miejsca zerowe, które wyliczasz z delty.

Co do tego przecięcia z osią \(\displaystyle{ OY}\) to dobrze myślisz, zależy to od współczynnika \(\displaystyle{ c}\).
ODPOWIEDZ