Proporcjonalność prosta

Zagadnienia dot. funkcji liniowych. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI 1. stopnia. Układy równań i nierówności liniowych.
Karolinaa0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 11 cze 2018, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 69 razy

Proporcjonalność prosta

Post autor: Karolinaa0 »

Dlaczego w jakimkolwiek równaniu proporcjonalności prostej np. \(\displaystyle{ s=64t, t>0}\), a nie \(\displaystyle{ t≥0}\)? To że stała \(\displaystyle{ a}\) musi być różna od zera wiadomo z definicji, ale dlaczego \(\displaystyle{ x}\) również musi być różne od zera? Przecież przykładowo czas może być równy zero.
Z góry bardzo dziękuję.

Dodano po 53 minutach 57 sekundach:
Pozwolę sobie wkleić fragment odpowiedzi ze zbioru:
Ukryta treść:    
Czy to oznacza, że w odpowiedziach są błędy i wszędzie powinny być zbiory liczb rzeczywistych zamiast liczb rzeczywistych dodatnich oraz zamiast znaku \(\displaystyle{ >}\) powinien być znak \(\displaystyle{ ≥}\)?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23493
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3263 razy

Re: Proporcjonalność prosta

Post autor: piasek101 »

Po prostu w różnych zadaniach może być różnie. I niejednokrotnie jest to bez znaczenia.

W tym pod linkiem \(\displaystyle{ h>0}\) bo nie istnieje trójkąt o zerowej wysokości.

W moim \(\displaystyle{ y=3,25x}\) gdzie: x - ilość zakupionych kilogramów towaru kosztującego \(\displaystyle{ 3,25}\) zł za kilogram; y - wartość zakupionego towaru.
Przyjmę \(\displaystyle{ x \ge 0}\), a ktoś inny \(\displaystyle{ x>0}\). W rozwiązaniu zadania, gdzie towar jest kupowany, nic się nie zmienia.
Karolinaa0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 11 cze 2018, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 69 razy

Re: Proporcjonalność prosta

Post autor: Karolinaa0 »

Te odpowiedzi pochodzą z zadań, które zamieszczę poniżej:
Ukryta treść:    
Czy w takim razie jedynie założenie dotyczące wysokości trójkąta, musi być oznaczone jako większe od zera, bo inaczej trójkąt po prostu nie istnieje, a założenia do pozostałych zadań mogą również przyjąć wartości większe bądź równe zero?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23493
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3263 razy

Re: Proporcjonalność prosta

Post autor: piasek101 »

piasek101 pisze: 17 wrz 2021, o 19:34 W tym pod linkiem \(\displaystyle{ h>0}\) bo nie istnieje trójkąt o zerowej wysokości.
Karolinaa0 pisze: 17 wrz 2021, o 20:53 Czy w takim razie jedynie założenie dotyczące wysokości trójkąta, musi być oznaczone jako większe od zera, bo inaczej trójkąt po prostu nie istnieje, ... ?
No to po co pisałem cytowane ?

O innych też pisałem.

Ps. Zadania mają być na forum.
Karolinaa0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 11 cze 2018, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 69 razy

Re: Proporcjonalność prosta

Post autor: Karolinaa0 »

Wiem, że Pan pisał, ale chciałam napisać to swoimi słowami, żeby upewnić się czy dobrze zrozumiałam. Czy to coś złego?
ODPOWIEDZ