Znalezienie najwyższego przecięcia w dolnej granicy

Zagadnienia dot. funkcji liniowych. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI 1. stopnia. Układy równań i nierówności liniowych.
Sajko0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 gru 2017, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Znalezienie najwyższego przecięcia w dolnej granicy

Post autor: Sajko0 »

Witam serdecznie. Nie jestem pewien, czy jest to dobry dział - w razie czego przepraszam i prosiłbym o ewentualne przeniesienie. Nie udało mi się również znaleźć rozwiązania - stąd ten post.

Zacznę od rysunku:

Kod: Zaznacz cały

https://imgbb.com/
AU
AU
Metoda_graficzna_2xm.png (18.32 KiB) Przejrzano 243 razy
[/url]

Jak widać mamy dwie osie (x,y), gdzie X jest ograniczona od 0 do 1, a Y ograniczona od -3 do 4.
W tym polu narysowanych mamy pięć prostych, które są podpisane od A do E.
Zadaniem jest znalezienie dolnej granicy (gruba niebieska krzywa), a wśród tej dolnej granicy takie przecięcie się dwóch prostych, gdzie Y jest największe.

Najprościej mówiąc: Dolna granica odcina proste w miejscu przecięć w takim miejscu, gdzie "nic więcej poniżej już nie ma". Kwestia taka: Jak odnaleźć, wyznaczyć przecięcia się wszystkich prostych znajdujących się na dolnej granicy? (bądź tego najwyższego przecięcia w dolnej granicy)

Chodzi tutaj o zbiór liczb rzeczywistych, więc całki i pochodne nie wchodzą grę
Z góry dziękuję za ewentualne porady.

PS. Nawet nie chodzi mi o rozwiązanie konkretnego zadania, a raczej o metodykę rozwiązywania zadań podobnego typu.
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Re: Znalezienie najwyższego przecięcia w dolnej granicy

Post autor: florek177 »

Piszesz równania prostych D i E i szukasz punktu przecięcia.
Sajko0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 gru 2017, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Re: Znalezienie najwyższego przecięcia w dolnej granicy

Post autor: Sajko0 »

florek177 pisze:Piszesz równania prostych D i E i szukasz punktu przecięcia.
Oczywiście, to jest jasne. Kwestia jest taka, że nie w każdej grze prosta D i E będzie rozwiązaniem. Chodzi mi tutaj o metodykę działania dla każdej gry, o sposób rozwiązania niezależnie od ilości prostych oraz ich funkcji.
ODPOWIEDZ