Wyznaczanie równania funkcji liniowej

Zagadnienia dot. funkcji liniowych. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI 1. stopnia. Układy równań i nierówności liniowych.
koczurekk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 16 paź 2016, o 22:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy

Wyznaczanie równania funkcji liniowej

Post autor: koczurekk »

Witam,
mam dwie funkcje:
\(\displaystyle{ y=mx+b}\)
\(\displaystyle{ y=(\tan \alpha)x+c}\)
I znając \(\displaystyle{ m}\) oraz \(\displaystyle{ b}\) chciałbym wyznaczyć takie \(\displaystyle{ \alpha}\) i takie \(\displaystyle{ c}\), by miejsce przecięcia tych dwóch funkcji miało odległości od dwóch, również znanych, punktów \(\displaystyle{ \vec{p_1}}\) i \(\displaystyle{ \vec{p_2}}\) w określonych proporcjach. \(\displaystyle{ \vec{p_1}}\) leży na pierwszej prostej a \(\displaystyle{ \vec{p_2}}\) – na drugiej.

Jeśli nie wyraziłem się zbyt jasno (co znając mnie jest prawdopodobne), sporządziłem (bardzo amatorski) . Chcę by górna prosta była ustawiona tak, ażeby zaznaczony stosunek \(\displaystyle{ \frac{A}{B}}\) był równy jakiemuś \(\displaystyle{ f}\).

Ma ktoś pomysł jak to rozwiązać?
Z góry przepraszam za ewentualny brak jakichś danych, drugi raz w życiu zmagam się z tego typu problemem a pierwsze starcie zakończyło się porażką.
Ostatnio zmieniony 26 cze 2017, o 01:53 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Re: Wyznaczanie równania funkcji liniowej

Post autor: PoweredDragon »

\(\displaystyle{ p_1 = [x_{p_1}, y_{p_1}] \\
p_2 = [x_{p_2}, y_{p_2}]}\)

Niech S będzie punktem przecięcia, wówczas:

\(\displaystyle{ y_s = mx_s+b}\)
\(\displaystyle{ y_s = (\tg \alpha)x_s+c}\)
\(\displaystyle{ mx_s+b = (\tg \alpha)x_s+c}\)
\(\displaystyle{ x_s = \frac{c-b}{m-\tg \alpha}}\)

W takim razie \(\displaystyle{ \frac{A}{B} = \frac{\sqrt{(x_{p_2} - x_s)^2 + (y_{p_2}-mx_s+b)^2}}{\sqrt{(x_{p_1} - x_s)^2 + (y_{p_1}-mx_s+b)^2}}}\)

\(\displaystyle{ f^2((x_{p_1} - x_s)^2 + (y_{p_1}-mx_s+b)^2) = (x_{p_2} - x_s)^2 + (y_{p_2}-mx_s+b)^2}\)

Więc masz te równania:
\(\displaystyle{ \cases{x_s = \frac{c-b}{m-\tg \alpha}}\)
\(\displaystyle{ f^2((x_{p_1} - x_s)^2 + (y_{p_1}-mx_s+b)^2) = (x_{p_2} - x_s)^2 + (y_{p_2}-mx_s+b)^2}}\)
do znalezienia niewiadomych \(\displaystyle{ c, \alpha}\)
Skoro \(\displaystyle{ x_{p_{1,2}}, y_{p_{1,2}}, m, b, f}\) są znane, to powinieneś poszukać stosunku \(\displaystyle{ \frac{c}{\tg \alpha}}\) lub jednej odpowiedzi, choć nie wydaje mi się, aby istaniała tylko jedna (ale ja mam słabą intuicję geometryczną)
Ostatnio zmieniony 9 lip 2017, o 22:46 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
ODPOWIEDZ