Zaznaczenia zbioru na płaszczyźnie

Zagadnienia dot. funkcji liniowych. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI 1. stopnia. Układy równań i nierówności liniowych.
michcio95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 18 kwie 2011, o 08:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdansk.
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 1 raz

Zaznaczenia zbioru na płaszczyźnie

Post autor: michcio95 »

Witam.. Proszę o rozwiązanie zadania albo sprawdzenia czy mam dobrze bo nie jestem pewien..

Zaznacz na płaszczyźnie zbiór:

\(\displaystyle{ \left\{ (x,y): x \in R \ i \ y \in R \ i \ x^{2} - 1 =0\right\}}\)

To oznacza że wykresem będzie "pionowa" prosta dla x=1 oraz x=-1 (oczywiście y należy do zbioru liczb rzeczywistych) czy coś innego? Rozumowanie mam takie źe x^2=1 więc |x|=1, x=1 lub -1, ale nie wiem czy jest prawidłowe. Bardzo proszę o pomoc. Oraz drugi przykład:

\(\displaystyle{ \left\{ (x,y): x \in R \ i \ y \in R \ i \ x \ge 3 \ i \ x+y=1\right\}}\)

Co z tym zrobić ? Czy tutaj należy 1) zaznaczyć zbiór tych \(\displaystyle{ x \ge 3}\) a następnie narysować funkcję \(\displaystyle{ f(x)=-x}\) i teraz mam pytanie: Co teraz? Czy część wspólna czy suma tych dwóch zbiorów. Bo tam w przykładzie jest spójnik "i"..

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Zimnx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 194
Rejestracja: 9 kwie 2009, o 12:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 24 razy

Zaznaczenia zbioru na płaszczyźnie

Post autor: Zimnx »

1) dwie proste pionowe x=1 i x=-1
2) przeksztalcasz dana funkcje do postaci kierunkowej i rozpatrzasz tylko argumenty \(\displaystyle{ x \ge 3}\)
michcio95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 18 kwie 2011, o 08:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdansk.
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 1 raz

Zaznaczenia zbioru na płaszczyźnie

Post autor: michcio95 »

Ok. A jak się za to zabrać bo tego jeszcze nie umiem żeby zaznaczyć na płaszczyźnie:

\(\displaystyle{ |y| \cdot x=x}\)

Oraz: \(\displaystyle{ |x-|y||=1}\)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

Zaznaczenia zbioru na płaszczyźnie

Post autor: Psiaczek »

michcio95 pisze:
\(\displaystyle{ |y| \cdot x=x}\)
Jeżeli \(\displaystyle{ x=0}\) to y może być dowolne. Czyli cała prosta \(\displaystyle{ x=0}\)

Jeżeli \(\displaystyle{ x \neq 0}\) to dzielisz stronami przez x i otrzymujesz \(\displaystyle{ \left| y\right|=1,y=-1 \vee y=1}\). Dostajesz więc jeszcze dwie proste \(\displaystyle{ y=-1,y=1}\) ale bez punktów \(\displaystyle{ (0,-1), (0,1)}\)
michcio95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 18 kwie 2011, o 08:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdansk.
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 1 raz

Zaznaczenia zbioru na płaszczyźnie

Post autor: michcio95 »

Psiaczek pisze:
michcio95 pisze:
\(\displaystyle{ |y| \cdot x=x}\)
Jeżeli \(\displaystyle{ x=0}\) to y może być dowolne. Czyli cała prosta \(\displaystyle{ x=0}\)

Jeżeli \(\displaystyle{ x \neq 0}\) to dzielisz stronami przez x i otrzymujesz \(\displaystyle{ \left| y\right|=1,y=-1 \vee y=1}\). Dostajesz więc jeszcze dwie proste \(\displaystyle{ y=-1,y=1}\) ale bez punktów \(\displaystyle{ (0,-1), (0,1)}\)
Ten dziwny ptaszek \(\displaystyle{ \wedge}\) to znaczy "i" czy "lub".. Przepraszam za takie banalne pytanie ale jeszcze nie miałem logiki matematycznej.

P.S. A umiesz zrobić ten 2. przykład. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

Zaznaczenia zbioru na płaszczyźnie

Post autor: Psiaczek »

Znaczy on "lub" . W drugim przykładzie na starcie tez dostajesz dwa przypadki.

\(\displaystyle{ x-\left| y\right|=1 \vee x-\left| y\right| =-1}\)

A dalej korzystasz z własności wartości bezwzględnej, masz to opanowane?
michcio95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 18 kwie 2011, o 08:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdansk.
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 1 raz

Zaznaczenia zbioru na płaszczyźnie

Post autor: michcio95 »

Ok. Dziękuję bardzo za pomoc, zrozumiałem to zadanie

Tak, wartość bezwzględną mam dość dobrze opanowaną, ale to akurat trudne zadanie bo jest z literką R w zbiorze no i mam niestety problemy.
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

Zaznaczenia zbioru na płaszczyźnie

Post autor: Psiaczek »

michcio95 pisze:Aha czyli I przypadek będzie dla \(\displaystyle{ y \ge 0}\) to dostaniemy \(\displaystyle{ |x-y|=1}\) i co dalej zrobić bo za bardzo się w tym nie orientuję ?
No właśnie widzę że nie za bardzo. Każdy z tych dwóch co ci rozpisałem jeszcze rozbijasz na dwa korzystając z tego,że dla \(\displaystyle{ y \ge 0, \left|y \right|=y}\)

a dla \(\displaystyle{ y<0, \left| y\right|=-y}\)

Czyli ten pierwszy \(\displaystyle{ x-\left| y\right|=1}\) rozpisujesz tak:

\(\displaystyle{ (y \ge 0 \wedge x-y=1) \vee (y<0 \wedge x-(-y)=1}\)

i ten drugi podobnie.
michcio95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 18 kwie 2011, o 08:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdansk.
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 1 raz

Zaznaczenia zbioru na płaszczyźnie

Post autor: michcio95 »

A wracając jeszcze do przykładu \(\displaystyle{ |y|x=x}\) to w tym 1. przypadku w którym x=0 to nie jest przypadkiem \(\displaystyle{ |y|=0}\) czyli prosta y=0, bo Ty napisałeś x=0, nie wiem dlaczego x a czemu nie y, wytłumaczysz ??
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

Zaznaczenia zbioru na płaszczyźnie

Post autor: Psiaczek »

michcio95 pisze:A wracając jeszcze do przykładu \(\displaystyle{ |y|x=x}\) to w tym 1. przypadku w którym x=0 to nie jest przypadkiem \(\displaystyle{ |y|=0}\) czyli prosta y=0, bo Ty napisałeś x=0, nie wiem dlaczego x a czemu nie y, wytłumaczysz ??
Dlatego że gdy x=0, y może być dowolne, bo otrzymasz zawsze równość prawdziwą 0=0.

A wszystkie punkty , gdzie x=0 a y jest dowolne, tworzą właśnie prostą x=0.

Natomiast prostą y=0 tworzyłyby punkty, dla których y=0 , a x jest dowolne, zaczaiłeś? Warunek "związuje" nam zmienną i ona już się nie rusza, tylko ta druga się zmienia
michcio95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 18 kwie 2011, o 08:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdansk.
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 1 raz

Zaznaczenia zbioru na płaszczyźnie

Post autor: michcio95 »

Ok. No powiem Ci w miarę czaję, ale to nie jest tak jeszcze na 100 procent. A co byś powiedział / poradził o przykładzie takim:

\(\displaystyle{ |x+y|+|x-y|=6}\) i:

\(\displaystyle{ |x|-|y|=2}\) Bo ich też za bardzo nie rozumiem... Tzn. trochę bym wykombinował, ale wolę być pewnym.


P.S. Czyli w tamtym przykładzie co wyszło x=0 rozwiązaniami są wszystkie punkty znajdujące się na osi Y, czy jak ?
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

Zaznaczenia zbioru na płaszczyźnie

Post autor: Psiaczek »

michcio95 pisze:Ok. No powiem Ci w miarę czaję, ale to nie jest tak jeszcze na 100 procent. A co byś powiedział / poradził o przykładzie takim:

\(\displaystyle{ |x+y|+|x-y|=6}\) i:

\(\displaystyle{ |x|-|y|=2}\) Bo ich też za bardzo nie rozumiem... Tzn. trochę bym wykombinował, ale wolę być pewnym.


Zamęczysz mnie człowieku. Przypadki ładnie rozpisuj tylko nie pomyl "lub" oraz "i".

Przykładowo drugie rozpisuję bo łatwiejsze:

\(\displaystyle{ (x<0 \wedge y<0 \wedge -x-(-y)=2) \vee (x<0 \wedge y \ge 0 \wedge -x-y=2) \vee (x \ge 0 \wedge y<0 \wedge x-(-y)=2) \vee (x \ge 0 \wedge y \ge 0 \wedge x-y=2)}\)
michcio95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 18 kwie 2011, o 08:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdansk.
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 1 raz

Zaznaczenia zbioru na płaszczyźnie

Post autor: michcio95 »

No tzn. wiem że zawsze cztery przypadki wyjdą na przykład: dla \(\displaystyle{ x \ge 0 \ i \ y \ge 0}\) byłby pierwszy przypadek itd. te cztery bym zrobił ....

I potem już wystarczy tylko poprzekształcać wzór tak ? Czyli przerzucić y na jedną stronę a x na drugą wraz z liczbami, zaznaczyć w Układzie Współrzędnym, tak? I co jak zaznaczę 4 proste, co będzie końcową odpowiedzią, część wspólna ich czy wszystkie proste jednocześnie ? Bardzo proszę o tą odpowiedź myślę że już potem sobie poradzę..
ODPOWIEDZ