znaleźć nawiększy z prostopadłościanów wpisanych w elipsoidę

Różniczkowalność, pochodna funkcji. Przebieg zmienności. Zadania optymalizacyjne. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku różniczkowego.
moto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 4 lis 2005, o 19:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: polska

znaleźć nawiększy z prostopadłościanów wpisanych w elipsoidę

Post autor: moto »

Spośród prostopadlościanow wpisanych w elipsoidę \(\displaystyle{ \frac{x ^2}{a^2}+\frac{y^2}{z^2}+\frac{z^2}{c^2}=1}\), o krawedziach równoległych do jej osi znależć ten, ktorego objetość jest największa.
Ostatnio zmieniony 18 lip 2011, o 20:29 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawa nazwy tematu
Fibik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 971
Rejestracja: 27 wrz 2005, o 22:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 75 razy

znaleźć nawiększy z prostopadłościanów wpisanych w elipsoidę

Post autor: Fibik »

\(\displaystyle{ V = 2x\cdot2y\cdot2z = 8xyz = f(x,y,z)}\)
Liczysz teraz ekstremum warunkowe funkcji f, przy warunku którym jest równanie tej elipsoidy.
Ostatnio zmieniony 18 lip 2011, o 20:28 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
taffer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 6 kwie 2007, o 12:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xxx
Podziękował: 86 razy

znaleźć nawiększy z prostopadłościanów wpisanych w elipsoidę

Post autor: taffer »

mam problem z tym samym zadaniem

\(\displaystyle{ \begin{cases} \frac{ \partial F}{ \partial x} = 8yz + \frac{2Lx}{a^2} \\ \frac{ \partial F}{ \partial y} = 8xz + \frac{2Ly}{b^2} \\ \frac{ \partial F}{ \partial z} = 8xy + \frac{2Lz}{c^2} \\ \frac{x^2}{a^2} + \frac{y^2}{b^2} + \frac{z^2}{c^2} =1 \end{cases}}\)

czyli mam taki układ równań (L to stała) i nie mam pojęcia jak to rozgryźć, w ogóle znacie jakiś miły sposób na to? gdy mam dwie zmienne to sobie jeszcze radzę, ale przy trzech to chodzę w kółko i nic mi nie wychodzi
JakubP-Jzero
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 16 lis 2018, o 12:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy

znaleźć nawiększy z prostopadłościanów wpisanych w elipsoidę

Post autor: JakubP-Jzero »

Ja mam zrobić zadanie o bardzo podobnej treści, mianowicie znaleźć taki prostopadłościan o możliwie największym polu całkowitym. Stworzenie układu równań nie stanowi problemu, ale czy ktoś mógłby wysłać rozwiązanie tego układu krok po kroku ?
ODPOWIEDZ