Istnienie rozwiązania równania

Różniczkowalność, pochodna funkcji. Przebieg zmienności. Zadania optymalizacyjne. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku różniczkowego.
Manteufel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 1 paź 2020, o 13:18
Płeć: Mężczyzna
wiek: 14
Podziękował: 2 razy

Istnienie rozwiązania równania

Post autor: Manteufel »

Czy mógłby ktoś sprawdzić, czy moje rozwiązanie poniższego zadania jest poprawne i ewentualnie podpowiedzieć jakiś bardziej optymalny bądź lepszy sposób rozwiązania?

Czy istnieje rozwiązanie równania \(\displaystyle{ x \arcctg x=1 }\) ?

Rozwiązanie:

Niech \(\displaystyle{ f(x)=x \arcctg x-1}\), z reguły de l’Hospitala mamy

\(\displaystyle{ \lim_{x\to +\infty}x \arcctg x=\lim_{x\to +\infty} \frac{\arcctg x}{ \frac{1}{x} } =\left[ \frac{0}{0} \right] \stackrel{H}{=} \lim_{x\to +\infty} \frac{ x^{2} }{ x^{2}+1 } =1 }\), wiec \(\displaystyle{ \lim_{ x\to +\infty}f(x)=0}\)

Zbadamy teraz pochodna \(\displaystyle{ f}\).

\(\displaystyle{ f'(x)=\arcctg x - \frac{x}{1+ x^{2} } }\),
\(\displaystyle{ f''(x)= \frac{(x- \sqrt{2})(x+ \sqrt{2}) }{1+ x^{2} } }\),
Zatem \(\displaystyle{ f'}\) jest rosnąca w \(\displaystyle{ (-\infty,- \sqrt{2} )}\) oraz \(\displaystyle{ ( \sqrt{2},+\infty )}\), malejąca w \(\displaystyle{ (- \sqrt{2}, \sqrt{2} )}\), znak \(\displaystyle{ f''}\) z \(\displaystyle{ -}\) na \(\displaystyle{ +}\) zmienia się jedynie w \(\displaystyle{ \sqrt{2} }\), stąd \(\displaystyle{ f'}\) w \(\displaystyle{ \sqrt{2} }\) ma minimum. Ponadto \(\displaystyle{ f'( \sqrt{2} )=\arcctg \sqrt{2}- \frac{ \sqrt{2} }{3} >\arcctg \sqrt{3}- \frac{ \sqrt{2} }{3}= \frac{ \pi }{6} - \frac{ \sqrt{2} }{3}>0 }\), zatem dla \(\displaystyle{ x \in \RR
}\)
, \(\displaystyle{ f'(x)>0}\), wiec \(\displaystyle{ f}\) jest rosnąca.

Teraz, jeśli istnieje \(\displaystyle{ x_{0} \in \RR}\) takie, że \(\displaystyle{ f(x_{0})=0}\), to stąd, że \(\displaystyle{ f}\) jest rosnąca, dla \(\displaystyle{ x>x_{0}+1 }\) funkcja \(\displaystyle{ f}\) bedzie ograniczona od dołu przez \(\displaystyle{ f(x_{0}+1)>0}\). To daje nam sprzeczność z tym, że \(\displaystyle{ \lim_{ x\to +\infty}f(x)=0}\), stąd równanie nie ma rozwiązań.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Istnienie rozwiązania równania

Post autor: janusz47 »

\(\displaystyle{ \left( \frac{1}{x}\right)' = -\frac{1}{x^2} }\)
Manteufel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 1 paź 2020, o 13:18
Płeć: Mężczyzna
wiek: 14
Podziękował: 2 razy

Re: Istnienie rozwiązania równania

Post autor: Manteufel »

Chodzi o ta pochodną w granicy policzonej przez regułę de l’Hospitala? Tam powinno być: \(\displaystyle{ \lim_{x\to +\infty} \frac{\arcctg x}{ \frac{1}{x} } =\left[ \frac{0}{0} \right] \stackrel{H}{=} \lim_{x\to +\infty} \frac{(\arcctg x)'}{( \frac{1}{x} )'}=\lim_{x\to +\infty} \frac{- \frac{1}{1+ x^{2} } }{ -\frac{1}{x ^{2} } }= \lim_{x\to +\infty} \frac{ x^{2} }{x ^{2}+ 1}=1 }\)
Awatar użytkownika
MrCommando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 554
Rejestracja: 5 gru 2016, o 21:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock/MiNI PW
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 107 razy

Re: Istnienie rozwiązania równania

Post autor: MrCommando »

Myślę, że znacznie optymalniej jest rozważyć funkcję \(\displaystyle{ f(x)=\arcctg x -\frac{1}{x}}\) (zauważając wcześniej, że oczywiście \(\displaystyle{ x=0}\) nie jest rozwiązaniem). Mniej będzie rachunków. Pochodna to \(\displaystyle{ f'(x)=\frac{1}{x^2}-\frac{1}{x^2+1}}\) i widać "gołym okiem", że to jest dodatnie - bez żadnej analizy drugiej pochodnej.
Manteufel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 1 paź 2020, o 13:18
Płeć: Mężczyzna
wiek: 14
Podziękował: 2 razy

Re: Istnienie rozwiązania równania

Post autor: Manteufel »

Dziękuje, rzeczywiście dużo łatwiej wszystko się wtedy liczy. A czy poza tym moje rozwiązanie jest poprawne? Nie bardzo mam wprawę w tym, jak wszystko ściśle udowadniać w tego typu zadaniach.
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Re: Istnienie rozwiązania równania

Post autor: pesel »

MrCommando pisze: 20 mar 2022, o 21:59 Myślę, że znacznie optymalniej...
Wiem, że to kwestia trochę obok tego wątku, ale czy takie stwierdzenie ma sens?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22204
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3753 razy

Re: Istnienie rozwiązania równania

Post autor: a4karo »

MrCommando pisze: 20 mar 2022, o 21:59 Myślę, że znacznie optymalniej jest rozważyć funkcję \(\displaystyle{ f(x)=\arcctg x -\frac{1}{x}}\) (zauważając wcześniej, że oczywiście \(\displaystyle{ x=0}\) nie jest rozwiązaniem). Mniej będzie rachunków. Pochodna to \(\displaystyle{ f'(x)=\frac{1}{x^2}-\frac{1}{x^2+1}}\) i widać "gołym okiem", że to jest dodatnie - bez żadnej analizy drugiej pochodnej.
Ale zamiast tego trzeba zrobić coś innego. Pomyśl co.
Awatar użytkownika
MrCommando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 554
Rejestracja: 5 gru 2016, o 21:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock/MiNI PW
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 107 razy

Re: Istnienie rozwiązania równania

Post autor: MrCommando »

a4karo pisze: 21 mar 2022, o 05:58
MrCommando pisze: 20 mar 2022, o 21:59 Myślę, że znacznie optymalniej jest rozważyć funkcję \(\displaystyle{ f(x)=\arcctg x -\frac{1}{x}}\) (zauważając wcześniej, że oczywiście \(\displaystyle{ x=0}\) nie jest rozwiązaniem). Mniej będzie rachunków. Pochodna to \(\displaystyle{ f'(x)=\frac{1}{x^2}-\frac{1}{x^2+1}}\) i widać "gołym okiem", że to jest dodatnie - bez żadnej analizy drugiej pochodnej.
Ale zamiast tego trzeba zrobić coś innego. Pomyśl co.
To co napisałem miało być jedynie zarysem jak można spojrzeć na to inaczej. Dopracowanie szczegółów zostawiam autorowi wątku (tak czy siak, jak dla mnie omijamy sporo obliczeń).
Manteufel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 1 paź 2020, o 13:18
Płeć: Mężczyzna
wiek: 14
Podziękował: 2 razy

Re: Istnienie rozwiązania równania

Post autor: Manteufel »

Z dodatniości pochodnej \(\displaystyle{ f'(x)= \frac{1}{ x^{2} }- \frac{1}{x ^{2} +1} }\) wiemy, że \(\displaystyle{ f}\) rośnie na \(\displaystyle{ (0,+\infty)}\) oraz \(\displaystyle{ \lim_{x \to +\infty}\arcctg x- \frac{1}{x}=0 }\), wiec analogicznie jak poprzednio dla \(\displaystyle{ x>0}\), \(\displaystyle{ f(x) \neq 0}\).
Natomiast dla przypadku gdy, \(\displaystyle{ x<0}\) mamy oczywiście to, że \(\displaystyle{ f}\) rośnie na \(\displaystyle{ (-\infty,0)}\), ale dodatkowo sprawdzamy, że \(\displaystyle{ \lim_{ x\to-\infty }\arcctg x- \frac{1}{x}= \pi }\) i stąd mamy ograniczoność funkcji od do dołu przez \(\displaystyle{ \pi }\) (z lewej strony od zera), więc też niezerowanie się \(\displaystyle{ f}\). Czy o to chodzi?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22204
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3753 razy

Re: Istnienie rozwiązania równania

Post autor: a4karo »

Tak
ODPOWIEDZ