Warunek Lipschitza lokalny a globalny

Różniczkowalność, pochodna funkcji. Przebieg zmienności. Zadania optymalizacyjne. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku różniczkowego.
Iza8723
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 187
Rejestracja: 22 kwie 2020, o 19:01
Płeć: Kobieta
wiek: 18
Podziękował: 9 razy

Warunek Lipschitza lokalny a globalny

Post autor: Iza8723 »

Mam problem z rozpoznaniem, kiedy funkcja spełnia warunek Lipschitza globalnie, a kiedy lokalnie.
Wiem jakie są definicje , ale kiedy zacząć podejrzewać , że będzie lokalnie
Przykładowo:
\(\displaystyle{ f(x)=x}\) jest globalnie Lipschitzowska ograniczam przez \(\displaystyle{ L=1}\).
Ale dlaczego
\(\displaystyle{ f(x)=x ^{2} }\) jest lokalnie Lipschitzowska . Skąd mam wiedzieć, że nie jestem jej w stanie ograniczyć przez \(\displaystyle{ L\left| x-y\right| }\)
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10227
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: Warunek Lipschitza lokalny a globalny

Post autor: Dasio11 »

Jeśli funkcja \(\displaystyle{ f}\) jest różniczkowalna na przedziale otwartym, to jest na nim lipschitzowska wtedy i tylko wtedy, gdy jej pochodna jest na tym przedziale ograniczona. W oczywisty sposób pochodna funkcji \(\displaystyle{ x^2}\) jest ograniczona lokalnie, ale nie globalnie, co przekłada się na jej lokalną, ale nie globalną lipschitzowskość.

Można też bez pochodnych: funkcja jest lipschitzowska wtedy i tylko wtedy, gdy istnieją ograniczenie górne i ograniczenie dolne na współczynniki kierunkowe wszystkich siecznych wykresu tej funkcji. Na wykresie dość dobrze widać, że w każdym przedziale ograniczonym sieczne nie mogą być dowolnie strome, natomiast na całym \(\displaystyle{ \RR}\) już tak.
ODPOWIEDZ