badanie przebiegu zmienności funkcji

Różniczkowalność, pochodna funkcji. Przebieg zmienności. Zadania optymalizacyjne. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku różniczkowego.
kubus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2020, o 11:28
Płeć: Kobieta

badanie przebiegu zmienności funkcji

Post autor: kubus »

Witam , mam problem ze zbadaniem zmienności funkcji : \(\displaystyle{ f(x)=\frac{x-1}{x\cdot\sqrt{x}}}\)
Obliczyłam dziedzinę funkcji \(\displaystyle{ x \in \left( 0 ,\infty \right)}\)
Policzyłam również asymptote pionowa prawostronną \(\displaystyle{ x=0}\) i asymptote ukośną \(\displaystyle{ y=0}\) która jest asymptota poziomą przy \(\displaystyle{ x \in \pm \infty}\)
mam problem z ekstremum funkcji i z wyznaczeniem wklęsłości i wypukłości.
z góry dziękuję za pomoc
Ostatnio zmieniony 21 mar 2020, o 14:25 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34232
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5198 razy

Re: badanie przebiegu zmienności funkcji

Post autor: Jan Kraszewski »

kubus pisze: 21 mar 2020, o 13:49asymptote ukośną \(\displaystyle{ y=0}\) która jest asymptota poziomą przy \(\displaystyle{ x \in \pm \infty}\)
No to wygląda słabo. Po pierwsze dlatego, że do nieskończoności można dążyć, ale nie można do niej należeć. Po drugie dlatego, że \(\displaystyle{ -\infty}\) w kontekście dziedziny wygląda podejrzanie.
kubus pisze: 21 mar 2020, o 13:49mam problem z ekstremum funkcji i z wyznaczeniem wklęsłości i wypukłości.
Policz pochodną i drugą pochodną.

JK
kubus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2020, o 11:28
Płeć: Kobieta

Re: badanie przebiegu zmienności funkcji

Post autor: kubus »

Pierwsza pochodna : \(\displaystyle{ \frac{ \sqrt{x}+ \frac{x}{2 \cdot \sqrt{x} } }{\left(( x \cdot \sqrt{x} \right))^{2} }}\)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34232
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5198 razy

Re: badanie przebiegu zmienności funkcji

Post autor: Jan Kraszewski »

Pochodna jest źle policzona.

Może byłoby Ci prościej, gdybyś przekształcił wzór: \(\displaystyle{ f(x)=x^{-\frac12}-x^{-\frac32}.}\)

JK
kubus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2020, o 11:28
Płeć: Kobieta

Re: badanie przebiegu zmienności funkcji

Post autor: kubus »

\(\displaystyle{ \frac{-\frac{x^2}{2\sqrt{x}}-\sqrt{x}-\frac{x}{2\sqrt{x}}}{x^3}}\) pierwsza pochodna
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34232
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5198 razy

Re: badanie przebiegu zmienności funkcji

Post autor: Jan Kraszewski »

Źle (choć bliżej prawdy, pomyliłeś tylko znaki w jednym fragmencie). Podałem Ci prostszą postać wzoru funkcji (z którego pochodną liczy się natychmiast), a Ty uparcie liczysz pochodną ilorazu i cały czas się mylisz....

JK
kubus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2020, o 11:28
Płeć: Kobieta

Re: badanie przebiegu zmienności funkcji

Post autor: kubus »

\(\displaystyle{ \frac{-\frac{x^2}{2\sqrt{x}}+\sqrt{x}+\frac{x}{2\sqrt{x}}}{x^3}}\)

Dodano po 5 minutach 57 sekundach:
\(\displaystyle{ - \frac{1}{2}x ^{- \frac{3}{2} } + \frac{3}{2} x ^{- \frac{5}{2} }}\) - pochodna z prostszego wzoru

Dodano po 46 minutach 12 sekundach:
Mam pytanie odnośnie parzystości.
Warunek na parzystosc: \(\displaystyle{ f(x)=f(-x)}\)
Po podstawieniu do wzoru funkcji wyjściowej: \(\displaystyle{ f(-x)= \frac{-x-1}{-x \sqrt{-x} }}\) I teraz pytanie.. jeśli pierwiastek z liczby ujemnej nie istnieje , to pomijam ten pierwiastek i zostaje mi \(\displaystyle{ f(x)= \frac{-x-1}{-x}}\) i na tej podstawie określam znak funkcji?

Dodano po 4 minutach 7 sekundach:
Bo jak liczę np wartość funkcji w punkcie -3. I podstawiam do głównego wzoru \(\displaystyle{ f(x)= \frac{-3-1}{-3 \sqrt{-3} }}\) , wynik wyjdzie \(\displaystyle{ f(x)= \frac{-4}{-3}}\) ?

Dodano po 27 minutach 51 sekundach:
Dziedzina wyjściowego wzoru funkcji \(\displaystyle{ \left( 0 + \infty \right)}\)
Asymptota wyszła pionowa prawostronna: \(\displaystyle{ \lim_{x \to 0 ^{+} }\frac{x-1}{x \sqrt{x} } = - \infty }\)
Istnieje również asymptota pozioma y=0 : \(\displaystyle{ \lim_{x \to \pm \infty } \frac{ \frac{x-1}{x \sqrt{x} } }{x} = \lim_{x \to \pm \infty } \frac{x(1- \frac{1}{x}) }{x ^{2} \sqrt{x} } =0 }\)
\(\displaystyle{ \lim_{ x\to \pm \infty } \frac{x-1}{x \sqrt{x} } - 0x =0}\)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34232
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5198 razy

Re: badanie przebiegu zmienności funkcji

Post autor: Jan Kraszewski »

kubus pisze: 22 mar 2020, o 11:23\(\displaystyle{ - \frac{1}{2}x ^{- \frac{3}{2} } + \frac{3}{2} x ^{- \frac{5}{2} }}\) - pochodna z prostszego wzoru
Teraz dobrze.
kubus pisze: 22 mar 2020, o 11:23Mam pytanie odnośnie parzystości.
Warunek na parzystosc: \(\displaystyle{ f(x)=f(-x)}\)
Po podstawieniu do wzoru funkcji wyjściowej: \(\displaystyle{ f(-x)= \frac{-x-1}{-x \sqrt{-x} }}\) I teraz pytanie.. jeśli pierwiastek z liczby ujemnej nie istnieje , to pomijam ten pierwiastek i zostaje mi \(\displaystyle{ f(x)= \frac{-x-1}{-x}}\) i na tej podstawie określam znak funkcji?
Że co?! Pomijasz pierwiastek?! Nie rób nigdy takich rzeczy.

Warunkiem koniecznym do tego, by funkcja mogła być parzysta jest to, by jej dziedzina była zbiorem symetrycznym względem zera. Zatem w przypadku tej funkcji nawet zadawanie pytania o jej parzystość (czy nieparzystość - ta sama sytuacja) nie ma sensu.
kubus pisze: 22 mar 2020, o 11:23Bo jak liczę np wartość funkcji w punkcie -3. I podstawiam do głównego wzoru \(\displaystyle{ f(x)= \frac{-3-1}{-3 \sqrt{-3} }}\) , wynik wyjdzie \(\displaystyle{ f(x)= \frac{-4}{-3}}\) ?
:?: :!: :twisted:
Jak możesz liczyć wartość funkcji w punkcie POZA DZIEDZINĄ?
kubus pisze: 22 mar 2020, o 11:23Dziedzina wyjściowego wzoru funkcji \(\displaystyle{ \left( 0 + \infty \right)}\)
Powyższe (i poniższe) Twoje rachunki wskazują, że nie rozumiesz znaczenia tej obserwacji... I to nie jest dziedzina wzoru funkcji, tylko dziedzina funkcji.
kubus pisze: 22 mar 2020, o 11:23Istnieje również asymptota pozioma y=0 : \(\displaystyle{ \lim_{x \to \pm \infty } \frac{ \frac{x-1}{x \sqrt{x} } }{x} = \lim_{x \to \pm \infty } \frac{x(1- \frac{1}{x}) }{x ^{2} \sqrt{x} } =0 }\)
\(\displaystyle{ \lim_{ x\to \pm \infty } \frac{x-1}{x \sqrt{x} } - 0x =0}\)
Już Ci pisałem, że to nieprawda - nie możesz liczyć granicy \(\displaystyle{ -\infty}\) ! Asymptota pozioma jest tylko w \(\displaystyle{ +\infty}\).

JK
kubus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2020, o 11:28
Płeć: Kobieta

Re: badanie przebiegu zmienności funkcji

Post autor: kubus »

kubus pisze: 22 mar 2020, o 11:23 \(\displaystyle{ \frac{-\frac{x^2}{2\sqrt{x}}+\sqrt{x}+\frac{x}{2\sqrt{x}}}{x^3}}\)
to jest dobrze ?
Ostatnio zmieniony 22 mar 2020, o 12:26 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34232
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5198 razy

Re: badanie przebiegu zmienności funkcji

Post autor: Jan Kraszewski »

kubus pisze: 22 mar 2020, o 12:05to jest dobrze ?
Sprawdź, czy

\(\displaystyle{ \frac{-\frac{x^2}{2\sqrt{x}}+\sqrt{x}+\frac{x}{2\sqrt{x}}}{x^3}=- \frac{1}{2}x ^{- \frac{3}{2} } + \frac{3}{2} x ^{- \frac{5}{2} }.}\)

JK
kubus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2020, o 11:28
Płeć: Kobieta

Re: badanie przebiegu zmienności funkcji

Post autor: kubus »

Lewa strona równa prawej.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34232
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5198 razy

Re: badanie przebiegu zmienności funkcji

Post autor: Jan Kraszewski »

Skoro tak, to dobrze...

JK
ODPOWIEDZ