równanie liniowe pierwszego stopnia.

Różniczkowalność, pochodna funkcji. Przebieg zmienności. Zadania optymalizacyjne. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku różniczkowego.
Louek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 9 sty 2019, o 17:29
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

równanie liniowe pierwszego stopnia.

Post autor: Louek »

Witam, mam dwa równia, do których nie mam pomysłu jak się zabrać. \(\displaystyle{ 3\left(y\right)^'}\) -4y=\(\displaystyle{ 5cos\left(2x\right)}\)
oraz \(\displaystyle{ \left(y\right)^'}\) +2ytg\(\displaystyle{ \left(2x\right)=cos^22x}\)
Ostatnio zmieniony 21 cze 2019, o 18:56 przez Louek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4074
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: równanie liniowe pierwszego stopnia.

Post autor: Janusz Tracz »

Po pierwsze popraw Latexa. Każde z tych równań to równanie liniowe niejednorodne, można rozwiązać czynnikiem całkującym lub uzmiennianiem stałej. Jakieś własne przemyślenia?
Louek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 9 sty 2019, o 17:29
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Re: równanie liniowe pierwszego stopnia.

Post autor: Louek »

Janusz Tracz pisze:Po pierwsze popraw Latexa. każde z tych równań to równanie liniowe niejednorodne, można rozwiązać czynnikiem całkującym lub uzmiennianiem stałej. Jakieś własne przemyślenia?


Doszedłem do momentu, gdzie skraca mi się C(x), \(\displaystyle{ C(x) ^{`}}\) muszę obustronnie przecałkować i nie potrafię, wyszło mi: \(\displaystyle{ C(x) ^{`}= \frac{5cos(2x)*e \frac{4x}{3} }{3}}\)

W drugim nie wiem jak przecałkować to \(\displaystyle{ \int -tg(2x)dx}\)
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4074
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: równanie liniowe pierwszego stopnia.

Post autor: Janusz Tracz »

A więc problem leży w materiale z całek a nie równań różniczkowych. Całkę

\(\displaystyle{ \frac{5}{3} \int e^{ \frac{4}{3}x }\cos 2x \mbox{d}x}\)

liczymy dwukrotnie przez części, po drugim razie wyjdzie Ci ta sama całka wtedy przeżuć całki na lewo a całą resztę na prawo. Natomiast

\(\displaystyle{ - \int_{}^{} \tg 2x \mbox{d}x = - \int_{}^{} \frac{\sin 2x}{\cos 2x} \mbox{d}x= \frac{1}{2} \int \frac{\left( \cos 2x \right)' }{\cos 2x} \mbox{d}x= \frac{1}{2}\ln\left| \cos 2x\right|+C}\)

korzystam tu z ogólnego wzoru

\(\displaystyle{ \int_{}^{} \frac{f'(x)}{f(x)} \mbox{d}x =\ln\left| f(x)\right|+C}\)
ODPOWIEDZ