[Optymalizacja] Prostokąt w paraboli, jaki mam błąd

Różniczkowalność, pochodna funkcji. Przebieg zmienności. Zadania optymalizacyjne. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku różniczkowego.
Wafel4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 27 mar 2020, o 21:06
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19

[Optymalizacja] Prostokąt w paraboli, jaki mam błąd

Post autor: Wafel4 »

Hej,

Chciałbym się zapytać gdzie popełniam błąd w takim zadaniu:

Dana jest parabola \(\displaystyle{ y = 8 - x^{2}}\) . Wyznacz największą wartość pola prostokąta \(\displaystyle{ ABCD}\) zawartego pomiędzy osią \(\displaystyle{ OX}\) a parabolą, którego wierzchołki \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\) leżą na \(\displaystyle{ OX}\), a wierzchołki \(\displaystyle{ C}\) i \(\displaystyle{ D}\) są na paraboli.

Zatem:

Miejsca zerowe paraboli \(\displaystyle{ = -2.82}\) i \(\displaystyle{ 2.82}\) => Odległość pomiędzy nimi wynosi \(\displaystyle{ 5.64}\),
Wartość maksymalna czyli wierzchołek paraboli \(\displaystyle{ = 8}\).

Wzór na pole \(\displaystyle{ = x \cdot y}\)

gdzie \(\displaystyle{ x}\) ma wartości \(\displaystyle{ (0; 5.64\rangle}\), a \(\displaystyle{ y\in (0; 8\rangle}\)

Kod: Zaznacz cały

https://i.imgur.com/Q1CukNZ.png


i tutaj nie jestem pewien

\(\displaystyle{ y = f(x)}\) (?) // Mam wątpliwości, bo \(\displaystyle{ x}\) to długość boku, a \(\displaystyle{ f(x)}\) to wartość w punkcie

zatem \(\displaystyle{ x \cdot f(x) = 8x - x^{3} }\) (?)

zatem pochodna \(\displaystyle{ = 8 - 3x^2 }\) (?)

zatem jedyne miejsce zerowe będące również ekstremum spełniającym warunki zadania jest \(\displaystyle{ 2 \cdot \sqrt{ \frac{2}{3} }}\) (?)


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 27 mar 2020, o 21:49 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Re: [Optymalizacja] Prostokąt w paraboli, jaki mam błąd

Post autor: piasek101 »

\(\displaystyle{ x}\) nie jest długością boku.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34244
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: [Optymalizacja] Prostokąt w paraboli, jaki mam błąd

Post autor: Jan Kraszewski »

Wafel4 pisze: 27 mar 2020, o 21:22Miejsca zerowe paraboli \(\displaystyle{ = -2.82}\) i \(\displaystyle{ 2.82}\) => Odległość pomiędzy nimi wynosi \(\displaystyle{ 5.64}\),
Mimo wszystko miejsca zerowe tej funkcji to \(\displaystyle{ -2\sqrt2}\) i \(\displaystyle{ 2\sqrt2}\), a odległość pomiędzy nimi wynosi \(\displaystyle{ 4\sqrt2.}\)

JK
ODPOWIEDZ