raty czy gotówka?

Dział przeznaczony przede wszystkim dla licealistów. Róznica i iloraz ciągu. Suma ciągu arytemtycznego oraz geometrycznego.
Awatar użytkownika
Kamila
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 16 lip 2006, o 13:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 53 razy

raty czy gotówka?

Post autor: Kamila »

Mam kłopot z poniższym zadaniem. Treść jest dla mnie troszkę zbyt zagmatwana

Michał zamierza kupić wieżę hi-fi. W sklepie, przy płaceniu gotówką, koszt wieży wynosi 18500 zł. Sklep umożliwia też zakup ratalny na następujących warunkach: pierwsza wpłata 500 zł, a następnie cztery raty (co kwartał) po 340 zł. Który za sposobów zakupu: za gotówkę, czy na raty, jest dla Marka korzystniejszy? Przyjmij, że roczna stopa procentowa w banku, udzielającym kredytu na zakup na raty wynosi 6%, zaś kapitalizacja odsetek jest kwartalna. Nie uwzględniaj podatku od odsetek lokat bankowych.
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

raty czy gotówka?

Post autor: JankoS »

Żeby zadanie nie było za łatwe musiałem przyjąć, że wieża kosztuje 1850 złotych.
Dla Michała korzystniejszy jest zakup za gótówkę, ponieważ same wpłaty 500+340+340+340+340 = 1860 są wyższe od zakupu za gotówkę, a dodatkowo Michał musiałby płacić odsetki od kredytu, których wysokości w tym przypadk nie musimy ustalać.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

raty czy gotówka?

Post autor: piasek101 »

To zadanie (z treścią raczej bezsensowną; pomijam literówkę) pojawia się co roku na forach.

Autor trochę co innego miał na myśli ale nie udało mu się przelać tego na papier.
Awatar użytkownika
Kamila
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 16 lip 2006, o 13:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 53 razy

raty czy gotówka?

Post autor: Kamila »

piasek101, tak, treść zadania jest trochę bezsensowna. Tym bardziej, że z odpowiedzi wynika, że zakup gotówką jest mniej korzystny niż zakup ratalny. Zdaje się, ze pieniądze z kredytu były trzymane na koncie. Ale co w takim razie z odsetkami kredytu?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

raty czy gotówka?

Post autor: piasek101 »

Kiedyś (nie pamiętam gdzie) przerabiałem treść tego zadania na sensowną.

Czyli Ty masz kasę i co zrobisz - wpłacasz na raz, czy w ratach (a kasa na konto) ?

Ale wtedy trzeba popracować nad danymi
ODPOWIEDZ