Dwa początkowe wyrazy

Dział przeznaczony przede wszystkim dla licealistów. Róznica i iloraz ciągu. Suma ciągu arytemtycznego oraz geometrycznego.
Michal2115
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 105
Rejestracja: 19 lut 2019, o 17:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 24 razy

Dwa początkowe wyrazy

Post autor: Michal2115 »

Dwa początkowe wyrazy ciągu arytmetycznego są miejscami zerowymi funkcji \(\displaystyle{ g(x)=x ^{2} +2x+-m ^{2}}\) Suma jedenastu początkowych wyrazów tego ciągu jest równa 88.Wyznacz najmniejszą wartość funkcji g.

Ogólnie to rozwiązałem zadanie, lecz mam jedno pytanie. Wiadomo, że funkcja ma dwa miejsca zerowe czyli delta nie może być ujemna, lecz nie wspomnieli, że te rozwiązania mają być RÓŻNE i w odpowiedziach mimo to jest delta większa od zera a nie większa lub równa, a ciąg arytmetyczny przecież może być stały o różnicy 0. Chyba, że nie może być? I stąd moje pytanie.
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2019, o 19:25 przez Michal2115, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Dwa początkowe wyrazy

Post autor: Premislav »

Ciąg stały spełnia definicję ciągu arytmetycznego, więc masz rację (tylko nie podoba mi się sformułowanie „funkcja ma dwa rozwiązania", ale to szczegół).
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Dwa początkowe wyrazy

Post autor: a4karo »

Ale przecież w tym zadaniu wyróżnik jest równy \(\displaystyle{ 4+4m^2}\), więc pierwiastki są różne. Dodatkowe założenia nie jest więc potrzebne.
A nawet gdyby wyróżnik mógł być zerem (bo zapis \(\displaystyle{ +-m^2}\) sugeruje, że czegoś tam może brakować), to warunek o sumie wyrazów może wykluczac przypadek równych. pierwiastków Ale masz rację - zakładać, że są one różne nie można.
ODPOWIEDZ