Ile wyrazów ciągu...

Dział przeznaczony przede wszystkim dla licealistów. Róznica i iloraz ciągu. Suma ciągu arytemtycznego oraz geometrycznego.
Yella
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 15 maja 2017, o 20:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Małopolski
Podziękował: 4 razy

Ile wyrazów ciągu...

Post autor: Yella »

Dostałem takie banalne zadanie ale nie za bardzo rozumiem o co w nim chodzi.
Zadanko brzmi "Ile wyrazów ciągu \(\displaystyle{ \frac{n}{n-4}}\) jest całkowitych" elegancko sobie dochodzę do postaci \(\displaystyle{ 1+\frac{5}{n-4}}\) i w tym momencie nie wiem co zrobić xD (trochę mi za to wstyd, no ale cóż, forum jest po to aby się czegoś jednak nauczyć xD)
Ostatnio zmieniony 14 mar 2018, o 17:55 przez Yella, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MrCommando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 554
Rejestracja: 5 gru 2016, o 21:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock/MiNI PW
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 107 razy

Ile wyrazów ciągu...

Post autor: MrCommando »

Oczywiście \(\displaystyle{ \frac{n}{n+4}=1-\frac{4}{n+4}}\). Teraz wyznacz takie naturalne wartości \(\displaystyle{ n}\), żeby wyrażenie \(\displaystyle{ n+4}\) było dzielnikiem czwórki.
Yella
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 15 maja 2017, o 20:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Małopolski
Podziękował: 4 razy

Re: Ile wyrazów ciągu...

Post autor: Yella »

Twoja odpowiedz jest bledna (ja Cie wprowadzilem w blad, ktory zrobilem przepisujac przyklad bo zamiast + ma byc -). Wiec do \(\displaystyle{ 1+\frac{5}{n-4}}\) mam znalezc takie \(\displaystyle{ n}\) zeby \(\displaystyle{ n-4}\) bylo dzielnikiem czworki, dobrze to zrozumialem? Czyli to bedzie np \(\displaystyle{ 5}\) bo \(\displaystyle{ 5-4=1}\) a \(\displaystyle{ 1}\) jest dzielnikiem \(\displaystyle{ 4}\)?

Czyli \(\displaystyle{ a_{5}=6}\) itd., tak?
lol, proste to zadanie xD
Awatar użytkownika
MrCommando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 554
Rejestracja: 5 gru 2016, o 21:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock/MiNI PW
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 107 razy

Ile wyrazów ciągu...

Post autor: MrCommando »

I tak jest źle, bo \(\displaystyle{ \frac{n}{n-4}\neq1+\frac{5}{n-4}}\). Powinno być \(\displaystyle{ \frac{n}{n-4}=1+\frac{4}{n-4}}\). I teraz szukasz dzielników czwórki.
Yella
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 15 maja 2017, o 20:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Małopolski
Podziękował: 4 razy

Re: Ile wyrazów ciągu...

Post autor: Yella »

Jest dobrze, po prostu kolejny glupi blad z mojej strony gdy przepisywalem, i powinno byc w wyjsciowym przykladzie \(\displaystyle{ n+1}\) w liczniku. Dzieki wielkie za pomoc.
ODPOWIEDZ