Postać NNF

Zdania. Tautologie. Język matematyki. Wszelkie zagadnienia związane z logiką matematyczną...
gr4vity
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 paź 2021, o 19:47
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Podziękował: 19 razy

Postać NNF

Post autor: gr4vity »

Czy byłby ktoś tak miły i pomógł mi zrozumieć postać \(\displaystyle{ NNF}\) ?
Postać \(\displaystyle{ CNF}\) i \(\displaystyle{ DNF}\) jest dla mnie zrozumiała i przejrzysta natomiast problem pojawia się w sytuacji, gdy mam przekształcić formułę do postaci \(\displaystyle{ NNF}\).W internecie na ten temat ciężko jest cokolwiek znaleźć ale odkopałem informacje, że formuła jest w postaci \(\displaystyle{ NNF}\) wtw. gdy wszystkie symbole negacji występują bezpośrednio przed symbolami formuł atomicznych.

Przykład:
Przekształć do postaci \(\displaystyle{ NNF}\): \(\displaystyle{ ((p \Rightarrow q) \vee r) \Rightarrow (q \wedge r)}\)
Udało mi się poprawnie doprowadzić to do postaci \(\displaystyle{ CNF}\) i \(\displaystyle{ DNF}\)
\(\displaystyle{ CNF: \neg (( \neg p \vee q \vee r) \wedge ( \neg q \vee \neg r))}\)
\(\displaystyle{ DNF: ((p \wedge \neg q) \wedge \neg r) \vee (q \wedge r) }\)
I teraz moje wnioski, są takie:
Biorąc pod uwagę zdanie które udało mi się znaleźć:
formuła jest w postaci \(\displaystyle{ NNF}\) wtw. gdy wszystkie symbole negacji występują bezpośrednio przed symbolami formuł atomicznych
Twierdze, że w tym przypadku postacią \(\displaystyle{ NNF}\) jest postać \(\displaystyle{ DNF}\) ponieważ w tym przypadku wszystkie symbole negacji występują bezpośrednio przed symbolami formuł atomicznych.
Czy takie rozumowanie jest poprawne?
Czy zatem szukanie postaci \(\displaystyle{ NNF}\) sprowadza się do znalezienia postaci \(\displaystyle{ CNF}\) i \(\displaystyle{ DNF}\) i sprawdzeniu czy symbole negacji występują bezpośrednio przed formułami atomicznymi?
Czy generalnie jest jakiś schemat szukania takiej postaci?
Z góry dziękuję za poświęcony czas :)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34239
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Postać NNF

Post autor: Jan Kraszewski »

gr4vity pisze: 23 sty 2022, o 16:19Postać \(\displaystyle{ CNF}\) i \(\displaystyle{ DNF}\) jest dla mnie zrozumiała i przejrzysta natomiast problem pojawia się w sytuacji, gdy mam przekształcić formułę do postaci \(\displaystyle{ NNF}\).W internecie na ten temat ciężko jest cokolwiek znaleźć ale odkopałem informacje, że formuła jest w postaci \(\displaystyle{ NNF}\) wtw. gdy wszystkie symbole negacji występują bezpośrednio przed symbolami formuł atomicznych.
A co to jest "formuła atomiczna"?

W internecie nie jest ciężko znaleźć, pierwsza rzecz, która wyrzuca wujek Google, to dobrze zrobiona strona z angielskiej wiki:

Kod: Zaznacz cały

https://en.wikipedia.org/wiki/Negation_normal_form
, na której jest opisane, czym jest ta postać, jaki jest schemat dochodzenia do tej postaci oraz jak ma się postać NNF do DNF i CNF (i czym się od nich różni).

JK
gr4vity
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 paź 2021, o 19:47
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Podziękował: 19 razy

Re: Postać NNF

Post autor: gr4vity »

Kurcze, nie wiem jak nie trafiłem na tą stronę, dziękuję bardzo wszystko jasne :)
ODPOWIEDZ