Metoda tablic semantycznych

Zdania. Tautologie. Język matematyki. Wszelkie zagadnienia związane z logiką matematyczną...
itsonlylogic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 26 mar 2020, o 16:30
Płeć: Mężczyzna
wiek: 18
Podziękował: 5 razy

Metoda tablic semantycznych

Post autor: itsonlylogic »

Znalazłem reguły typu \(\displaystyle{ γ, δ}\)

Kod: Zaznacz cały

http://www.cs.put.poznan.pl/jjozefowska/wyklady/lo/W4_MTS__handouts.pdf

I dowiedziałem się:
"Jeśli \(\displaystyle{ U(l)}\) jest zbiorem literałów i formuł typuγ, zawierającym parę literałów komplementarnych \(\displaystyle{ \{p(a_1,...,a_k),¬p(a_1,...,a_k)\}}\), to oznacz ten liść jako domknięty".
Ale nie bardzo rozumiem czym się różnią \(\displaystyle{ γ, δ}\). Co się z nimi inaczej robi?

Mam taki przykład rozwiązany (metoda tablic semantycznych dla logiki pierwszego rzędu)

\(\displaystyle{ ¬(∀_x (P(X) \vee Q(X)) \rightarrow (∀_x P(X) \vee ∀_x Q(X)))}\)
|
\(\displaystyle{ ∀_x (P(X) \vee Q(X)), \neg (∀_x P(X) \vee ∀_x Q(X))}\)
|
\(\displaystyle{ ∀_x (P(X) \vee Q(X)) , 〖¬∀〗_x P(X),¬∀_x Q(X)}\)
|
\(\displaystyle{ ∀_x (P(X) \vee Q(X)), 〖¬∀〗_x P(X), \neg Q(a)}\)
|
\(\displaystyle{ ∀_x (P(X) \vee Q(X)), \neg P(b), \neg Q(a)}\)
|
\(\displaystyle{ ∀_x (P(X) \vee Q(X)), P(a) \vee Q(a), \neg P(b), \neg Q(a)}\)
Pytanie: Ale już w tym ostatnim miejscu nie rozumiem skąd się wzieło to dodatkowo:
\(\displaystyle{ P(a) \vee Q(a)}\)
Mógłby ktoś wyjaśnić skąd się to wzięło?

Dodano po 3 godzinach 59 minutach 58 sekundach:
Edit: tak rozkminiłem, że korzystając z reguł typu \(\displaystyle{ γ}\) dodajemy to co jest w tej tabelce z regułami w kolumnie po prawej stronie, a w regułach typu \(\displaystyle{ δ}\) zastępujemy to co jest w tabelce w kolumnie po lewej na to co w kolumnie po prawej.
Być może "fachowo" inaczej się to objaśnia, ale info dla potomnych.
Ewentualnie jakby mógł się wypowiedzieć ktoś czy mniej więcej dobrze to zrozumiałem.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2020, o 18:13 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
krl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 10 lis 2009, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 135 razy

Re: Metoda tablic semantycznych

Post autor: krl »

itsonlylogic pisze: 14 maja 2020, o 12:25 \(\displaystyle{ ∀_x (P(X) \vee Q(X)), P(a) \vee Q(a), \neg P(b), \neg Q(a)}\)
Pytanie: Ale już w tym ostatnim miejscu nie rozumiem skąd się wzieło to dodatkowo:
\(\displaystyle{ P(a) \vee Q(a)}\)
Mógłby ktoś wyjaśnić skąd się to wzięło?
Z zastosowania reguły \(\displaystyle{ \gamma}\) do formuły \(\displaystyle{ \forall x(P(x)\lor Q(x))}\) i stałej \(\displaystyle{ a}\).
Szczerze mówiąc sądzę, że uczenie się tych reguł i algorytmu bez wcześniejszego rozumienia logiki (a w związku z tym bez szansy zrozumienia, dlaczego algorytm ma sens) jest bez sensu. Bo wtedy nauczysz się tylko bezmyślnego żonglowania znaczkami, a chodzi o to, żeby rozumieć znaczenie tych znaczków i sens całości.
W podanym linku jest precyzyjnie podany algorytm tworzenia drzewa.
ODPOWIEDZ