System Hilbertowski (założenia)

Zdania. Tautologie. Język matematyki. Wszelkie zagadnienia związane z logiką matematyczną...
itsonlylogic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 26 mar 2020, o 16:30
Płeć: Mężczyzna
wiek: 18
Podziękował: 5 razy

System Hilbertowski (założenia)

Post autor: itsonlylogic »

Podpowiedziałby mi ktoś w miarę możliwości prostym językiem bo próbuje "rozgryźć" system hilbertowski.

Mam przykład

\(\displaystyle{ Przykład. ⊢(𝐴 \rightarrow 𝐵) \rightarrow [(𝐵 \rightarrow 𝐶) \rightarrow (𝐴 \rightarrow 𝐶)]}\)
\(\displaystyle{ 1. {A \rightarrow B,B \rightarrow C,A}⊢A}\) Założenie
\(\displaystyle{ 2. {A \rightarrow B,B \rightarrow C,A}⊢A \rightarrow B}\) Założenie
\(\displaystyle{ 3. {𝐴 \rightarrow 𝐵,𝐵 \rightarrow 𝐶,𝐴}⊢𝐵 \rightarrow 𝐶}\) Założenie
\(\displaystyle{ 4. {𝐴 \rightarrow 𝐵,𝐵 \rightarrow 𝐶,𝐴}⊢𝐵 }\)MP:1,2
\(\displaystyle{ 5. {𝐴 \rightarrow 𝐵,𝐵 \rightarrow 𝐶,𝐴}⊢𝐶 }\)MP:4,3
\(\displaystyle{ 6. {𝐴 \rightarrow 𝐵,𝐵 \rightarrow 𝐶}⊢𝐴 \rightarrow 𝐶}\) reguła dedukcji: 5
\(\displaystyle{ 7. {𝐴 \rightarrow 𝐵}⊢[(𝐵 \rightarrow 𝐶) \rightarrow (𝐴 \rightarrow 𝐶)]}\) reguła dedukcji: 6
\(\displaystyle{ 8. ⊢(𝐴 \rightarrow 𝐵) \rightarrow [(𝐵 \rightarrow 𝐶) \rightarrow (𝐴 \rightarrow 𝐶)]}\) reguła dedukcji:7

I związane z tym kilkapytań.
Wyczytałem, że np.
\(\displaystyle{ U ⊢ A}\)
tutaj znaczek \(\displaystyle{ ⊢}\) oznacza, że po lewej są formuły ze zbioru \(\displaystyle{ U}\), które są założeniami w dowodzie formuły \(\displaystyle{ A}\). Nawet to zadanie mam rozwiązane, ale skąd wiedzieć, że akurat mają być trzy założenia i tak mają wyglądać? Czemu nie ma założenia np:
\(\displaystyle{ \{A→B,B→C,A\}⊢A→C}\)
I czemu akurat dowód formuł \(\displaystyle{ A, A \rightarrow B, B \rightarrow C}\)

albo
\(\displaystyle{ Przykład ⊢ \neg 𝐴 \rightarrow (𝐴 \rightarrow 𝐵)}\)
\(\displaystyle{ 1. { \neg 𝐴}⊢ \neg 𝐴 \rightarrow ( \neg 𝐵 \rightarrow \neg 𝐴)}\) Aksjomat 1
\(\displaystyle{ 2. { \neg 𝐴}⊢ \neg 𝐴}\) Założenie

Skąd wiedzieć, że najpierw mam wziąć aksjomat, a potem założenie i czemu takie założenie?

Tutaj to samo:
\(\displaystyle{ Przykład ⊢(𝐴→𝐵)→( \neg 𝐵 \rightarrow \neg 𝐴)}\)
\(\displaystyle{ 1. {𝐴→𝐵, \neg 𝐵, \neg \neg 𝐴}⊢ \neg \neg 𝐴}\)Założenie

Czemu akurat takie założenia a nie inne?, albo aksjomat+założenie?:D
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2020, o 21:12 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeX-a do wszystkich wyrażeń matematycznych.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34293
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: System Hilbertowski (założenia)

Post autor: Jan Kraszewski »

itsonlylogic pisze: 15 kwie 2020, o 19:10 Nawet to zadanie mam rozwiązane, ale skąd wiedzieć, że akurat mają być trzy założenia i tak mają wyglądać?

W tym rozwiązaniu jest duży (z Twojego punktu widzenia) skrót myślowy. Otóż w twierdzeniu

\(\displaystyle{ ⊢(𝐴 \rightarrow 𝐵) \rightarrow [(𝐵 \rightarrow 𝐶) \rightarrow (𝐴 \rightarrow 𝐶)]}\)

nie ma żadnych założeń. Natomiast trzykrotne kolejne zastosowanie twierdzenia o dedukcji prowadzi do problemu równoważnego:

\(\displaystyle{ \{𝐴 \rightarrow 𝐵, 𝐵 \rightarrow 𝐶,𝐴\}\vdash 𝐶\ \ \ \ \ \ \ \ \heartsuit}\)

I to tak naprawdę dowód tego twierdzenia masz na początku przykładu.

Zapis może być trochę mylący (bo twierdzenie o dedukcji pojawia się na końcu i nie bardzo wiadomo, skąd się bierze początek). Ja bym zapisał ten dowód tak:

Najpierw dowodzę \(\displaystyle{ \heartsuit}\):
\(\displaystyle{ 1.\ A}\) Założenie
\(\displaystyle{ 2.\ A \rightarrow B}\) Założenie
\(\displaystyle{ 3.\ 𝐵 \rightarrow 𝐶}\) Założenie
\(\displaystyle{ 4.\ 𝐵 }\) MP:1,2
\(\displaystyle{ 5.\ 𝐶 }\) MP:4,3
co kończy dowód. Następnie stosuję trzykrotnie tw. o dedukcji, by pokazać, że

1. \(\displaystyle{ \heartsuit}\) jest równoważne z \(\displaystyle{ \{𝐴 \rightarrow 𝐵,𝐵 \rightarrow 𝐶\}⊢𝐴 \rightarrow 𝐶}\),
2. \(\displaystyle{ \{𝐴 \rightarrow 𝐵,𝐵 \rightarrow 𝐶\}⊢𝐴 \rightarrow 𝐶}\) jest równoważne z \(\displaystyle{ \{𝐴 \rightarrow 𝐵\}⊢[(𝐵 \rightarrow 𝐶) \rightarrow (𝐴 \rightarrow 𝐶)]}\),
3. \(\displaystyle{ \{𝐴 \rightarrow 𝐵\}⊢[(𝐵 \rightarrow 𝐶) \rightarrow (𝐴 \rightarrow 𝐶)]}\) jest równoważne z \(\displaystyle{ ⊢(𝐴 \rightarrow 𝐵) \rightarrow [(𝐵 \rightarrow 𝐶) \rightarrow (𝐴 \rightarrow 𝐶)]}\).

W Twoim dowodzie jest zapisane w zasadzie to samo, ale w sposób, który nie pozwala Ci tego zrozumieć.

JK
itsonlylogic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 26 mar 2020, o 16:30
Płeć: Mężczyzna
wiek: 18
Podziękował: 5 razy

Re: System Hilbertowski (założenia)

Post autor: itsonlylogic »

Dzięki, faktycznie teraz jest to zdecydowanie lepiej widoczne, ale jak tak uczą to co poradzić, trzeba się dostosować :roll:

Czyli rozumiem, ze generalnie żadnego sposobu na to nie ma, jest to bardziej kwestia praktyki i zauważania pewnych "podobnych" sytuacji?
No tutaj to widzę, ze był wyciągnięty poprzednik implikacji a potem pousuwane przez MP regułą odrywania. W każdym bądź razie wydaje mi się, że załapałem.
Teraz mam takie pytanka i jeśli można to poprosiłbym o odpowiedź
1) Aksjomaty 1,2,3 mogę bez problemu dorzucać do dowodu?
2) Mam taki zapis
Twierdzenia dla innych operatorów logicznych
Stosujemy następujące prawa:
\(\displaystyle{ A \wedge B \Leftrightarrow \neg \left( A \Rightarrow \neg B\right) }\)
\(\displaystyle{ A∨B \Leftrightarrow \left( \neg A \Rightarrow B\right) }\)
\(\displaystyle{ \left( A \Leftrightarrow B\right) \Leftrightarrow \left( A \Rightarrow B\right) \wedge \left( B \Rightarrow A\right) }\)

Przykład
\(\displaystyle{ ⊢A\Rightarrow(B\Rightarrow(A \wedge B))}\)
\(\displaystyle{ 1.{A,B}⊢(A\Rightarrow \neg B)\Rightarrow(A\Rightarrow \neg B)}\) twierdzenie 1
itd..
O ile dalej co się dzieje mniej więcej rozumiem to nie nie wiem skąd się wzieło to twierdzenie skoro wyżej jest podane że
\(\displaystyle{ A \wedge B}\)
jest równoważne z
\(\displaystyle{ \neg \left( A \Rightarrow \neg B\right) }\) Czyli to jest po prostu jeszcze bardziej rozpisane w tym twierdzeniu 1?

3) Najważniejsze - czy to dobrze rozpocząłem to zadanie?
\(\displaystyle{ A \rightarrow (B \rightarrow A \vee B)}\)

skoro wyżej w twierdzeniach dla innych operatorów logicznych miałem podane, że:
\(\displaystyle{ A∨B \Leftrightarrow \left( \neg A \Rightarrow B\right) }\)

to podstawiłem
\(\displaystyle{ A \rightarrow (B \rightarrow \left( \neg A \Rightarrow B\right))}\)

No i wtedy już dałem
\(\displaystyle{ 1. {A,B, \neg A} ⊢ B}\) założenie
a dalej już regułą dedukcji
i rach ciach rozwiązane..

I pytanie, czy mogę wykorzystać jako założenie tylko
\(\displaystyle{ {A,B, \neg A} ⊢ B}\) założenie
czy musze też
\(\displaystyle{ {A,B, \neg A} ⊢ \neg A}\) założenie
\(\displaystyle{ {A,B, \neg A} ⊢ A}\) założenie
ale wtedy niebardzo bym wiedział jak pójść dalej

4. Inny przykład - wskazówka
\(\displaystyle{ A \wedge B→B \wedge A.}\) nalezy zrobić korzystając z reguły kontrapozycji
I myślałem tak jak wyżej podstawić pod
\(\displaystyle{ A \wedge B \Leftrightarrow \neg \left( A \Rightarrow \neg B\right) }\)
i wtedy dopiero zacząc rozwiązywać, ale wtedy wychodziło by coś takiego
\(\displaystyle{ \left( A \Rightarrow \neg B\right) \rightarrow \left( B \Rightarrow \neg A\right)}\)
Nie widzę po prostu co dalej mogę z tym zrobić
myślałem tak:
\(\displaystyle{ 1. \left\{ \left( A \Rightarrow \neg B\right), B \right\} ⊢ \left( A \Rightarrow \neg B\right)}\) założenie
\(\displaystyle{ 2. \left\{ \left( A \Rightarrow \neg B\right), B \right\} ⊢B}\) założenie
i dalej nie mogę rozgryźć.

PS. starałem się używać LaTeX'a.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34293
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: System Hilbertowski (założenia)

Post autor: Jan Kraszewski »

itsonlylogic pisze: 17 kwie 2020, o 08:17Czyli rozumiem, ze generalnie żadnego sposobu na to nie ma, jest to bardziej kwestia praktyki i zauważania pewnych "podobnych" sytuacji?
Tak.
itsonlylogic pisze: 17 kwie 2020, o 08:171) Aksjomaty 1,2,3 mogę bez problemu dorzucać do dowodu?
Tak, aksjomaty w takiej wersji, jak masz podane oraz dowolny wynik podstawienia pod aksjomaty (jak np. tu: \(\displaystyle{ \vdash \neg 𝐴 \rightarrow ( \neg 𝐵 \rightarrow \neg 𝐴)}\)).

Na resztę odpowiem Ci później.

JK
itsonlylogic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 26 mar 2020, o 16:30
Płeć: Mężczyzna
wiek: 18
Podziękował: 5 razy

Re: System Hilbertowski (założenia)

Post autor: itsonlylogic »

Jan Kraszewski pisze: 17 kwie 2020, o 10:49 Na resztę odpowiem Ci później.
Dziękuje, czekam z zaciekawieniem :)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34293
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: System Hilbertowski (założenia)

Post autor: Jan Kraszewski »

itsonlylogic pisze: 17 kwie 2020, o 08:172) Mam taki zapis
Twierdzenia dla innych operatorów logicznych
Stosujemy następujące prawa:
\(\displaystyle{ A \wedge B \Leftrightarrow \neg \left( A \Rightarrow \neg B\right) }\)
\(\displaystyle{ A\lor B \Leftrightarrow \left( \neg A \Rightarrow B\right) }\)
\(\displaystyle{ \left( A \Leftrightarrow B\right) \Leftrightarrow \left( A \Rightarrow B\right) \wedge \left( B \Rightarrow A\right) }\)
Nie wiem, jak to było u Ciebie robione, ale dla mnie to są definicje, a nie twierdzenia. W typowym systemie hilbertowskim mamy język, w którym są dwa spójniki: negacja i implikacja. Jeżeli pojawiają się inne spójniki, to jako skróty zgodnie z powyższymi definicjami.
itsonlylogic pisze: 17 kwie 2020, o 08:17Przykład
\(\displaystyle{ ⊢A\Rightarrow(B\Rightarrow(A \wedge B))}\)
\(\displaystyle{ 1.{A,B}⊢(A\Rightarrow \neg B)\Rightarrow(A\Rightarrow \neg B)}\) twierdzenie 1
itd..
O ile dalej co się dzieje mniej więcej rozumiem to nie nie wiem skąd się wzieło to twierdzenie skoro wyżej jest podane że
\(\displaystyle{ A \wedge B}\)
jest równoważne z
\(\displaystyle{ \neg \left( A \Rightarrow \neg B\right) }\) Czyli to jest po prostu jeszcze bardziej rozpisane w tym twierdzeniu 1?
Dla mnie ten pierwszy krok to po pierwsze przygotowanie do dwukrotnego zastosowania tw. o dedukcji (jak porównałeś w poprzednim przypadku swój dowód z moim, to powinieneś wiedzieć, o co chodzi) oraz zastąpienie koniunkcji zgodnie z definicją tego spójnika, która u Ciebie nazywa się tw. 1.
itsonlylogic pisze: 17 kwie 2020, o 08:173) Najważniejsze - czy to dobrze rozpocząłem to zadanie?
\(\displaystyle{ A \rightarrow (B \rightarrow A \vee B)}\)
Jesteś pewny, że ono tak wygląda? Bo to jest dość trywialne. Nie chodziło przypadkiem o \(\displaystyle{ A \rightarrow (B \rightarrow A\ \red{\land}\ B)}\)?
itsonlylogic pisze: 17 kwie 2020, o 08:17skoro wyżej w twierdzeniach dla innych operatorów logicznych miałem podane, że:
\(\displaystyle{ A∨B \Leftrightarrow \left( \neg A \Rightarrow B\right) }\)

to podstawiłem
\(\displaystyle{ A \rightarrow (B \rightarrow \left( \neg A \Rightarrow B\right))}\)

No i wtedy już dałem
\(\displaystyle{ 1. {A,B, \neg A} ⊢ B}\) założenie
a dalej już regułą dedukcji
i rach ciach rozwiązane..
OK. Tylko na końcu musisz jeszcze powołać się na "twierdzenie 1".
itsonlylogic pisze: 17 kwie 2020, o 08:17I pytanie, czy mogę wykorzystać jako założenie tylko
\(\displaystyle{ {A,B, \neg A} ⊢ B}\) założenie
czy musze też
\(\displaystyle{ {A,B, \neg A} ⊢ \neg A}\) założenie
\(\displaystyle{ {A,B, \neg A} ⊢ A}\) założenie
ale wtedy nie bardzo bym wiedział jak pójść dalej
Nie musisz, nie masz obowiązku wykorzystywania założeń.
itsonlylogic pisze: 17 kwie 2020, o 08:174. Inny przykład - wskazówka
\(\displaystyle{ A \wedge B→B \wedge A.}\) nalezy zrobić korzystając z reguły kontrapozycji
Rozumiem, że masz tę regułę udowodnioną? Bo to jest syntaktycznie nietrywialne twierdzenie.
itsonlylogic pisze: 17 kwie 2020, o 08:17I myślałem tak jak wyżej podstawić pod
\(\displaystyle{ A \wedge B \Leftrightarrow \neg \left( A \Rightarrow \neg B\right) }\)
i wtedy dopiero zacząc rozwiązywać, ale wtedy wychodziło by coś takiego
\(\displaystyle{ \left( A \Rightarrow \neg B\right) \rightarrow \left( B \Rightarrow \neg A\right)}\)
A jak wychodzi? Po podstawieniu dostajesz

\(\displaystyle{ \neg \left( A \Rightarrow \neg B\right) \Rightarrow \neg \left( B \Rightarrow \neg A\right)}\)

a to syntaktycznie co innego. Pewnie chcesz zastosować "regułę kontrapozycji", ale wolałbym wiedzieć, co przez to rozumiesz, bo pewnym zagrożeniem w dowodach syntaktycznych jest stosowanie semantycznych metod.
itsonlylogic pisze: 17 kwie 2020, o 08:17ow \neg A\right)[/latex]
Nie widzę po prostu co dalej mogę z tym zrobić
myślałem tak:
\(\displaystyle{ 1. \left\{ \left( A \Rightarrow \neg B\right), B \right\} ⊢ \left( A \Rightarrow \neg B\right)}\) założenie
\(\displaystyle{ 2. \left\{ \left( A \Rightarrow \neg B\right), B \right\} ⊢B}\) założenie
i dalej nie mogę rozgryźć.
Tutaj będziesz potrzebował innych aksjomatów. Ale tutaj musiałbym wiedzieć, jaką masz wersję aksjomatu 3.

JK
itsonlylogic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 26 mar 2020, o 16:30
Płeć: Mężczyzna
wiek: 18
Podziękował: 5 razy

Re: System Hilbertowski (założenia)

Post autor: itsonlylogic »

Jan Kraszewski pisze: 17 kwie 2020, o 23:17 oraz zastąpienie koniunkcji zgodnie z definicją tego spójnika, która u Ciebie nazywa się tw. 1.
No tak, ale definicja tego spójnika wygląda tak:
\(\displaystyle{ A\lor B \Leftrightarrow \left( \neg A \Rightarrow B\right) }\)
a twierdzenie 1
\(\displaystyle{ 1.{A,B}⊢(A\Rightarrow \neg B)\Rightarrow(A\Rightarrow \neg B)}\) twierdzenie 1
Nie widzę w jaki sposób ten spójnik został zastąpiony
Bo skoro mam przykład
\(\displaystyle{ ⊢A\Rightarrow(B\Rightarrow(A \wedge B))}\)
to ja bym to zamienił zgodnie z definicją spójnika na:
\(\displaystyle{ ⊢A\Rightarrow(B\Rightarrow \neg(A \rightarrow \neg B)}\)
stąd nie wiem skąd się wziął zapis w twierdzeniu 1.
Mam to zapisane jako "Twierdzenie 1" o poprawności systemu.

Jan Kraszewski pisze: 17 kwie 2020, o 23:17 Jesteś pewny, że ono tak wygląda? Bo to jest dość trywialne. Nie chodziło przypadkiem o \(\displaystyle{ A \rightarrow (B \rightarrow A\ \red{\land}\ B)}\)?
Tak, jest ze spójnikiem "lub" v.
Jan Kraszewski pisze: 17 kwie 2020, o 23:17 OK. Tylko na końcu musisz jeszcze powołać się na "twierdzenie 1".
Czyli na to prawo?
\(\displaystyle{ A∨B \Leftrightarrow \left( \neg A \Rightarrow B\right) }\)
Jan Kraszewski pisze: 17 kwie 2020, o 23:17 Rozumiem, że masz tę regułę udowodnioną? Bo to jest syntaktycznie nietrywialne twierdzenie.
Tzn mam tylko prawo tego spójnika "i" ^
\(\displaystyle{ A \wedge B \Leftrightarrow \neg \left( A \Rightarrow \neg B\right) }\)
itsonlylogic pisze: 17 kwie 2020, o 08:17I myślałem tak jak wyżej podstawić pod
\(\displaystyle{ A \wedge B \Leftrightarrow \neg \left( A \Rightarrow \neg B\right) }\)
i wtedy dopiero zacząc rozwiązywać, ale wtedy wychodziło by coś takiego
\(\displaystyle{ \left( A \Rightarrow \neg B\right) \rightarrow \left( B \Rightarrow \neg A\right)}\)
Jan Kraszewski pisze: 17 kwie 2020, o 23:17 A jak wychodzi? Po podstawieniu dostajesz
\(\displaystyle{ \neg \left( A \Rightarrow \neg B\right) \Rightarrow \neg \left( B \Rightarrow \neg A\right)}\)
No właśnie tak chciałem napisać, zgubiłem negację.
Jan Kraszewski pisze: 17 kwie 2020, o 23:17 Pewnie chcesz zastosować "regułę kontrapozycji", ale wolałbym wiedzieć, co przez to rozumiesz, bo pewnym zagrożeniem w dowodach syntaktycznych jest stosowanie semantycznych metod.
U mnie reguła kontrapozycji jest zapisana tak:
\(\displaystyle{ \frac{U ⊢ \neg B \rightarrow \neg A}{U ⊢ A \rightarrow B} }\)

A aksjomat 3
\(\displaystyle{ ⊢ ( \neg B \rightarrow \neg A) \rightarrow (A \rightarrow B)}\)

Jeszcze jedno dodatkowe pytanko:
Czy jeżeli aksjomat 1 wygląda tak
\(\displaystyle{ ⊢ (A \rightarrow (B \rightarrow A))}\)
to mogę go sobie zastępować np. ?
\(\displaystyle{ ⊢ ( \neg \neg A \rightarrow ( \neg \neg B \rightarrow \neg \neg A))}\)
Bo wychodziloby na to samo, ale nie wiem czy tak można.

Dodano po 5 godzinach 5 minutach 33 sekundach:
@edit
Dzięki za podpowiedź z aksjomatem 3 - co do tego ostatniego to tak mogłem zrobić?
\(\displaystyle{ A \wedge B \rightarrow B \wedge A}\)
\(\displaystyle{ 1.\ \neg (A \rightarrow \neg B) \rightarrow \neg (B \rightarrow \neg A)}\)
\(\displaystyle{ 2.\ \vdash (B \rightarrow \neg A) \rightarrow (A \rightarrow \neg B)}\) reguła kontrapozycji
\(\displaystyle{ 3.\ \{ (B \rightarrow \neg A), A \} \vdash (B \rightarrow \neg A)}\) założenie
\(\displaystyle{ 4.\ \{ (B \rightarrow \neg A), A \} \vdash A }\) założenie
\(\displaystyle{ 5.\ \{ (B \rightarrow \neg A), A \} \vdash ( \neg B \rightarrow \neg A) \rightarrow (A \rightarrow B)}\) aksjomat 3
\(\displaystyle{ 6.\ \{ (B \rightarrow \neg A), A \} \vdash ( \neg B \rightarrow \neg A) \rightarrow B}\) MP 5,4
\(\displaystyle{ 7.\ \{ (B \rightarrow \neg A), A \} \vdash \neg B}\) MP 3,6
itd... regułą dedukcji a potem znowu regułą kontrapozycji w drugą stronę?

Czy źle zrobiłem regułę odrywania?

Dodano po 21 godzinach 38 minutach 29 sekundach:
Informacja dla osób, które by miały podobny przykład.
Wracając do tego twierdzenia 1 skąd się wzieło już wiem
bo miałem udowodnione, że z:
\(\displaystyle{ ⊢𝐴 \rightarrow 𝐴}\)
z A wynika A
i w pierwszym twierdzeniu za A zostało podstawione
\(\displaystyle{ (𝐴 \rightarrow \neg B)}\)

więc z
\(\displaystyle{ ⊢𝐴 \rightarrow 𝐴}\)
wyszło
\(\displaystyle{ (𝐴 \rightarrow \neg B) \rightarrow (𝐴 \rightarrow \neg B)}\)


a co do przykładu
\(\displaystyle{ A \wedge B \rightarrow B \wedge A}\)
to jeszcze nie wiem czy dobrze to zacząłem ale jakoś wynik wyszedł :D
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2020, o 13:36 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości: \vdash. Nawiasy klamrowe to \{, \}.
ODPOWIEDZ