Zapisz za pomocą znaków logicznych

Zdania. Tautologie. Język matematyki. Wszelkie zagadnienia związane z logiką matematyczną...
terefere123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: 3 lis 2019, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 1 raz

Zapisz za pomocą znaków logicznych

Post autor: terefere123 »

1. Zapisz za pomocą znaków logicznych i \(\displaystyle{ \in }\) formule \(\displaystyle{ X = (a, b)}\)
2. Zapisz za pomocą znaków logicznych, nawiasów i \(\displaystyle{ \in }\) formule \(\displaystyle{ X = P(Y)}\)

Ad. 1
Wiem, że def. pary uporządkowanej mówi, że \(\displaystyle{ X=(a, b) = \left\{ \left\{ a\right\} , \left\{ a, b\right\}\right\} }\)
Korzystam z aksjomatu ekstensjonalności.
\(\displaystyle{ (\forall a)(a \in X \Leftrightarrow a \in \left\{ \left\{ a\right\} , \left\{ a, b\right\}\right\} )}\)
I tyle?

Ad. 2
W tym zadaniu też korzystam tylko z definicji:
\(\displaystyle{ X=P(Y)}\) (aksjomat ekstensjonalności)
\(\displaystyle{ (\forall A)(A \in X \Leftrightarrow A \in P(Y))}\) (definicja zbioru potęgowego)
\(\displaystyle{ (\forall A)(A \in X \Leftrightarrow A \subseteq Y)}\) (definicja inkluzji)
\(\displaystyle{ (\forall A)(A \in X \Leftrightarrow (\forall a)( a \in A \Rightarrow a \in Y))}\)

Nie mam pojęcia, czy zrobiłem te zadania na temat. Proszę o sprawdzenie.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34280
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Zapisz za pomocą znaków logicznych

Post autor: Jan Kraszewski »

terefere123 pisze: 11 lis 2019, o 20:56Ad. 1
Wiem, że def. pary uporządkowanej mówi, że \(\displaystyle{ X=(a, b) = \left\{ \left\{ a\right\} , \left\{ a, b\right\}\right\} }\)
Korzystam z aksjomatu ekstensjonalności.
\(\displaystyle{ (\forall a)(a \in X \Leftrightarrow a \in \left\{ \left\{ a\right\} , \left\{ a, b\right\}\right\} )}\)
I tyle?
A to jest para uporządkowana czy przedział otwarty?

Jeżeli para uporządkowana, to zapis jest zły z jednego podstawowego powodu: używasz zmiennej \(\displaystyle{ a}\) w dwóch zupełnie różnych znaczeniach - jako zmiennej związanej i jako zmiennej wolnej. Pozostaje jeszcze kwestia, czy wolno Ci użyć nawiasów klamrowych.
terefere123 pisze: 11 lis 2019, o 20:56Ad. 2
W tym zadaniu też korzystam tylko z definicji:
\(\displaystyle{ X=P(Y)}\) (aksjomat ekstensjonalności)
\(\displaystyle{ (\forall A)(A \in X \Leftrightarrow A \in P(Y))}\) (definicja zbioru potęgowego)
\(\displaystyle{ (\forall A)(A \in X \Leftrightarrow A \subseteq Y)}\) (definicja inkluzji)
\(\displaystyle{ (\forall A)(A \in X \Leftrightarrow (\forall a)( a \in A \Rightarrow a \in Y))}\)
Dobrze.

JK
terefere123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: 3 lis 2019, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Zapisz za pomocą znaków logicznych

Post autor: terefere123 »

Przepraszam, znowu mi się literki pomieszały. Chciałem żeby to tak wyglądało:

\(\displaystyle{ (\forall z)(z \in X \Leftrightarrow z \in \left\{ \left\{ a\right\} , \left\{ a, b\right\}\right\} )}\)
Jan Kraszewski pisze: 11 lis 2019, o 21:02 A to jest para uporządkowana czy przedział otwarty?
Chodzi mi o parę uporządkowaną ale jestem ciekaw jakby to wyglądało dla przedziału otwartego.
Jan Kraszewski pisze: 11 lis 2019, o 21:02 Pozostaje jeszcze kwestia, czy wolno Ci użyć nawiasów klamrowych.
Gdybym mógł to by było dobrze? Gdybym nie mógł to muszę się jeszcze chwile zastanowić.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34280
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Zapisz za pomocą znaków logicznych

Post autor: Jan Kraszewski »

Byłoby dobrze.

JK
terefere123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: 3 lis 2019, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Zapisz za pomocą znaków logicznych

Post autor: terefere123 »

Mam pewien pomysł na pozbycie się klamer. Choć nie wiem czy poprawny.

\(\displaystyle{ (\forall z)(z \in X \Leftrightarrow z \in \left\{ \left\{ a\right\} , \left\{ a, b\right\}\right\} )}\)

Żeby było czytelniej zacznę rozpisywać tylko \(\displaystyle{ z \in \left\{ \left\{ a\right\} , \left\{ a, b\right\}\right\} }\)

\(\displaystyle{ z \in \left\{ \left\{ a\right\} , \left\{ a, b\right\}\right\} \Leftrightarrow z = \left\{ a\right\} \vee z = \left\{ a, b\right\} }\)
Znowu aksjomat ekstensjonalności.
\(\displaystyle{ p \in z \Leftrightarrow p \in \left\{ a\right\} \vee (\forall p)(p \in z \Leftrightarrow p \in \left\{ a, b\right\} )}\)
\(\displaystyle{ (p \in z \Leftrightarrow p \in \left\{ a\right\} ) \vee (p \in z \Leftrightarrow (p \in \left\{ a\right\} \vee p \in \left\{ b\right\} )) }\)

I tu też rozpiszę tylko \(\displaystyle{ p \in \left\{ a\right\}}\):
\(\displaystyle{ p \in \left\{ a\right\} \Leftrightarrow p=a}\)
I tutaj mam już tylko elementy. Mogę użyć aksjomatu ekstensjonalności?
\(\displaystyle{ w \in p \Leftrightarrow w \in a}\)
Jakby to się połączyło w całość to bym nie miał klamer, ale czy ta ostatnia linijka jest poprawna?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34280
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Zapisz za pomocą znaków logicznych

Post autor: Jan Kraszewski »

terefere123 pisze: 11 lis 2019, o 21:43Żeby było czytelniej zacznę rozpisywać tylko \(\displaystyle{ z \in \left\{ \left\{ a\right\} , \left\{ a, b\right\}\right\} }\)

\(\displaystyle{ z \in \left\{ \left\{ a\right\} , \left\{ a, b\right\}\right\} \Leftrightarrow z = \left\{ a\right\} \vee z = \left\{ a, b\right\} }\)
To dobry pomysł.
terefere123 pisze: 11 lis 2019, o 21:43Znowu aksjomat ekstensjonalności.
\(\displaystyle{ p \in z \Leftrightarrow p \in \left\{ a\right\} \vee (\forall p)(p \in z \Leftrightarrow p \in \left\{ a, b\right\} )}\)
\(\displaystyle{ (p \in z \Leftrightarrow p \in \left\{ a\right\} ) \vee (p \in z \Leftrightarrow (p \in \left\{ a\right\} \vee p \in \left\{ b\right\} )) }\)
A tu wszystko Ci się rozjechało.

JK
terefere123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: 3 lis 2019, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Zapisz za pomocą znaków logicznych

Post autor: terefere123 »

Wszystko wydaje mi się że robię analogicznie. Nie mogę znaleźć co mi się rozjechało :D
Czy to ma jakiś związek z kwantyfikatorem którego się pozbyłem pomiędzy tymi linijkami?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34280
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Zapisz za pomocą znaków logicznych

Post autor: Jan Kraszewski »

Pogubiłeś wiele kwantyfikatorów.

JK
terefere123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: 3 lis 2019, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Zapisz za pomocą znaków logicznych

Post autor: terefere123 »

\(\displaystyle{ z \in \left\{ \left\{ a\right\} , \left\{ a, b\right\}\right\} \Leftrightarrow z = \left\{ a\right\} \vee z = \left\{ a, b\right\} }\)
Znowu aksjomat ekstensjonalności.
\(\displaystyle{ (\forall p )(p \in z \Leftrightarrow p \in \left\{ a\right\} ) \vee (\forall p)(p \in z \Leftrightarrow p \in \left\{ a, b\right\} )}\)
\(\displaystyle{ (\forall p )(p \in z \Leftrightarrow p \in \left\{ a\right\} ) \vee (\forall p )(p \in z \Leftrightarrow (p \in \left\{ a\right\} \vee p \in \left\{ b\right\} )) }\)

I tu rozpiszę tylko \(\displaystyle{ p \in \left\{ a\right\}}\):
\(\displaystyle{ p \in \left\{ a\right\} \Leftrightarrow p=a}\)
I tutaj mam już tylko elementy. Mogę użyć aksjomatu ekstensjonalności?
\(\displaystyle{ (\forall w )(w \in p \Leftrightarrow w \in a)}\)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34280
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Zapisz za pomocą znaków logicznych

Post autor: Jan Kraszewski »

terefere123 pisze: 12 lis 2019, o 08:19 \(\displaystyle{ z \in \left\{ \left\{ a\right\} , \left\{ a, b\right\}\right\} \Leftrightarrow z = \left\{ a\right\} \vee z = \left\{ a, b\right\} }\)
Znowu aksjomat ekstensjonalności.
\(\displaystyle{ (\forall p )(p \in z \Leftrightarrow p \in \left\{ a\right\} ) \vee (\forall p)(p \in z \Leftrightarrow p \in \left\{ a, b\right\} )}\)
\(\displaystyle{ (\forall p )(p \in z \Leftrightarrow p \in \left\{ a\right\} ) \vee (\forall p )(p \in z \Leftrightarrow (p \in \left\{ a\right\} \vee p \in \left\{ b\right\} )) }\)

I tu rozpiszę tylko \(\displaystyle{ p \in \left\{ a\right\}}\):
\(\displaystyle{ p \in \left\{ a\right\} \Leftrightarrow p=a}\)
I tutaj mam już tylko elementy. Mogę użyć aksjomatu ekstensjonalności?
\(\displaystyle{ (\forall w )(w \in p \Leftrightarrow w \in a)}\)
Prościej wykorzystać tę obserwację:

\(\displaystyle{ (\forall p )(p \in z \Leftrightarrow p \in \left\{ a\right\} ) \vee (\forall p )(p \in z \Leftrightarrow (p \in \left\{ a\right\} \vee p \in \left\{ b\right\} )) \Leftrightarrow \\ \Leftrightarrow (\forall p )(p \in z \Leftrightarrow p = a ) \vee (\forall p )(p \in z \Leftrightarrow (p = a \vee p=b )).}\)

JK
terefere123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: 3 lis 2019, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Zapisz za pomocą znaków logicznych

Post autor: terefere123 »

Jan Kraszewski pisze: 12 lis 2019, o 12:18
\(\displaystyle{ (\forall p )(p \in z \Leftrightarrow p \in \left\{ a\right\} ) \vee (\forall p )(p \in z \Leftrightarrow (p \in \left\{ a\right\} \vee p \in \left\{ b\right\} )) \Leftrightarrow \\ \Leftrightarrow (\forall p )(p \in z \Leftrightarrow p = a ) \vee (\forall p )(p \in z \Leftrightarrow (p = a \vee p=b )).}\)
Tutaj nadal jest niedozwolony znak \(\displaystyle{ =}\). Jak go teraz usunąć?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34280
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Zapisz za pomocą znaków logicznych

Post autor: Jan Kraszewski »

terefere123 pisze: 12 lis 2019, o 13:17Tutaj nadal jest niedozwolony znak \(\displaystyle{ =}\). Jak go teraz usunąć?
Ja bym uznał równość za znak logiczny. Poza tym i tak masz nawiasy, bez których ciężko zapisać tę formułę w poprawny sposób.

JK
ODPOWIEDZ