Czy można dowodzić twierdzenia przez kontrapozycję?

Zdania. Tautologie. Język matematyki. Wszelkie zagadnienia związane z logiką matematyczną...
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Czy można dowodzić twierdzenia przez kontrapozycję?

Post autor: Bran »

Załóżmy sytuację, że chcę udowodnić, że jeżeli zachodzi własność \(\displaystyle{ \phi(x) \text{ to zachodzi } \psi(y)}\).
To mogę to zrobić tak, że dowodzę, że jeżeli \(\displaystyle{ \neg \psi(y) \Rightarrow \neg \phi(x)}\)

Jeżeli trójkąt jest prostokątny, to suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej tego trójkąta.

Ja bym udowodnił korzystając z faktu, że:
suma kwadratów długości przyprostokątnych nie jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej trójkąta, to ten trójką \(\displaystyle{ nie}\) jest prostokątny.

To zrobiłbym wszystko jak trzeba, czy jest coś czego nie widzę?
Zastanawiam się też jak ta druga opcja ma się do odwrotnego twierdzenia, to twierdzenia Pitagorasa. Nie mają się do siebie w ogóle jak się domyślam, ale ostatnio już głupieję do reszty, muszę chyba odpocząć, ale jeszcze nie mogę, więc wybaczcie jeśli pytanie jest głupie.
szw1710

Re: Czy można dowodzić twierdzenia przez kontrapozycję?

Post autor: szw1710 »

To zrobiłbym wszystko jak trzeba, czy jest coś czego nie widzę?
Tak.
Zastanawiam się też jak ta druga opcja ma się do odwrotnego twierdzenia, to twierdzenia Pitagorasa. Nie mają się do siebie w ogóle jak się domyślam, ale ostatnio już głupieję do reszty, muszę chyba odpocząć, ale jeszcze nie mogę, więc wybaczcie jeśli pytanie jest głupie.
Masz rację - to nijak ma się do siebie. Kiedyś mama powiedziała mi osły nie łysieją. Jestem łysy. Czy mam się obrazić?
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Czy można dowodzić twierdzenia przez kontrapozycję?

Post autor: Bran »

Dziękuję.
Chciałbym kiedyś rozumieć matematykę tak jak Pan.
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2282
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Czy można dowodzić twierdzenia przez kontrapozycję?

Post autor: matmatmm »

Bran pisze: Jeżeli trójkąt jest prostokątny, to suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej tego trójkąta.

Ja bym udowodnił korzystając z faktu, że:
suma kwadratów długości przyprostokątnych nie jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej trójkąta, to ten trójką \(\displaystyle{ nie}\) jest prostokątny.
Serio dowodzisz twierdzenie Pitagorasa? Bo dowodzenie tego przez kontrapozycję wydaje mi się dziwnym pomysłem.
szw1710 pisze: Kiedyś mama powiedziała mi osły nie łysieją. Jestem łysy. Czy mam się obrazić?
Wręcz przeciwnie
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Czy można dowodzić twierdzenia przez kontrapozycję?

Post autor: Bran »

matmatmm pisze: Serio dowodzisz twierdzenie Pitagorasa? Bo dowodzenie tego przez kontrapozycję wydaje mi się dziwnym pomysłem.
Nie, nie - chciałem wiedzieć jak to jest w ogólnym przypadku, a twierdzenie Pitagorasa miało być tylko przykładem.
ODPOWIEDZ