Czy taki zapis jest poprawny? (suma)

Zdania. Tautologie. Język matematyki. Wszelkie zagadnienia związane z logiką matematyczną...
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Czy taki zapis jest poprawny? (suma)

Post autor: Bran »

Ale jednak rozważamy takie "coś" jak nieskończoność, w jaki więc sposób należy to robić?

\(\displaystyle{ 1+1+1+\dots}\) jest rozważane, nie wiem czy istnieje coś takiego i jeżeli nie, to nie mam pojęcia dlaczego jest rozważane, ale faktem jest, że jest rozważane - jak to robić, by nie było kontrowersji?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34238
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Czy taki zapis jest poprawny? (suma)

Post autor: Jan Kraszewski »

Bran pisze:Ale jednak rozważamy takie "coś" jak nieskończoność, w jaki więc sposób należy to robić?
To, o czym piszesz, to nieskończoność potencjalna, która nie jest bytem, tylko ideą. Bardzo wygodną, dlatego powszechnie "rozważa się" ją. Co nie zmienia faktu, że nie istnieje ona jako byt, o czym nie wolno zapominać.
Bran pisze:\(\displaystyle{ 1+1+1+\dots}\) jest rozważane, nie wiem czy istnieje coś takiego i jeżeli nie, to nie mam pojęcia dlaczego jest rozważane, ale faktem jest, że jest rozważane
Ale co to znaczy "jest rozważane"? To bardzo nieprecyzyjne stwierdzenie, podobnie jak zupełnie nie wiadomo, co miałby oznaczać zapis \(\displaystyle{ 1+1+1+\dots}\).

Można oczywiście zapytać o zbieżność (sumowalność) szeregu o wyrazie ogólnym \(\displaystyle{ a_n=1}\) i odpowiedź będzie negatywna, można rozważać ten szereg w innym kontekście (ale to będzie szereg, a nie suma tego szeregu!), ale dopóki nie doprecyzujesz, o co chodzi, to ciężko na to pytanie odpowiedzieć.

JK
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Czy taki zapis jest poprawny? (suma)

Post autor: Bran »

Chyba już rozumiem.

Nie ukrywam, że fajnie byłoby się tego dowiedzieć na wykładzie, ale cóż, nie można mieć wszystkiego.
ODPOWIEDZ