Rozwazmy formule

Zdania. Tautologie. Język matematyki. Wszelkie zagadnienia związane z logiką matematyczną...
andzia2021
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 28 mar 2017, o 11:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Rozwazmy formule

Post autor: andzia2021 »

Rozważmy formułę \(\displaystyle{ \neg (p \Rightarrow \neg q) \wedge q}\) oraz zbiór formuł \(\displaystyle{ X=\left\{ \neg p, \neg q\right\}}\). Czy dana formuła wynika ze zbioru \(\displaystyle{ X}\)?
Ostatnio zmieniony 28 mar 2017, o 20:17 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa TYLKO do wyrażeń matematycznych.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34244
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Rozwazmy formule

Post autor: Jan Kraszewski »

Chodzi Ci o wynikanie semantyczne czy syntaktyczne?

JK
andzia2021
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 28 mar 2017, o 11:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Rozwazmy formule

Post autor: andzia2021 »

wynikanie logiczne

-- 29 mar 2017, o 07:24 --

semantyczne
Ostatnio zmieniony 29 mar 2017, o 11:08 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa TYLKO do wyrażeń matematycznych.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34244
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Rozwazmy formule

Post autor: Jan Kraszewski »

Czy znasz definicję wynikania semantycznego? Bo to zadanie jest trywialne pod warunkiem, że rozumiesz to pojęcie.

JK
andzia2021
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 28 mar 2017, o 11:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Rozwazmy formule

Post autor: andzia2021 »

dopiero zaczelam studia,nawet tym latexem jeszcze nie umiem dobrze sie obsluzyc

-- 29 mar 2017, o 13:13 --

Czy ktos jest w stanie mi pomoc w rozwiazaniu tego zadania
Ostatnio zmieniony 29 mar 2017, o 15:21 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa TYLKO do wyrażeń matematycznych.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34244
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Rozwazmy formule

Post autor: Jan Kraszewski »

Pomóc - tak, ale zadań za Ciebie nie będziemy rozwiązywać.

Przytocz definicję wynikania semantycznego.

JK
andzia2021
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 28 mar 2017, o 11:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Rozwazmy formule

Post autor: andzia2021 »

Tak to po co jest ta strona do pomocy w zadaniach,bo tutaj widze ze inni pisza posty i inni daja rozwiazania
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34244
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Rozwazmy formule

Post autor: Jan Kraszewski »

Ta strona jest po to, żebyś zrozumiała zadanie i sama je rozwiązała. Gotowca nie dostaniesz, przykro mi.

JK
andzia2021
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 28 mar 2017, o 11:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Rozwazmy formule

Post autor: andzia2021 »

Oki to jak teraz mam rozwiazac zadanie jak nic z tego nie rozumiem,to moze mi ktos z checia na priv udzieli podpowiedzi
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34244
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Rozwazmy formule

Post autor: Jan Kraszewski »

andzia2021 pisze:Oki to jak teraz mam rozwiazac zadanie jak nic z tego nie rozumiem,
Jak nie rozumiesz, to powinnaś zrozumieć. Na tym to polega. Skoro nie rozumiesz definicji wynikania semantycznego, to mogę Ci ją wytłumaczyć. Żeby ją jednak zrozumieć, musisz ją znać, dlatego napisałem
Jan Kraszewski pisze:Przytocz definicję wynikania semantycznego.
Jeżeli jednak chcesz, żeby ktoś za Ciebie "odwalił robotę", to faktycznie raczej się nie dogadamy.

JK
andzia2021
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 28 mar 2017, o 11:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Rozwazmy formule

Post autor: andzia2021 »

moze nie odwalic robote a pomoc i wytlumaczyc w tym zadaniu zrobilam wszystko sama ale nawet nie mam pewnosci czy dobrze to rozumiem
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34244
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Rozwazmy formule

Post autor: Jan Kraszewski »

No to napisz, co zrobiłaś, sprawdzimy i wytłumaczymy.

JK
iksinski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 14 lut 2015, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: slask

Rozwazmy formule

Post autor: iksinski »

andzia2021 pisze:Rozważmy formułę \(\displaystyle{ \neg (p \Rightarrow \neg q) \wedge q}\) oraz zbiór formuł \(\displaystyle{ X=\left\{ \neg p, \neg q\right\}}\). Czy dana formuła wynika ze zbioru \(\displaystyle{ X}\)?
Wynikanie semantyczne: z jedynki nie wynika 0 albo z jedynki wynika jedynka albo jeśli założymy że zbiór z którego coś wynika jest jedynką a to co z niego ma wynikać zaprzeczymy i dojdziemy do sprzeczności to z tego zbioru wynika to co z niego ma wynikać

Mamy zbiór nie-p i nie-q , to się równa 1. Czy z tego wynika ta formuła? Jeśli nie-q =1 to q=0. Jeśli wstawię q=0 do tej formuły to się wyzeruje więc mam z jedynki wynika zero a to nie jest wynikanie. Więc nie wynika.

Wynikanie synktaktyczne: tu trzeba mieć jakieś pewniki, reguły dowodzenia, i przydaje się twierdzenie o dedukcji. Wynikanie ze zbioru formuł (założeń) to ciąg wyrażeń a każde wyrażenie jest bądź założeniem bądź aksjomatem bądź powstało z aksjomatu za pomocą jakiejś reguły a ostatni wyraz jest tą formułą która ma z tego zbioru wynikać.

Trudno powiedzieć jak to ugryźć nie znając systemu w którym ma to być dowodzone. Stosując samo twierdzenie o dedukcji można to doprowadzić do pewnego punktu. Z nie-p i nie-q ma wynikać tamto tałatajstwo zamieniam to stwirdzenie na równoważne z nie-p i nie-q i implikacji wynika q a to znowu na równoważne z implikacji i nie-p wynika q i nie- q a to oznacza że z implikacji wynika p. Jeśli jest to pewnikiem lub tezą w systemie to wynika jeśli nie to nie. Oczywiście można to szybko sprawdzić metodą zerojedynkową nie-wprost i wychodzi że nie jest ale nie na tym to polega w tej metodzie. Tak mi się przynajmniej wydaje.
Awatar użytkownika
Cytryn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 405
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 46 razy

Re: Rozwazmy formule

Post autor: Cytryn »

Przeczytałem pierwszy akapit Twojej wypowiedzi i dalej nic nie rozumiem, więc sięgnąłem po ... ogosci.pdf. Na stronie 71 czytamy:

Zdanie \(\displaystyle{ alpha}\) wynika semantycznie z \(\displaystyle{ Sigma}\), jeśli w każdym modelu, w którym prawdziwe są zdania z \(\displaystyle{ Sigma}\), prawdziwe jest też \(\displaystyle{ alpha}\).

Patrz także: 48159.htm
iksinski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 14 lut 2015, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: slask

Re: Rozwazmy formule

Post autor: iksinski »

Cytryn pisze:Przeczytałem pierwszy akapit Twojej wypowiedzi i dalej nic nie rozumiem, więc sięgnąłem po ... ogosci.pdf. Na stronie 71 czytamy:

Zdanie \(\displaystyle{ alpha}\) wynika semantycznie z \(\displaystyle{ Sigma}\), jeśli w każdym modelu, w którym prawdziwe są zdania z \(\displaystyle{ Sigma}\), prawdziwe jest też \(\displaystyle{ alpha}\).

Patrz także: 48159.htm
To bardzo ogólna definicja i pewnie jest prawdziwa ale bez znajomości konkretnych rachunków logicznych kompletnie bezużyteczna. Mówiąc prościej wynikanie semantycze jak sama nazwa wskazuje wiąże się z nadaniem znaczenia czyli wartości jakiejś formule. Ta wartość może być 1 lub 0. W rachunku intuicjonistycznym w przypadku implikacji i negacji gdy mają wartość zero trzeba stworzyć osobne wartościowanie a dowodzi się tylko nie-wprost ze sprzeczności w którymś tam wartościowaniu czy gałęzi jak zwał tak zwał. Tak że sprawa jest złożona jeśli spojrzy się na wszystkie rachunki logiczne a nie tylko na KRZ. Stąd ta ogólna definicja.

Wynikanie syntaktyczne jak sama nazwa wskazuje to wynikanie ze składni z pominięciem znaczenia. Mam formuły reguły przekształcania tych formuł i w ten sposób tworzę nowe zdania.

Czyli dany rachunek można opisać na dwa sposoby syntaktycznie lub semantycznie. Tylko trzeba sprawdzić czy te opisy to ten sam rachunek. Jeśli tak to taki rachunek jest pełny a to twierdzenie nazywa sië twierdzeniem o pełności.
ODPOWIEDZ