Element jednostkowy w zbiorze R.

Zdania. Tautologie. Język matematyki. Wszelkie zagadnienia związane z logiką matematyczną...
_Mithrandir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 584
Rejestracja: 10 paź 2007, o 12:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 309 razy
Pomógł: 6 razy

Element jednostkowy w zbiorze R.

Post autor: _Mithrandir »

Mam taką formułę:

\(\displaystyle{ \bigvee \limits_{e \in R \backslash \{ 0 \}} \bigwedge \limits_{x \in R} x \cdot e = x}\)

Dlaczego zero jest odjęte ze zbioru R?
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

Element jednostkowy w zbiorze R.

Post autor: czeslaw »

Dla \(\displaystyle{ e=0}\) mamy 0 = x, nie jest to prawdą dla dowolnego x.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Element jednostkowy w zbiorze R.

Post autor: miki999 »

czeslaw pisze:Dla \(\displaystyle{ e=0}\) mamy 0 = x, nie jest to prawdą dla dowolnego x.
W sumie to zdanie jest prawdziwe, dla \(\displaystyle{ e \in R}\), więc w szczególności jest ono również prawdziwe dla \(\displaystyle{ e \in R \backslash \{ 0 \}}}\).
Równie dobrze moglibyśmy zapisać: \(\displaystyle{ \bigvee \limits_{e \in N} \bigwedge \limits_{x \in R} x \cdot e = x}\) i również nie można było by się przyczepić.
Chyba, że jest to omawiane przy okazji jakiegoś zagadnienia.


Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

Element jednostkowy w zbiorze R.

Post autor: czeslaw »

Zgadza się, możemy dowolnie zawęzić ten zbiór i twierdzenie będzie prawdziwe, tylko po co...
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Element jednostkowy w zbiorze R.

Post autor: miki999 »

No dowolnie niekoniecznie

A po co? _Mithrandir pyta się dlaczego \(\displaystyle{ 0}\) jest odjęte od zbioru, a ja mówię, że szczerze to nie wiem.



Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

Element jednostkowy w zbiorze R.

Post autor: czeslaw »

W ogóle źle te kwantyfikatory sobie w myślach oznaczyłem, jakoś sądziłem, że są w odwrotnej kolejności. Wobec tego zupełnie nie rozumiem problemu - sądzę, że zostało coś wyrwane z kontekstu...
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Element jednostkowy w zbiorze R.

Post autor: »

_Mithrandir pisze:\(\displaystyle{ \bigvee \limits_{e \in R \backslash \{ 0 \}} \bigwedge \limits_{x \in R} x \cdot e = x}\)
Dlaczego zero jest odjęte ze zbioru R?
Żeby podkreślić, że w \(\displaystyle{ 0 \neq 1}\), co jest jedną z części definicji ciała.

Q.
_Mithrandir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 584
Rejestracja: 10 paź 2007, o 12:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 309 razy
Pomógł: 6 razy

Element jednostkowy w zbiorze R.

Post autor: _Mithrandir »

czesław pisze:Dla \(\displaystyle{ e=0}\) mamy 0 = x, nie jest to prawdą dla dowolnego x.
A e=2? Wtedy: 2x=x, więc x=0 i jest to samo, czemu na tej samej zasadzie nie są "usunięte" ze zbioru inne liczby?

Definicja ta została podana na wykładzie z analizy jako własność w zbiorze \(\displaystyle{ \mathbb{R}}\), przy podawaniu różnych aksjomatów.
Qń pisze: Żeby podkreślić, że w \(\displaystyle{ 0 \neq 1}\), co jest jedną z części definicji ciała.

Q.
Możesz to rozwinąć?
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Element jednostkowy w zbiorze R.

Post autor: »

Ciało można zdefiniować jako zbiór (co najmniej dwuelementowy) z dwoma działaniami \(\displaystyle{ (K, \oplus , \odot )}\) taki, że:
i) \(\displaystyle{ (K, \oplus )}\) jest grupą przemienną
ii) \(\displaystyle{ (K^* , \odot )}\) jest grupą przemienną (gdzie \(\displaystyle{ K^*}\) to \(\displaystyle{ K}\) bez elementu neutralnego działania \(\displaystyle{ \oplus}\))
iii) \(\displaystyle{ \odot}\) jest rozdzielne względem \(\displaystyle{ \oplus}\)

Żeby sprawdzić, że zbiór liczb rzeczywistych jest ciałem, trzeba sprawdzić, że \(\displaystyle{ (\mathbb{R} , +)}\) jest grupą przemienną, a po stwierdzeniu, że \(\displaystyle{ 0}\) jest jej elementem neutralnym, trzeba sprawdzić, że \(\displaystyle{ (\mathbb{R}^*, \cdot )}\) jest grupą. Częścią tego drugiego sprawdzenia jet to, że w zbiorze \(\displaystyle{ \mathbb{R}^* =\mathbb{R} \backslash \{ 0 \}}\) istnieje element neutralny mnożenia - to zaś właśnie jest powiedziane w formule, którą przytoczyłeś.

Q.
_Mithrandir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 584
Rejestracja: 10 paź 2007, o 12:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 309 razy
Pomógł: 6 razy

Element jednostkowy w zbiorze R.

Post autor: _Mithrandir »

Ok, po tych paru dniach trafiło to do mnie To teraz jeszcze jedno: dlaczego z tej grupy, w której sprawdzamy przemienność mnożenia, wyłączamy 0?-- 21 października 2009, 18:23 --Przy okazji - czytałem definicje na wikipedii i nie znalazłem nic o wyłączaniu elementu neutralnego dodawania z grupy, w której sprawdzamy przemienność mnożenia.
Kris-0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 399
Rejestracja: 24 gru 2006, o 11:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 82 razy

Element jednostkowy w zbiorze R.

Post autor: Kris-0 »

_Mithrandir pisze:Ok, po tych paru dniach trafiło to do mnie To teraz jeszcze jedno: dlaczego z tej grupy, w której sprawdzamy przemienność mnożenia, wyłączamy 0?

-- 21 października 2009, 18:23 --

Przy okazji - czytałem definicje na wikipedii i nie znalazłem nic o wyłączaniu elementu neutralnego dodawania z grupy, w której sprawdzamy przemienność mnożenia.
Powiedziałbym, że grupa (przemienna) to struktura algebraiczna (G,*), czyli z jednym określonym działaniem, o własnościach:
1. Działanie * jest łączne,
2. Istnieje element neutralny względem działania * należący do G,
3. Każdy element z G jest odwracalny względem *.
(4. Działanie * jest łączne)

Pozostając w zbiorze R, aby wykazać, że jest to ciało trzeba wyrzucić z R 0, ponieważ 0 nie jest elementem odwracalnym względem mnożenia i tym samym własność II ciała nie byłaby spełniona, bo nie byłaby spełniona własność 3. z definicji grupy. Zatem w definicji ciała musi być R-{0}.
_Mithrandir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 584
Rejestracja: 10 paź 2007, o 12:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 309 razy
Pomógł: 6 razy

Element jednostkowy w zbiorze R.

Post autor: _Mithrandir »

Ok, dzięki, nie znałem definicji grupy
ODPOWIEDZ