pokazać, że alpha jest topologią na X

Własności przestrzeni; metryczność, zwartość, spójność... Przekształcenia i deformacje... Teoria wymiaru... słowem - topologia.
mikrocypek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 11 lut 2024, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
wiek: 65
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy

pokazać, że alpha jest topologią na X

Post autor: mikrocypek »

Niech \(\displaystyle{ X}\) będzie zbiorem nieskończonym i niech \(\displaystyle{ \alpha=\{A\subset X: X \setminus A\,\,\text{jest skończony}\} \cup \{\emptyset\}}\).


(I część zadania)

Pokazać, że \(\displaystyle{ \alpha}\) jest topologią na \(\displaystyle{ X}\), która nie jest przestrzenią Hausdorffa.

1) \(\displaystyle{ \emptyset\in\alpha,\,\,\,\,X \setminus \emptyset=X\in\alpha}\)

2) niech \(\displaystyle{ U,V\in\alpha}\) mamy \(\displaystyle{ X \setminus (U \cap V)=\underbrace{(X \setminus U)}_{skończony} \cup \underbrace{(X \setminus V)}_{skończony}}\) suma dwóch zbiorów skończonych jest skończona, zatem \(\displaystyle{ U \cap V\in\alpha}\).

3) niech \(\displaystyle{ U_i\in\alpha}\) dla każdego \(\displaystyle{ i\in I}\). Wiemy, że każdy \(\displaystyle{ X \setminus U_i}\) jest skończony. \(\displaystyle{ X \setminus \bigcup_{i\in I}^{}U_i= \bigcap_{i\in\ I}^{}X \setminus U_i}\)
przekrój skończonej ilości zbiorów skończonych jest skończony, zatem \(\displaystyle{ \bigcup_{i\in I}^{}U_i\in\alpha}\).

Zatem \(\displaystyle{ \alpha}\) jest topologią na \(\displaystyle{ X}\).

(II część zadania)

Załóżmy niewprost, że \(\displaystyle{ \alpha}\) jest przestrzenią Hausdorffa, wówczas znajdziemy takie otoczenia punktów \(\displaystyle{ x,y\in X}\) odpowiednio \(\displaystyle{ U_x,U_y}\) takie, że \(\displaystyle{ U_x \cap U_y=\emptyset}\)
Mamy zatem równość \(\displaystyle{ \underbrace{X}_{nieskończony}=X \setminus U_x \cap U_y=\underbrace{\underbrace{(X \setminus U_x)}_{skończony} \cup \underbrace{(X \setminus U_y)}_{skończony}}_{skończony}}\). #SPRZECZNOŚĆ. Zatem \(\displaystyle{ \alpha}\) nie jest przestrzenią Hausdorffa.

Co do pierwszej części raczej nie mam większych wątpliwości, natomiast nie wiem czy dobrze uzasadniłem drugą część. Dziękuję za komentarze!
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4076
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: pokazać, że alpha jest topologią na X

Post autor: Janusz Tracz »

\(\displaystyle{ X \setminus \emptyset=X\in\alpha}\)
Raczej nie tak idzie argument. Powinno być \(\displaystyle{ X \setminus X=\varnothing}\) oraz \(\displaystyle{ \left| \varnothing\right| <\infty }\) zatem \(\displaystyle{ X\in \alpha }\). Drugiej części nie rozumiem do końca (to znaczy kolejności kwantyfikatorów). Może to co piszesz ma jakiś sens ale jestem zbyt głupi aby rozstrzygnięć czy to starczy. Zaprzeczasz warunkowi Hausdorffa (ale nie jest to dowód nie wprost, a przynajmniej jeszcze nie; faktycznie chcesz pokazać, że zaprzeczenie jest spełnione) więc po pierwsze masz w ręku dwa różne punktu. I trzeba pokazać, że ich dowolne otoczenia kroją się niepusto. Niech więc \(\displaystyle{ U}\) będzie otoczeniem \(\displaystyle{ x}\), oraz \(\displaystyle{ V}\) otoczeniem \(\displaystyle{ y}\). No i teraz faktycznie, gdyby jednak (tu jest nie wprost) \(\displaystyle{ U \cap V =\varnothing}\) to \(\displaystyle{ X = (X \setminus U) \cup (X \setminus V) }\). A to sprzeczność bo \(\displaystyle{ \left| X\right|=\infty }\) z założenia, a \(\displaystyle{ X \setminus U}\) oraz \(\displaystyle{ X \setminus V}\) są skończone. Albo inaczej, wprost \(\displaystyle{ X \setminus U=\{x^{(1)}_1,\dots,x^{(1)}_n\}}\) dla pewnych \(\displaystyle{ x^{(1)}_i\in X}\) (\(\displaystyle{ i=1,\dots,n}\)) oraz \(\displaystyle{ X \setminus V=\{x^{(2)}_1,\dots,x^{(2)}_m\}}\) dla pewnych \(\displaystyle{ x^{(2)}_j\in X}\) (\(\displaystyle{ j=1,\dots,m}\)). Jako, że \(\displaystyle{ X}\) jest nieskończona to istnieje \(\displaystyle{ z}\) różny od każdego \(\displaystyle{ x^{(1)}_{i}}\), \(\displaystyle{ x^{(2)}_{j}}\). Więc będący w \(\displaystyle{ U}\) oraz \(\displaystyle{ V}\) czyli \(\displaystyle{ z\in U \cap V}\).
mikrocypek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 11 lut 2024, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
wiek: 65
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy

Re: pokazać, że alpha jest topologią na X

Post autor: mikrocypek »

Dziękuję pięknie! Już rozumiem w tym drugim sposobie o co chodzi, przypuszczamy, że przekrój otoczeń jest pusty i dochodzimy do sprzeczności, zatem jest niepusty. Co do tej poprawki w I części zadania, źle przepisałem tutaj na forum z kartki na której rozwiązałem. Dziękuję za poprawienie.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2024, o 06:35 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Usunięto cytowany tekst. Nie cytujemy całej treści postu, jeśli odpowiadamy bezpośrednio pod tym postem!
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1407
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 66 razy
Pomógł: 83 razy

Re: pokazać, że alpha jest topologią na X

Post autor: Jakub Gurak »

mikrocypek pisze: 11 lut 2024, o 22:04 3) niech \(\displaystyle{ U_i\in\alpha}\) dla każdego \(\displaystyle{ i\in I}\). Wiemy, że każdy \(\displaystyle{ X \setminus U_i}\) jest skończony. \(\displaystyle{ X \setminus \bigcup_{i\in I}^{}U_i= \bigcap_{i\in\ I}^{}X \setminus U_i}\)
przekrój skończonej ilości zbiorów skończonych jest skończony, zatem...
skąd to założenie... :?: Jak chcesz to zastosować tutaj :?:
Lepiej wykorzystać tutaj fakt, mówiący, że przekrój niepustej rodziny zbiorów jest podzbiorem każdego zbioru tej rodziny( oraz fakt, mówiący, że każdy podzbiór zbioru skończonego jest skończony). :lol:
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10227
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: pokazać, że alpha jest topologią na X

Post autor: Dasio11 »

Dodatkowo w sprawdzeniu aksjomatów (2) i (3) nie uwzględniasz faktu, że każdy zbiór otwarty jest albo koskończony, albo pusty - od razu zakładasz, że wszystkie są koskończone.
ODPOWIEDZ