Siedem kul wpisanych w kulę.

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Krawat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 16 lut 2010, o 22:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolskie

Siedem kul wpisanych w kulę.

Post autor: Krawat »

Proszę o pomoc w tym zadaniu.
W kuli o promieniu R znajduje się 6 jednakowych kul, z których każda jest styczna do dwóch sąsiednich, a wszystkie są styczne do danej kuli w punktach jej koła wielkiego. Oblicz promień kuli stycznej zewnętrznie do tych sześciu kul i wewnętrznie do danej kuli.

Doszedłem już do tego, że jeśli
\(\displaystyle{ R}\)- promień dużej kuli
\(\displaystyle{ r}\)- promień jednej z sześciu kul

To wtedy
\(\displaystyle{ R=3r}\)
"Przeciąłem" kulę wzdłuż koła wielkiego, połączone środki małych kul dały sześciokąt, z jego własności otrzymałem powyższą równość.
No, ale co dalej?
Można narysować tą sytuację "z boku", czyli największa kula (jako okrąg), na średnicy leżą mniejsze kulki, pomiędzy nimi, nieco z góry, ta "średnia". Ale żeby zastosować twierdzenie Pitagorasa, trzeba by wyliczyć jeszcze jedną niewiadomą... Odległość kuli od koła wielkiego największej kuli.
Jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Siedem kul wpisanych w kulę.

Post autor: kropka+ »

Krawat pisze: To wtedy
\(\displaystyle{ R=3r}\)
"Przeciąłem" kulę wzdłuż koła wielkiego, połączone środki małych kul dały sześciokąt, z jego własności otrzymałem powyższą równość.
Dobrze. Teraz zainteresowałabym się kołem wyznaczonym przez punkty styczności sześciu kul z tą siódmą. To koło przecina siódmą kulę na dwa różne odcinki kuli.
Krawat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 16 lut 2010, o 22:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolskie

Siedem kul wpisanych w kulę.

Post autor: Krawat »

kropka+ pisze: Dobrze. Teraz zainteresowałabym się kołem wyznaczonym przez punkty styczności sześciu kul z tą siódmą. To koło przecina siódmą kulę na dwa różne odcinki kuli.
Rozwiązałem. Narysowałem przekrój, ale tym razem poprzecznie- widać dużą kulę, dwie małe, i tę średnią.
Można tam jednak zastosować twierdzenie Pitagorasa (trzeba tylko zauważyć dobrze gdzie są znane nam promienie), i wychodzi że promień tej stycznej kuli to połowa promienia tej największej
ODPOWIEDZ