Informatyka od strony naukowej a MiNIPW vs MIMUW

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o studiowaniu: co wybrać? jakie są warunki przyjęć? życie studenckie? Zajrzyjcie tutaj!
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Informatyka od strony naukowej a MiNIPW vs MIMUW

Post autor: VirtualUser »

Witam bardzo serdecznie,
Mam głęboki dylemat, który po przekopaniu stosów wątków na różnych forach dalej pozostaje nierozwiązany. Na wstępie powiem czego od uczelni oczekuje, a potem jakie mam wątpliwości co do obu tych wydziałów.

Zamierzam zostać programistą naukowym, która ma realny wpływ na tworzenie projektów związanych z AI. Najzwyczajniej w świecie chciałbym zdobyć ekspercką wiedzę w tej dziedzinie. Bardzo szanuję i przepadam za matematyką, informatyką (ale nie sprzętówką a akademicką), za to mimo, że nie miałem żadnych problemów z fizyką w liceum a matura z niej poszła mi b. dobrze, to po prostu mi zbrzydła, nie chciałbym z nią mieć za wiele (a najlepiej nic) do czynienia.

MIMUW:
Istotnie podoba mi się to, że nie ma tutaj fizyki, za to pełno jest matematyki i informatyki co się ceni. Wydział ten jest także wiodącym ośrodkiem naukowym w kraju, ma ocenę A+ od komisji akredytacyjnej, jest turbo wysoki poziom, ci zdolniejsi studenci są rozrzucani po całym globie.

Istotną wadą jest to, że... że ten wydział wydawać by się mogło, że kładzie ____ na naukę sztucznej inteligencji. W programie nauczania jest tego tyle co kot napłakał i sprawiające wrażenie w stylu "no skoro to gdzieś tam jest przyszłościowe to wciśniemy to na listy, oklepiemy podstawy i możemy być zadowoleni, że nie jesteśmy gorsi od PW". Sam wydział wymieniając rzeczy, w których się specjalizuje olewa zupełnie tą dziedzinę. Trochę a nawet bardzo to smutne.

MiNI PW:
Mnóstwo matematyki i informatyki co się ceni. Specjalność na magisterce "metody sztucznej inteligencji" jest dla mnie strzałem w dziesiątkę. Widać, że PW mocno wali w stronę data science i AI i pod tym względem MIMUW zostało sporo w tyle (tak to wygląda z zewnątrz, proszę mnie poprawić jeśli się mylę).

ale za to dowalone jest sporo przedmiotów, których istnienie na tym wydziale jest dla mnie zupełną pomyłką. Sprzetówka, sprzętówka i jeszcze raz sprzętówka, do tego latanie po wszystkich dziedzinach fizyki. Ponadto ocena tego wydziału to już tylko A, i nie jest to ośrodek wiodący. Publikacji naukowych też jakoś nie ma wysypu a jakoś niespecjalnie słychać by studenci z MiNI byli jakoś bardzo rozchwytywani, oczywiście są te rankingi uczelni pod względem zainteresowania pracodawców, i tutaj ów uczelnia wygrywa, ale nie mam na myśli lokalnego rynku, a już takiego na szerszą skalę (nawet poza granicami kraju), czego owe rankingi nie uwzględniają.

Chciałbym poznać wasze opinie, zależy mi na tym także by ktoś z MIMUW potwierdził jak to jest faktycznie tam z AI.
Pozdrawiam serdecznie
Lowrider_TBWS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 22 wrz 2008, o 22:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Re: Informatyka od strony naukowej a MiNIPW vs MIMUW

Post autor: Lowrider_TBWS »

Na początku chciałbym zastrzec, że studiuję informatykę na MIMUW i jestem usatysfakcjonowany tymi studiami, więc moja opinia jest mocno subiektywna.

Jeśli chodzi o AI na MIMUW to o ile w programie nie ma żadnych obowiązkowych przedmiotów z AI to jest do wyboru przekrój przedmiotów obieralnych. W szczególności kojarzę:
- 2 elementarne przedmioty ("Sztuczna inteligencja i systemy doradcze" oraz "Systemy uczące się") - poruszana tematyka może nie robi wrażenia, ale myślę że mogą być dobre na początek dla kogoś na 1-2 roku,
- Przetwarzanie języka naturalnego,
- Statystyczna analiza danych,
- Data mining,
- Programowanie w R i wizualizacja danych,
- Wyjaśnialne uczenie maszynowe,
- Deep learning (obecnie szczególnie "gorąca" działka pod względem naukowym)
- ponadto jest też możliwość wyboru przedmiotów z matematyki (np. statystycznych), co w pracy naukowej może być bardzo przydatne.
Opisy tych przedmiotów możesz znaleźć w USOSie:

Przy czym jeśli chodzi o pracę naukową to według mnie istotniejsze niż program studiów jest to jakie (sensowne) grupy badawcze działają na wydziale. Dzięki temu jest większa szansa, że będzie można znaleźć jakieś zajęcie przy grancie któregoś z pracowników naukowych i np. na podstawie tego napisać pracę magisterską czy licencjacką. Osobiście nie jestem w temacie na tyle żeby ocenić jak dokładnie to wygląda na MIMUW, ale o szczegóły możesz zapytać kogoś z Koła Naukowego Uczenia Maszynowego:

Dużym plusem jest też to, że na MIMUW idzie sporo mocnych osób, które też interesują się AI (np. kojarzę absolwetów MIMUW, którzy obecnie pracują w OpenAI czy Google Brain, a więc wiądących ośrodkach badawczych z uczenia maszynowego). Dzięki temu jest duża szansa na nawiązanie ciekawych znajomości.
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

Informatyka od strony naukowej a MiNIPW vs MIMUW

Post autor: AndrzejK »

Na PW poziom AI jest zdecydowanie wyższy.

Z drugiej strony, czy warto już tak mocno ograniczać się na początku akademickiej drogi? Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku byłby licencjat na UW - opanujesz gruntowne podstawy teoretyczne dotyczącej informatyki ogólnie, nabierzesz algorytmicznej wprawy i umiejętności uczenia się. A na magisterkę możesz pójść na PW i kształcić się już ściśle w tej dziedzinie, która najbardziej Cię interesuje.
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Informatyka od strony naukowej a MiNIPW vs MIMUW

Post autor: leg14 »

Na PW poziom AI jest zdecydowanie wyższy.
Bo?
(zwlaszcza , ze kolega mowi o pracy naukowej)
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Informatyka od strony naukowej a MiNIPW vs MIMUW

Post autor: VirtualUser »

leg14 pisze:
Na PW poziom AI jest zdecydowanie wyższy.
Bo?
(zwlaszcza , ze kolega mowi o pracy naukowej)
Jest wyższy na MIMUW? Mógłbyś nieco więcej o tym opowiedzieć?
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Informatyka od strony naukowej a MiNIPW vs MIMUW

Post autor: leg14 »

Virtualuser jeśli to do mnie, to nie wiem. Po prostu jestem ciekaw, czy kolega ma jakieś sensowne argumenty, czy po prostu studiuje AI na PW .

A co do uwagi o pracy naukowej, to informatyka na UW stoi wyżej w rankingach, grantów przyznawanych informatykom jest więcej (np. prof. Sankowski), pod względem matematyki teoretycznej też stoją zdecydowanie lepiej - i tu może dla Ciebie być istotne to, że mają naprawdę mocną probabilistykę. Nie wiem jak jest ze statystyką na MIM, nie wiem jak jest ze statystyką na PW, ale słyszałem, że na PW lepiej (tylko, że to są wypowiedzi studentów, czyli np. "no na PW wszystko rozumiem na MIM nie , czyli PW lepsze" albo "na MIM jakieś syfy ez komputerów, a na PW od razu w R jedziemy").
Zymon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 3 lis 2017, o 10:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 15 razy

Informatyka od strony naukowej a MiNIPW vs MIMUW

Post autor: Zymon »

VirtualUser pisze: ale za to dowalone jest sporo przedmiotów, których istnienie na tym wydziale jest dla mnie zupełną pomyłką. Sprzetówka, sprzętówka i jeszcze raz sprzętówka, do tego latanie po wszystkich dziedzinach fizyki.
To zdanie świadczy o tym, że nie do końca zdajesz sobie sprawę z podstawowej róznicy pomiędzy owymi kierunkami. MiNI mimo iż kładzie ogromny nacisk na stronę naukową to wciąż jest (jeszcze) wydziałem uczelni technicznej i kończąc tamtejszą informatykę otrzymasz tytuł zawodowy inżyniera, a nie "tylko" licencjata. Stąd obecność jak to nazwałeś "sprzętówki", która ma Cie przystosować do pracy również od od strony technicznej. Oczywiście, w większości przedmioty te są traktowane po macoszemu i wiedza płynie głownie z gałęzi naukowej, jednakowoż właśnie te podstawy umożliwiają uzyskanie tytułu inżyniera. Dlatego słowo "pomyłka", którego użyłeś jest co najmniej nadużyciem. Co do fizyki to jej obecność w programie jest odgórnie determinowana przez władze PW. Po prostu każdy kierunek ją ma.

Co do samego porównania. Tym, że jest tylko tylko A a nie A+ bym się raczej nie przejmował na Twoim miejscu, to nie ma aż takiego znaczenia o czym się przekonasz gdy zetkniesz się z oboma wydziałami. Pracując nad wspólnymi projektami MiNI oraz MIMUW (tak, potrafimy współpracować ;p) doszliśmy wspólnie do wniosku, że wielkich różnic pomiędzy tymi dwoma kierunkami nie ma. Patrząc po perspektywach zawodowych, absolwentów MiNI częściej biorą do "korpo" podczas gdy Ci z MIMUW częściej pracują dalej naukowo.

Zgodziłbym się również z powyższą opinią odnośnie AI, iż jest lepsza na MiNI. Oczywiście moje zdanie jest czysto subiektywne, gdyż nie ma żadnych chociaż trochę naukowych porównań obu wydziałów pod tym kątem. Swoją opinię opieram na obecności wielu czołowych specjalistów od uczenia maszynowego, którzy wykładają jak i pracują naukowo na MiNI. Z drugiej strony aspekt matematyczny jest raczej na korzyść MIMUW chociaż tam akurat podobno (opinia studentów magisterki) stata oraz dyskretna leżą.
Lowrider_TBWS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 22 wrz 2008, o 22:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Re: Informatyka od strony naukowej a MiNIPW vs MIMUW

Post autor: Lowrider_TBWS »

Zymon pisze: Swoją opinię opieram na obecności wielu czołowych specjalistów od uczenia maszynowego, którzy wykładają jak i pracują naukowo na MiNI.
Co masz na myśli pisząc o czołowych specjalistach? Z tego co mi wiadomo to rzadko kto z Polski publikuje na czołowych konferencjach z ML (mam na myśli NIPS, ICML czy ICLR) i odnoszę wrażenie że takich osób w Polsce po prostu nie ma. Dlatego jeśli ktoś chce na poważnie zajmować się ML od strony naukowej pewnie powinien rozważyć wyjazd z kraju…
Zymon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 3 lis 2017, o 10:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Informatyka od strony naukowej a MiNIPW vs MIMUW

Post autor: Zymon »

Oczywiście, opacznie się wyraziłem. Specjalistach jak na polskie podwórko, jak sam wypunktowałeś innych w kraju próżno szukać.

Na marginesie. Z tego co wiem w recenzji jest teraz kilka dużych publikacji z tej dziedziny autorstwa Polaków.
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

Informatyka od strony naukowej a MiNIPW vs MIMUW

Post autor: AndrzejK »

leg14 pisze:
Na PW poziom AI jest zdecydowanie wyższy.
Bo?
(zwlaszcza , ze kolega mowi o pracy naukowej)
Przyznam szczerze, że sam chciałbym znać powód takiego stanu rzeczy. MIMUW to naprawdę świetny wydział pełny specjalistów jeśli chodzi np. o algorytmikę (szczególnie algorytmy tekstowe), kryptografię, logikę i teorię obliczeń, ale AI tam kompletnie leży.
Nie ma żadnego dobrego seminarium magisterskiego do realizowania tego typu pasji. Na licencjacie jest kilka przedmiotów obieralnych obejmujących te tematykę, ale z tego co wiem są na tragicznym poziomie - prowadzący tylko "dotyka" poszczególnych zagadnień, w wyniku czego nie można się niczego sensownego nauczyć.
Jednak z tego co wiem (bo studiuję na MIMie), wydział dąży do tego, aby to zmienić i dostosować ofertę dydaktyczną do panującej ostatnio mody - więc kto wie, może za 2-3 lata cofnę swoje słowa .

Na uwagę jednak zasługuje fakt, że na MIMUW prężnie działa Koło Uczenia Maszynowego - byłem na kilku spotkaniach i rzeczywiście jest tam dość fajnie, można się sporo rzeczy nauczyć i "wejść" w to towarzystwo, poznać ludzi o zbliżonych upodobaniach. Jednak jest ono otwarte dla wszystkich, nie tylko dla studentów MIMu, więc nie brałbym tego jako argument za tym, żeby wybrać MIM.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Informatyka od strony naukowej a MiNIPW vs MIMUW

Post autor: Mruczek »

Zymon pisze: Z drugiej strony aspekt matematyczny jest raczej na korzyść MIMUW chociaż tam akurat podobno (opinia studentów magisterki) stata oraz dyskretna leżą.
Dyskretna absolutnie na MIMUWie nie leży. Algorytmika, teoria obliczeń, logika to główne kierunki badawcze na informatyce na MIMUWie.

@VirtualUser, jeżeli uczenie maszynowe aż tak Cię interesuje to zacznij interesować się tym już teraz - jest pełno kursów i publikacji w internecie.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Informatyka od strony naukowej a MiNIPW vs MIMUW

Post autor: VirtualUser »

Mruczek pisze: @VirtualUser, jeżeli uczenie maszynowe aż tak Cię interesuje to zacznij interesować się tym już teraz - jest pełno kursów i publikacji w internecie.
W tym temacie szperam na własną rękę, a studia traktuję jako dopełnienie tego wszystkiego.
ODPOWIEDZ