pochodna z transpozycji

Różniczkowalność, pochodna funkcji. Przebieg zmienności. Zadania optymalizacyjne. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku różniczkowego.
NorthPersonage666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 11 mar 2015, o 19:55
Płeć: Kobieta
Podziękował: 26 razy

pochodna z transpozycji

Post autor: NorthPersonage666 »

Hejka. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego pochodna cząstkowa funkcji\(\displaystyle{ psi=y^Ty-2a^TX^Ty+a^TX^TXa}\) względem a wynosi \(\displaystyle{ -2X^Ty+2X^TXa}\)? Bardzo proszę
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

pochodna z transpozycji

Post autor: bartek118 »

Domyślam się, że \(\displaystyle{ X}\) to macierze, \(\displaystyle{ a}\) to wektor, podobnie \(\displaystyle{ y}\). No to różniczkujemy po \(\displaystyle{ a}\) tak "intuicyjnie" (można sprawdzić na spokojnie ilorazy różnicowe, że to jest poprawnie):
\(\displaystyle{ y^T y}\) - tu pochodna to \(\displaystyle{ 0}\), bo to nie zależy od \(\displaystyle{ a}\)
\(\displaystyle{ -2a^TX^Ty}\) - tu mamy liniową zależność od \(\displaystyle{ a}\), więc \(\displaystyle{ a}\) po prostu znika (tak jak różniczkowalibyśmy funkcję typu \(\displaystyle{ Ka}\) - wyjdzie \(\displaystyle{ K}\)), zatem mamy \(\displaystyle{ -2X^Ty}\)
\(\displaystyle{ a^TX^TXa}\) - tu mamy zależność "kwadratową" od \(\displaystyle{ a}\) - różniczkujemy - dwójka "spada" na dół i jedno \(\displaystyle{ a}\) znika, czyli \(\displaystyle{ 2X^TXa}\)
ODPOWIEDZ