Dowód nierówności

Różniczkowalność, pochodna funkcji. Przebieg zmienności. Zadania optymalizacyjne. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku różniczkowego.
student3764
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 4 lut 2016, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 1 raz

Dowód nierówności

Post autor: student3764 »

Walczę z następującym zadaniem:
Pokaż, że dla każdej liczby rzeczywistej \(\displaystyle{ x\in(0,1)}\) zachodzi nierówność \(\displaystyle{ 2^x < 1+x}\)

Moim pomysłem jest zdefiniowanie funkcji \(\displaystyle{ f(x)=1+x-2^x}\)

\(\displaystyle{ f(0)=f(1)=0}\) , \(\displaystyle{ f'(x)=1-2^x\ln2}\) , \(\displaystyle{ f'(0)=1-\ln2>0}\)

Czy powiedzenie, że funkcja w \(\displaystyle{ 0}\) jest równa \(\displaystyle{ 0}\), pochodna w \(\displaystyle{ 0}\) jest dodatnia oraz zeruje się tylko raz w przedziale \(\displaystyle{ (0,1)}\) wystarczy?

Nie wiem czy w ogóle moje podejście jest dobre, zapewne jest jakieś optymalniejsze. Proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony 29 cze 2023, o 15:50 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22276
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3765 razy

Re: Dowód nierówności

Post autor: a4karo »

Spróbuj nierówności Bernoulliego

Dodano po 12 godzinach 4 sekundach:
Tak, Twoje tozumowanie jest wystarczające.

Alternatywą może być takie coś: lewa strona jest funkcją ściśle wypukłą, a prawa wyznacza prostą, która ją przecina w dwóch punktach `x=0` i `x=1`. Stąd żądana nierówność.
ODPOWIEDZ