Czy istnieje taka funkcja

Różniczkowalność, pochodna funkcji. Przebieg zmienności. Zadania optymalizacyjne. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku różniczkowego.
jackie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 4 gru 2011, o 10:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 40 razy

Czy istnieje taka funkcja

Post autor: jackie »

Czy istnieje funkcja różniczkowalna \(\displaystyle{ \RR \rightarrow \RR}\) dla której:
\(\displaystyle{ 1) f(1)=f(-1)=1 \\\
2) f(0)=0 \\
3) |f'(x)| \le 1}\)

Pierwsze skojarzenie \(\displaystyle{ |x|}\), ale nie jest różniczkowalny w zerze.. Przy innych próbach tez coś nie gra, ale myślę ze istnieje, tylko coś pomijam.. Jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
JakimPL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2401
Rejestracja: 25 mar 2010, o 12:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 459 razy

Czy istnieje taka funkcja

Post autor: JakimPL »

Wystarczy znaleźć funkcję \(\displaystyle{ g\colon[0,1]\to[0,1]}\), która spełnia:
1) \(\displaystyle{ g(1)=g'(1)=1}\)
2) \(\displaystyle{ g(0)=g'(0)=0}\)
3) \(\displaystyle{ |g'(x)|\leqslant 1}\)

Wówczas funkcja

\(\displaystyle{ f(x)=\begin{cases}g(x),& x\in[0,1] \\g(-x),& x\in[-1,0] \\ |x|,& x\not\in[-1,1]\end{cases}}\)

jest różniczkowalna i spełnia założenia. Załóżmy, że \(\displaystyle{ g(1)=1}\), \(\displaystyle{ g(0)=0}\). Ale

\(\displaystyle{ 1=g(1)-g(0)=\int_0^1 g'(x)\mbox{d}x\leqslant\int_0^1 |g'(x)|\mbox{d}x\leqslant\int_0^1 1\mbox{d}x =1}\)

Jakie są wnioski?
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Czy istnieje taka funkcja

Post autor: Chromosom »

Funkcja różniczkowalna musi mieć ciągłą pochodną. Możesz narysować sobie wykres pochodnej. W żadnym punkcie jej wartość bezwzględna nie może być większa niż 1. Całka oznaczona pochodnej musiałaby być równa -1 po lewej stronie oraz równa 1 po prawej stronie. Można spróbować osiągnąć taki stan, dobierając pochodną stale równą -1 po lewej stronie oraz stale równą 1 po prawej stronie. Wtedy istotnie całki oznaczone miałyby tę wartość. Jednakże uniemożliwiłoby to, aby pochodna byłą ciągła. Otrzymaliśmy sprzeczność.

Zauważ, że funkcja nie może przyjąć wartości 0 w żadnym innym punkcie, niż \(\displaystyle{ x=0}\), bo wtedy w pewnym miejscu wartość bezwzględna pochodnej musiałaby być większa niż 1.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Czy istnieje taka funkcja

Post autor: bartek118 »

Chromosom pisze:Funkcja różniczkowalna musi mieć ciągłą pochodną.

Niby dlaczego?

Edit: Głupie pytanie, cofam Oczywiste.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Czy istnieje taka funkcja

Post autor: Chromosom »

Zastanawiam się, czy nie powiedziałem tego zbyt pochopnie. Tutaj mamy ciekawy przykład:

Jednakże nie wydaje się to zmieniać faktu, że nie jest możliwe, aby istniała funkcja różniczkowalna w \(\displaystyle{ x=0}\) spełniająca te warunki.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Czy istnieje taka funkcja

Post autor: bartek118 »

Chromosom pisze:Zastanawiam się, czy nie powiedziałem tego zbyt pochopnie. Tutaj mamy ciekawy przykład:
Nie, tutaj z tw. Lagrange'a mamy nawet Lipschitzowość:
\(\displaystyle{ |f(x)-f(y)| = |f'(c)| \cdot |x-y| \leq |x-y|}\)

-- 16 lut 2014, o 19:03 --

Nie, dobra. Przez chwilę myślałem, że Lipschitzowość gwarantuje, że pochodna jest ciągła, ale zdałem sobie sprawę, że tak jednak być nie musi.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Czy istnieje taka funkcja

Post autor: Chromosom »

Spełnienie warunku Lipschitza nie zagwarantuje nawet różniczkowalności

Podana przeze mnie propozycja wydaje się być poprawnym szkicem (bo rozwiązanie to nie jest). Sądzę jednak, że gdybyśmy chcieli uniknąć stosowania całek, warunek Lipschitza będzie tutaj przydatny. Zapewne powrócę do tego zadania w najbliższym czasie.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Czy istnieje taka funkcja

Post autor: bartek118 »

Chromosom pisze:Spełnienie warunku Lipschitza nie zagwarantuje nawet różniczkowalności
Tak, to prawda, ale myślałem, że jeśli \(\displaystyle{ f}\) jest Lipschitza i różniczkowalna, to pochodna jest ciągła, ale tak być nie musi oczywiście.

Co do samego zadania, jestem przekonany, że taka funkcja nie istnieje - po prostu widać, że nie może taka istnieć, bo musiałaby w taki nienaturalny sposób schodzić do zera.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Czy istnieje taka funkcja

Post autor: Chromosom »

bartek118 pisze:Co do samego zadania, jestem przekonany, że taka funkcja nie istnieje - po prostu widać, że nie może taka istnieć, bo musiałaby w taki nienaturalny sposób schodzić do zera.
Również podoba mi się takie uzasadnienie, bardziej na intuicję - chociaż trzeba je przekształcić na język matematyczny. Nie można schodzić do 0 szybciej niż 1, ponieważ wtedy nie spełnimy warunku nt. pochodnej wymaganego w zadaniu. Jeśli w którymś miejscu będziemy schodzić wolniej niż 1, na pewno nie osiągniemy 0. Zatem musimy schodzić z obu stron po prostej, a stąd otrzymujemy \(\displaystyle{ f(x)=|x|}\), która nie jest różniczkowalna.
Awatar użytkownika
JakimPL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2401
Rejestracja: 25 mar 2010, o 12:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 459 razy

Czy istnieje taka funkcja

Post autor: JakimPL »

Co do samego zadania, jestem przekonany, że taka funkcja nie istnieje - po prostu widać, że nie może taka istnieć, bo musiałaby w taki nienaturalny sposób schodzić do zera.
Zatrzymam się przy całkach jeszcze na moment. Załóżmy, że \(\displaystyle{ f'(x)}\) jest ciągła w zerze, wówczas w przedziale \(\displaystyle{ x\in(-\delta,\delta)}\) mamy \(\displaystyle{ |f'(x)|<\varepsilon}\) dla \(\displaystyle{ \varepsilon\in(0,1)}\). Ale

\(\displaystyle{ 2\delta=\int_{-\delta}^{\delta}f'(x)\mbox{d}x\leqslant \int_{-\delta}^{\delta}|f'(x)|\mbox{d}x\leqslant\int_{-\delta}^{\delta}\varepsilon\mbox{d}x=\varepsilon \cdot 2\delta}\)

Sprzeczność.

Nie musimy rozpatrywać nawet tego przypadku. Ustaliliśmy już, że \(\displaystyle{ f(0)=f'(0)=0}\) oraz \(\displaystyle{ f'(x)={\rm sgn}(x)}\) prawie wszędzie. Ponieważ

\(\displaystyle{ \lim_{x\to 0}\frac{f(x)}{x}=0}\)

to \(\displaystyle{ |x|\leqslant \delta \Rightarrow |f(x)|<\varepsilon|x|\leqslant\varepsilon\delta}\) dla ustalonego \(\displaystyle{ \varepsilon}\) i dobranej \(\displaystyle{ \delta}\). Stąd

\(\displaystyle{ \delta = \int_0^{\delta}{\rm sgn}(x)\mbox{d}x=\int_0^{\delta}f'(x)\mbox{d}x=f(\delta)<\delta\varepsilon}\)

Można również się powołać na fakt, że pochodna może być nieciągła, ale nie może mieć skoków.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10261
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 41 razy
Pomógł: 2381 razy

Czy istnieje taka funkcja

Post autor: Dasio11 »

JakimPL pisze:Załóżmy, że \(\displaystyle{ f'(x)}\) jest ciągła w zerze,
A jak nie jest?
JakimPL pisze:Ustaliliśmy już, że \(\displaystyle{ f(0)=f'(0)=0}\) oraz \(\displaystyle{ f'(x)={\rm sgn}(x)}\) prawie wszędzie.
Dlaczego?
Awatar użytkownika
JakimPL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2401
Rejestracja: 25 mar 2010, o 12:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 459 razy

Czy istnieje taka funkcja

Post autor: JakimPL »

Co do pierwszego:
Nie musimy rozpatrywać nawet tego przypadku.
Dalej odwołałem się do rozumowania Chromosoma i uznałem to za punkt startowy.
Awatar użytkownika
PiotrowskiW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 649
Rejestracja: 14 lis 2011, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 67 razy

Czy istnieje taka funkcja

Post autor: PiotrowskiW »

Chromosom,
Nie znam dowodu ale słyszałem na wykładzie z równań różniczkowych, że funkcja spełniająca warunek Lipschitza jest różniczkowalna prawie wszędzie.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Czy istnieje taka funkcja

Post autor: norwimaj »

Proponuję wrócić do zadania.

Gdyby taka funkcja istniała, musiałaby zachodzić równość \(\displaystyle{ f(x)=|x|}\) dla \(\displaystyle{ x\in[-1,1]}\). Załóżmy bowiem, że istnieje \(\displaystyle{ x\in[-1,1]}\) taki, że \(\displaystyle{ f(x)\ne |x|}\). Teraz są różne przypadki, a w każdym z nich zastosowanie twierdzenia Lagrange'a daje sprzeczność. Na przykład, gdy \(\displaystyle{ x>0}\) i \(\displaystyle{ f(x)>x}\), to istnieje \(\displaystyle{ \xi\in(0,x)}\) takie, że \(\displaystyle{ f'(\xi)=\frac{f(x)}x>1}\).
ODPOWIEDZ