współrzędne sferyczne

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
ozi90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 2 wrz 2010, o 09:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

współrzędne sferyczne

Post autor: ozi90 »

Nie wiem jak oznaczyć kąt, ten 'drugi' który dochodzi po wspołrzednych walcowych. gdzie jest 'zero' tego kąta? Na osi 0Z? np. półkula\(\displaystyle{ x^{2}+y^{2}+z^{2}= 4}\), \(\displaystyle{ z \ge 0}\), ma kąt 'poziomy' \(\displaystyle{ \in (0,2 \pi}\) ), a 'pionowy'? \(\displaystyle{ \in (- \frac{ \pi }{2} \frac{ \pi }{2}}\) ? Jeśli tak to czemu? Przepraszam za nazewnictwo ale nie wiem jak inaczej powiedzieć ;)
Awatar użytkownika
dareox
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 sie 2010, o 16:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów/Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

współrzędne sferyczne

Post autor: dareox »

Rozrysuj sobie tą połkule co podałeś za przykład. Z rysunku mozna zobaczyć jak katy sie zmieniają. Patrz jak musi sie krecic promień. Twój "poziomy" (czyli długość geograficzna albo długość azymutalna) kąt musi zrobic pełne kółko czyli od 0 do 2pi. Twój "pionowy" (czyli szerokość geo lub odległość zenitalna) jest od 0 do pi/2 a dlaczego? Rysunek pokaże. Łatwo zobaczyc spłaszczając to do 2D np do osi x i z to kąt zaczyna od półosi x dodatnie a kończy na z.
Awatar użytkownika
M Ciesielski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2524
Rejestracja: 21 gru 2005, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 302 razy

współrzędne sferyczne

Post autor: M Ciesielski »

A ja zaznaczam, że we współrzędnych walcowych nie mamy dwóch kątów. Wyobraź sobie walec - masz kąt (w podstawie), promień podstawy i wysokość. Chyba, że pomyliło Ci się ze sferycznymi, tam są dwa kąty.
Awatar użytkownika
dareox
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 sie 2010, o 16:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów/Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

współrzędne sferyczne

Post autor: dareox »

No właśnie nie zauważyłem, w temacie sferyczne w treści walcowe i 2 katy. Pasuje sprecyzować o co Ci chodzi ozi90
ODPOWIEDZ