Pole powierzchni pod funkcją.

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
ThorvalD
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 20 paź 2009, o 17:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 13 razy

Pole powierzchni pod funkcją.

Post autor: ThorvalD »

Witam. Mam pytanko. Jako, że z całkami nie mam styczności od jakiegoś czasu, mam pewien problem. Otóż na wytrzymałości liczyliśmy ugięcia i trzeba było policzyć pola powierzchni pod funkcjami. Jeżeli funkcja leży w jednej ćwiartce to jest ok. Niestety problem się pojawił, kiedy dostałem obciążenie, w którym wykres momentów przechodzi przez oś Y czyli pole leży w dwóch ćwiartkach. Z tego co pamiętam, to jeżeli scałkuję teraz tą funkcję, to otrzymam pole równe: pole na plusie - pole na minusie. Jak w takim razie policzyć pole tej figury? Z góry powiem, że nie mogę tej funkcji rozbić na "górną" i "dolną" bo nie mogę określić przedziału całki oznaczonej ( taka funkcja ;/). Z góry dzięki za pomoc.

Kod: Zaznacz cały

http://limba.wil.pk.edu.pl/~mh/Zadania/Statyka/Teoria/super_3.gif


Funkcja obrazująca wykres momentu przechodzi przez '0'. Jak obliczyć pole dla takiej figury?
pawellogrd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 844
Rejestracja: 19 lis 2009, o 15:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 121 razy
Pomógł: 156 razy

Pole powierzchni pod funkcją.

Post autor: pawellogrd »

Nie jestem pewien czy to masz na myśli ale chyba tak. Jeżeli funkcja przecina oś Y w punkcie \(\displaystyle{ (a,0)}\), a określamy ją dla przedziału \(\displaystyle{ x \in (b,c)}\) to polem pod jej wykresem będzie \(\displaystyle{ \int_b^a f(x) \mbox{d}x - \int_a^c f(x) \mbox{d}x}\)
ODPOWIEDZ