Długość sinusa

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
Gość

Długość sinusa

Post autor: Gość »

Jak policzyć długość wykresu funkcji sinus? Próbowałem zwyczajnie wstawic do wzoru: l=S sqrt(1+(f'(x))^2), ale nie mogę z tego wybrnąć. Granice oczywiście nie mają znaczenia. Niech będzie np. . Starałem się znaleźć jakieś podobieństwo do całki z sinusem (nie kwadrat) pod pierwiastkiem, ale nic nie zauważyłem. Taką całkę łatwo policzyć poprzez zastosowanie kata połówkowego, potem mozna pozbyc sie pierwiastka i jestem w domu. Jednak tej pierwszej całki obliczyc nie umiem. Moze ktoś ma jakieś rady?
prezioso

Długość sinusa

Post autor: prezioso »

Też mam problem z tą całką z sqrt((1 + (cosx)^2)) dx, ale spróbuję to zrobić


Zrobiłem z Excelu: ~3,818 w jak chcesz wiedzieć jak to zrobiłem to wal na GG: 2549255

Nie jest wyliczanie na papierze, ale znacznie krótsze, i jednocześnie mniej dokładne niestety
Gość

Długość sinusa

Post autor: Gość »

No właśnie, to tylko przybliżenie Nie wiadomo jak wybrnąć z tej całki klasycznie. A może to jest numeryczna całka a nie analityczna...? Hmm...
kat_666_

Długość sinusa

Post autor: kat_666_ »

sproboj policzyc ta calke przez podstawienie sinx=t, dobrze pokombinujesz i napewno wyjdzie...
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

Długość sinusa

Post autor: Arek »

Całka, którą chcesz policzyć jest niestety całką eliptyczną...

Co to jest całka eliptyczna??? Cóż - pisząc w skrócie paskudna całka, która nie ma elementarnego rozwinięcia...

Co do długości sinusa na przedziale [0,pi], jest ona równa:

cóż - jest to niewyrażalna żadnymi pi ani e liczba niewymierna o przybliżeniu:

3.820197789027712017904762082

Trochę to inaczej niż prezioso, ale Mathematica rzadko się myli (don't ask how...)
ODPOWIEDZ