Całka logarytmu naturalnego

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
wyderek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 21:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Całka logarytmu naturalnego

Post autor: wyderek »

\(\displaystyle{ \int \left( \ln \left( x ^{2} -1 \right) -\ln \left( x+1 \right)\right)}\)

Wiem, że mogę uprościć
\(\displaystyle{ \ln \left( x+1 \right) \left( x-1 \right) -\ln \left( x+1 \right) =\ln \frac{ \left( x+1 \right) \left( x-1 \right) }{ \left( x+1 \right) }=\ln \left( x-1 \right)}\)

Dalej coś znalazłem z całkowania przez części. Mam mieszane uczucia co do zastosowania podstawienia w celu obliczenia całki. Ale jako, że w grę wchodziła by też różniczka ln(t), wydaje mi się, że lepiej będzie polecieć na żywca, chociaż mam wrażenie, że ryzykuję, bo na dobrą sprawę mamy do czynienia z funkcją złożoną.

\(\displaystyle{ \int \ln \left( x-1 \right) = \left( x+1 \right) ^{,} \cdot \ln \left( x+1 \right) - \int \left( x+1 \right) \left( \ln \left( x+1 \right) \right) ^{,}}\)

Tutaj warto zrobić przerwę, aby zróżniczkować \(\displaystyle{ \ln(x+1)}\):

\(\displaystyle{ \left( \ln \left( x+1 \right) \right) ^{,}= \frac{1}{x+1} \cdot 1}\) no coż...

Wracając do poprzednich obliczeń:

\(\displaystyle{ \int \left( \ln \left( x ^{2} -1 \right) -\ln \left( x+1 \right)\right) = \left( x+1 \right) \ln \left( x+1 \right) - \int \left( x+1 \right) \frac{1}{x+1}=}\)
\(\displaystyle{ = \left( x+1 \right) \ln \left( x+1 \right) -x+C}\)


Jak mi to poszło?

-- 10 paź 2012, o 18:22 --

Aha, dziedzinę pominąłem umyślnie...
Ostatnio zmieniony 10 paź 2012, o 19:51 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
miodzio1988

Całka logarytmu naturalnego

Post autor: miodzio1988 »

zrozniczkuj wynik i sam zobaczysz
wyderek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 21:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Całka logarytmu naturalnego

Post autor: wyderek »

Zatem misja zakończona sukcesem

-- 10 paź 2012, o 18:29 --

Martwiłem się chwilkę o ten ostatni \(\displaystyle{ -x }\), ale akurat zniwelował \(\displaystyle{ +1}\) z różniczki \(\displaystyle{ \ln(x+1)}\). Super!
Awatar użytkownika
spamer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 200
Rejestracja: 1 lip 2012, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 42 razy

Całka logarytmu naturalnego

Post autor: spamer »

Brak \(\displaystyle{ dx}\) - to ważne.
ODPOWIEDZ