Zakaz umieszczania skanów na forum.

To miejsce, gdzie można można porozmawiać na temat funkcjonowania forum, zachowania użytkowników i pracy moderatorów...
ziggurad
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 27 wrz 2005, o 15:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 4 razy

Zakaz umieszczania skanów na forum.

Post autor: ziggurad »

Sprawa pierwsza - jeżeli gdzieś znajduje się topic na ten temat to z góry przepraszam jednakże takiego nie znalazłem.
Sprawa druga - czytałem regulamin 6.6:
(...) Wklejanie skanów jest możliwe jedynie w przypadku niewielkich rysunków lub schematów. (...)
Czy ktoś z szanownej administracji mógłby mi uzasadnić zakaz wrzucania skanów na forum?
Rozumiem że Latex jest na prawdę przydatny i ułatwia pisanie formuł matematycznych - nie raz go używałem. Ale nie raz łatwiej jest zeskanować potrzebne dane. Nie chodzi mi tylko o osoby potrzebujące pomocy na forum i skanujące treści zadań z podręczników ale także o wklejanie rozwiązania jako skanu.

Dobra Ci co potrzebują pomocy niech sobie piszą, a nie zeskanują, wkleją i tylko czekają na odp.

Ale np Ci co chcą pomóc? Dobrze wiadomo że przepisanie dłuższych obliczeń do Latexa trochę trwa, nie mówiąc o poprawianiu błędów (chodzi mi głównie o osoby początkujące z Latexem). Wydaje mi się że wiele osób bierze najpierw kartkę i próbuje rozwiązać dane zadanie właśnie na niej a nie od razu zabiera się do pisania w Latexie, no chyba że odpowiedź jest banalna. I wydaje mi sie że szybciej jakaś osoba która rozwiązała zadanie zeskanuje tą ową kartkę niż użyje Latexa.

Chodzi o to żeby wszystko było w 100% czytelne?
Do tego że obliczenia w Latexie każdy przeczyta to chyba nikt nie ma wątpliwości, ale czy je zrozumie? Wiele osób przepisując obliczenia opuszcza jakieś przekształcenia ponieważ nie chce im się ich przepisywać choć "na kartce" występują. Odchudzenie obliczeń powoduje nieraz problemy ze zrozumieniem rozwiązania.

Czy może chodzi o kwestie techniczne?
Jeśli tak to jakie?
Skany można bez problemu wrzucić na inny serwer niż ten na którym działa matematyka.pl
Niektóre od razu generują miniaturkę wraz z odnośnikiem do obrazu w wyżej jakości, właśnie taką miniaturkę można zamieścić na forum - klika ten kto chce a nie każdy, choć sam temat odwiedzają już tylko osoby zainteresowane...
Chodzi o to że wydłuża to wczytywanie strony tematu? Możliwe, tylko ciekawe o ile? Średnie prędkości Internetu w Polsce już poszły trochę do góry i z wczytywaniem jakiś obrazów nie powinno być problemów... No bez przesady...

Dobra kończę bo się rozpisałem, idę liczyć zadania na kolokwium.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 31 mar 2008, o 20:37 przez ziggurad, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
tkrass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1464
Rejestracja: 21 lut 2008, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cambridge / Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 186 razy

Zakaz umieszczania skanów na forum.

Post autor: tkrass »

moim zdaniem chodzi właśnie o wydłużenie czasu ładowania. i rzadko jak robie komuś zadanie to liczę je na kartce, częściej radzę sobie w głowie z latexem
ziggurad
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 27 wrz 2005, o 15:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 4 razy

Zakaz umieszczania skanów na forum.

Post autor: ziggurad »

Nie mówię że każdy tak robi Ale ja zawsze muszę mieć kartkę i najwyżej później Latex.

Wrzucenie linku do skanu w temacie także wydłuża ładowanie topicu? Nie wydaje mi się, a taki właśnie mój post wylądował w koszu.
robert9000
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1420
Rejestracja: 11 sty 2008, o 22:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 411 razy

Zakaz umieszczania skanów na forum.

Post autor: robert9000 »

ziggurad, zawsze przepisując bedziesz się wprawiał w używaniu Latexa, pozatym możesz w rozwiązaniu na forum przedstawić "skrót" myślowy obliczeń, wyłączajac coniektóre obliczenia, a dokładne rozwiązania przesłać danej osobie uzywając wiadomości prywatnek , lub wklejając do niej poprostu link ze skanem
ziggurad
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 27 wrz 2005, o 15:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 4 razy

Zakaz umieszczania skanów na forum.

Post autor: ziggurad »

Nie muszę się wprawiać w Latexa, moim zdaniem znam go na poziomie wystarczającym. Nie chodzi mi o to że nie umiem w Latexie pisać tylko o to że szybciej jest wrzucić skan. Chodzi też o to że zdarzają się użytkownicy leniwi i nie chce im się przepisywać Zapewne powiedziecie że jak nie ta to następna osoba pomoże...

Jeżeli linka z rozwiązaniem wyślę drogą prywatną inni użytkownicy już nie skorzystają z mojego rozwiązania. No ale dobra powiedzmy że mogę wysłać. Ale co wtedy gdy ja chcę uzyskać pomoc?

Ostatnio w odpowiedzi wrzuciłem tylko link do skanu, okazało się że to też jest zablokowane
Awatar użytkownika
Lorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7153
Rejestracja: 2 sty 2006, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1324 razy

Zakaz umieszczania skanów na forum.

Post autor: Lorek »

Ten zakaz jest po to by się na forum nie ukazywały takie "cuda":

Oprócz tego, że ciężko jest się doczytać, to i obrazek wcale niekonieczny, a wstawiony bezpośrednio tylko spowalnia stronę.
Nostry
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1361
Rejestracja: 9 cze 2004, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Litzmannstadt
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Zakaz umieszczania skanów na forum.

Post autor: Nostry »

Podczas pisania pełnej odpowiedzi mamy z boczku zestaw najczęściej używanych 'LaTeX-ów', są tam między innymi po to, by ułatwić Użytkownikom stosowanie się do tego punktu Regulaminu
ziggurad
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 27 wrz 2005, o 15:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 4 razy

Zakaz umieszczania skanów na forum.

Post autor: ziggurad »

Lorek pisze:Ten zakaz jest po to by się na forum nie ukazywały takie "cuda":
Rozumiem że nikt nie chciałby uzyskać pomocy w ten sposób ;)
Nostry pisze:Podczas pisania pełnej odpowiedzi mamy z boczku zestaw najczęściej używanych 'LaTeX-ów', są tam między innymi po to, by ułatwić Użytkownikom stosowanie się do tego punktu Regulaminu
Rozumiem że Administracja próbuje jak najbardziej ułatwić korzystanie z Latexa :)

Moim skromnym i zapewne nic nie znaczącym zdaniem myślę że na forum powinno być dopuszczone umieszczanie skanów, wystarczyło by opisać jedynie dopuszczalność tego. Na przykład skany mogłyby się pojawić tylko w formie odnośników - żeby nie obciążać serwera, po drugie jedynie w przypadkach dłuższych obliczeń i tylko w dobrej jakości - chodzi o pismo ;)

Nie zamierzam się wykłócać itp jedynie przedstawiam swoją propozycję ;)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

Zakaz umieszczania skanów na forum.

Post autor: bolo »

Po to zostały utworzone wspomniane przyciski, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z Latex-a lub chociażby jego naukę. Latex jest uniwersalnym i jedynym dozwolonym sposobem zamieszczania formuł matematycznych na naszym forum. Kwestia skanów została sprecyzowana już dawno temu.
Awatar użytkownika
Szemek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4819
Rejestracja: 10 paź 2006, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 1407 razy

Zakaz umieszczania skanów na forum.

Post autor: Szemek »

Dla mnie sprawa z LaTeX-em jest jasna.
LaTeX to najlepszy sposób zapisu wyrażeń matematycznych. Na początku 'kodowanie' może iść trochę wolniej, ale obecnie są takie udogodnienia i jest dostępna instrukcja, że naprawdę skany są potrzebne tylko w zadaniach z geometrii i innych zadaniach, które tego wymagają. Reszcie skanów dziękujemy - kosz jest bardzo pojemny ;)
Skan w nieuzasadnionym przypadku odbieram jako zwykłe lenistwo użytkownika.
*Kasia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2826
Rejestracja: 30 gru 2006, o 20:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin/warszawa
Podziękował: 62 razy
Pomógł: 482 razy

Zakaz umieszczania skanów na forum.

Post autor: *Kasia »

Kiedy zalogowałam się na forum, LaTeX początkowo sprawiał mi pewne trudności, a wtedy jeszcze nie było takich udogodnień, jakie są obecnie. Ale jakoś przeżyłam taki zapis, a nawet się do niego przyzwyczaiłam. Więc nie rozumiem tłumaczenia się w stylu "przepraszam, ale nie umiem tego zapisać", jakie często widnieją pod postami.
A co się z tym wiąże, nie widzę potrzeby skanów, poza rysunkami.
ODPOWIEDZ