Turniej z eliminacjami - nietypowe zadanie

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
Mlodsza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 25 sty 2010, o 22:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Krakow
Podziękował: 34 razy
Pomógł: 2 razy

Turniej z eliminacjami - nietypowe zadanie

Post autor: Mlodsza »

W turnieju bierze udzial 100 szachistow, w sposob istotny rozniacych sie umiejetnosciami.
Turniej odbywa sie w sposob nastepujacy: Pierwsza partie rozgrywa losowo wybrana dwojka graczy, przegrany odpada, a zwyciezca gra z kolejnym wylosowanym graczem. Remis nie jest mozliwy.
Pewien szachista wygral 7 partii. Jakie jest prawdpodobienstwo, ze wygra takze i osma partie?

Ponoc odpowiedz jest \(\displaystyle{ \frac{8}{9}}\), a ogolnie \(\displaystyle{ \frac{n}{n+1}}\), gdzie \(\displaystyle{ n-1}\) jest liczba wygranych partii.

Nie bardzo wiem, jak sie za toto zabrac, probowalam z p-a warunkowego. Wynik \(\displaystyle{ \frac{n}{n+1} }\)wydaje mi sie o tyle dziwny, ze nie zalezy od liczby uczestnikow turnieju.
Prosilabym o wskazowke.
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1594
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 247 razy

Re: Turniej z eliminacjami - nietypowe zadanie

Post autor: Gouranga »

oni "istotnie róznią się umiejętnościami", to zdanie jest ważne
jeśli wygrał jeden pojedynek to znaczy, że jego przeciwnik był od niego słabszy, czyli gdyby ustawić ich kolejno według umiejętności to uśredniając ten wygrany był w \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\) stawki od góry (od najlepszego) a jego słabszy przeciwnik w \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\) stawki od najgorszego, więc średnio \(\displaystyle{ \frac{2}{3}}\) graczy jest słabszych od naszego gracza, stąd po jednej grze jego szanse to \(\displaystyle{ \frac{2}{3}}\), jeśli pokonał 2 graczy, to znowu, uśredniając on był w \(\displaystyle{ \frac{1}{4}}\) od najlepszego a jego przeciwnicy w \(\displaystyle{ \frac{1}{4}}\) i \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\) bo rozmieszczamy ich równomiernie na skali umiejętności, stąd nasz gracz jeśli wygrał 2 rundy to statystycznie jest w \(\displaystyle{ \frac{1}{4}}\) najlepszych graczy i jego szanse to \(\displaystyle{ \frac{3}{4}}\)
ODPOWIEDZ