Przychodnia stomatologiczna

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
szymek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 22:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 7 razy

Przychodnia stomatologiczna

Post autor: szymek »

Witam, zadanie już na forum widziałem, aczkolwiek sprawia mi trudność zrozumienie jego rozwiązania i w związku z tym byłbym ogromnie wdzięczny, jeśli ktoś wytłumaczył by krok po kroku postępowanie i dlaczego akurat tak, oraz czy da się inaczej.


Po południu w prywatnej przychodni pracuje trzech stomatologów. Pewnego popołudnia stomatolodzy w tej przychodni przyjęli sześciu pacjentów.
Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia:
a)A- każdy z lekarzy przyjął co najwyżej pięciu pacjentów.
b)B- każdy z lekarzy przyjął co najwyżej czterech pacjentów.


Widziałem rozwiązanie w którym użyto zbioru przeciwnego, ale nie bardzo wiem jak tego używać, dlatego prosiłbym o wytłumaczenie, oraz w jakich sytuacjach się tego używa.

W meczu piłki nożnej wystąpiło dwunastu piłkarzy drużyny A z numerami na koszulkach od 1 do 12 i trzynastu zawodników drużyny B oznaczonych numerami od 1 do 13. Po meczu dokonano losowego wyboru zawodników do kontroli antydopingowej. Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania zawodników, którzy grali z różnymi numerami na koszulkach jeżeli:

c) wybrano trzech zawodników
Wiem że \(\displaystyle{ \overline{\overline{\Omega}}=2300}\)
natomiast nie wiem jak obliczyć moc zbioru A.

Tutaj też prosiłbym o szczegółowe wyjaśnienie.

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ